Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne muzeum łódzkich Żydów już działa

Matylda Witkowska
Dom Przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim jest jednym z największych w Europie. Mógłby być siedzibą nowego muzeum.
Dom Przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim jest jednym z największych w Europie. Mógłby być siedzibą nowego muzeum. Krzysztof Szymczak/archiwum
Od kilku dni działa Wirtualne Muzeum Dziedzictwo Żydów Łódzkich. Wkrótce będzie w nim można znaleźć pamiątki, zdjęcia i dokumenty związane z liczną kiedyś łódzką społecznością żydowską. Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense, która je otworzyła, marzy o prawdziwym muzeum w domu przedpogrzebowym na cmentarzu przy Brackiej.

Wirtualne muzeum ma być rozbudowywane przez najbliższe pięć lat i gromadzić zdigitalizowane dokumenty i zdjęcia związane z historią łódzkich Żydów, których społeczność sięgała 200 tys. osób. Jednym z elementów ma być stworzenie wirtualnej żydowskiej Łodzi, którą będzie można "zwiedzać" za pomocą technologii Google Street View lub podobnej.

- Nasza fundacja zgromadziła wiele pamiątek i dokumentów związanych ze społecznością żydowską, którymi chcielibyśmy się podzielić - mówi Aleksandra Szychman, przedstawicielka Fundacji.

Muzeum powstaje we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, skąd pochodzić będzie część eksponatów. "Ten projekt jest hołdem dla nieobecnych oraz hołdem dla naszego założyciela doktora Arnolda Mostowicza, który walczył o zachowanie pamięci o Żydach łódzkich" - podkreśla w komunikacie zarząd Fundacji.

Wirtualne muzeum łódzkich Żydów jest na razie bardzo skromne. Pod internetowym adresem muzueum.lodzjews.org dostępne są informacje o projekcie oraz szereg linków do stron związanych z żydowskimi mieszkańcami Łodzi, m.in. o łódzkich synagogach, cmentarzu żydowskim, oraz linki do stron magistratu i archiwum państwowego. W kolejnych etapach mają być pokazane eksponaty, powstanie też angielska i hebrajska wersja strony.

Fundacja chciałaby, by wirtualne muzeum było pierwszym krokiem do utworzenia muzeum stacjonarnego o podobnej tematyce. - W Warszawie otwarto niedawno Muzeum Historii Żydów Polskich - podkreśla Szychman. - Łódzkie muzeum mogłoby być jego uzupełnieniem. W Warszawie istnieje Muzeum Historii Polski, a przecież każde miasto ma swoje małe muzeum poświęcone lokalnej historii - dodaje. Jak tłumaczy, w Łodzi brakuje muzeum poświęconego Żydom.

Zdaniem Fundacji muzeum mogłoby powstać w największym w Polsce domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej. Pomysły na utworzenie tam stałej ekspozycji pojawiły się już kilka lat temu. Fundacja ma nawet gotowy projekt . Na Wydziale Architektury Politechnice Łódzkiej powstała bowiem praca magisterska, która przekształcała dom przedpogrzebowy w budynek wystawienniczy.

Dom przedpogrzebowy ma 680 m kw. powierzchni. Został ufundowany przez Minę Konsztadt, wdowę po przemysłowcu Hermanie w 1898 roku. Jest jednym z największych tego typu budynków w Europie. Podczas wojny zdewastowany, przez lata popadał w ruinę. Został odremontowany w latach 80-tych przez Fundację Nissenbaumów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki