Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna Wielka Synagoga w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]

Maciej Kałach
Łukasz Stryjek odtworzył wnętrza Synagogi Wielkiej w Łodzi.
Łukasz Stryjek odtworzył wnętrza Synagogi Wielkiej w Łodzi. Łukasz Stryjek/materiały prasowe
Niemcy podpalili ją na początku okupacji Łodzi, ale będzie można ją zwiedzać dzięki Łukaszowi Stryjkowi, absolwentowi Politechniki Łódzkiej oraz jego promotorom. Stryjek odtworzył wnętrza Wielkiej Synagogi, która przed wojną stała na pustym dziś placu u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej.

W swojej pracy magisterskiej student PŁ zrobił to za pomocą silnika graficznego używanego w przygodowych grach komputerowych m.in. serii Assassin's Creed. Uczelnia liczy na wsparcie władz samorządowych, aby Wielką Synagogę i inne utracone zabytki, każdy mógł oglądać od środka "chodząc" po nich za pomocą myszki i ekranu swojego komputera.

Łukasz Stryjek zdobył tytuł magistra we wtorek, a w środę uczelnia pochwaliła się jego pracą na konferencji.

- Nowoczesne silniki graficzne mogą służyć nie tylko masowej rozrywce, ale i edukacji, a przy zastosowaniach niekomercyjnych firmy z branży udostępniają silniki za darmo - mówił mgr inż. arch. Rafał Szrajber, jeden z promotorów Łukasza Stryjka. Drugim był dr inż. Piotr Napieralski. Praca powstała w Zespole Grafiki Komputerowej i Multimediów Instytutu Informatyki PŁ.

- Rekonstrukcja powstała na podstawie dwóch archiwalnych zdjęć - opowiadał Łukasz Stryjek.

Nie wszystkie detale wyposażenia były na nich widoczne, dlatego student posiłkował się oglądaniem źródeł pochodzących z synagog stojących we Florencji, Budapeszcie oraz w Pradze.

- Zachowane zdjęcia były czarno-białe, dlatego na tym etapie prac nie zdecydowaliśmy się na "kolorowanie" wnętrz Wielkiej Synagogi w programie - wyjaśniał Łukasz Stryjek.

Najnowsza praca dyplomowa to nie jedyny projekt tego rodzaju powstały w Zespole Grafiki Komputerowej i Multimediów PŁ. Naukowcy, pracujący na pograniczu architektury z informatyką, przygotowali już wirtualne rekonstrukcje fabryki Krystiana Wendischa na Księży Młynie, pałacu Juliusza Heinzla, który stał w parku Julianowskim, fragmentu Starego Miasta z końca XIX wieku oraz młyna z miejscowości Brodnia.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki