Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna za blisko sto tysięcy. Kolejna aukcja w Rynku Sztuki

Dariusz Pawłowski
"Wiosna" Wlastimila Hofmana
"Wiosna" Wlastimila Hofmana Rynek Sztuki
Obraz "Wiosna" Wlastmila Hofmana z 1925 roku, o rozmiarach 102 na 148 cm, będzie jedną z największych atrakcji najbliższej, niedzielnej aukcji w łódzkim domu aukcyjnym Rynek Sztuki (ul. Wschodnia 69). Cenę wywoławczą dzieła ustalono na 95 tys. zł.

W ofercie 154. Aukcji Dzieł Sztuki, która odbędzie się 15 kwietnia, znajdują się 102 obiekty: malarstwo, grafiki i rzemiosło artystyczne.

Bogato reprezentowana jest twórczość artystów związanych czasowo lub na stałe z naszym miastem. Jedną z droższych pozycji (cena wywoławcza 59 tys. zł) jest "Ulica Narutowicza" Jerzego Nowosielskiego, powstała w 1951 roku, a więc czasie, gdy ten wybitny, ale wtedy jeszcze mało znany malarz mieszkał w Łodzi i pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.
Później powrócił do Krakowa i z nim był związany aż do śmierci w ubiegłym roku. Nowosielski pracował w Szkole w tym samym czasie co Stanisław Fijałkowski, którego dzieło "Po trzydziestu latach" wystawione jest na aukcji z ceną 57 tys. zł.

Profesor Fijałkowski obchodzi w tym roku 90. rocznicę urodzin i stale tworzy, zarówno obrazy jak i grafiki. Wśród polskich artystów, których dzieła najlepiej sprzedają się na aukcjach, Fijałkowski w roku 2011 zajął piąte miejsce po rzeźbiarzach Igorze Mitoraju i Magdalenie Abakanowicz oraz malarzach Wilhelmie Sasnalu i Wojciechu Fangorze. Kolejnym wybitnym twórcą z Łodzi, którego obrazy będzie można kupić na aukcji, jest Jerzy Krawczyk. To najbardziej znany przedstawiciel tzw. łódzkiego realizmu. Z grupą innych realistów z Łodzi i Warszawy w latach 60. swoje obrazy wielokrotnie prezentował w warszawskiej Zachęcie.

Dla amatorów bardziej tradycyjnego malarstwa przygotowano dzieła m.in. Antoniego Chrzanowskiego, Mieczysława Filipkiewicza, Jerzego Kossaka, Adama Setkowicza, Henryka Uziembły i Jana Wojnarskiego. Spośród grafik wyróżnia się "Córka Ben Brahima" (cena wywoławcza 1,2 tys. zł) - barwny drzeworyt Aleksandra Laszenki, reprezentatywny dla modnego w okresie międzywojennym nurtu twórczości orientalnej.

Wśród przedmiotów rzemiosła artystycznego najdroższy jest serwis do kawy i herbaty ze stopu metali: dwa dzbanki, mlecznik, cukiernica, taca (Austria, początek XX wieku), z grawerowaną dedykacją: "Swemu długoletniemu zasłużonemu Wiceprezesowi Rady Nadzorczej, Panu Bolesławowi Kiedrowskiemu, w dniu srebrnego Jubileuszu zawodowego, Bank Bydgoski, 16.X.1929".

CZYTAJ TEŻ: Licytacja w Łodzi. Cena wywoławcza 1,9 mln zł!

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki