Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po zabytkowej kolegiacie w Uniejowie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Kaniecki
Wirtualny spacer po zabytkowej kolegiacie w Uniejowie
Wirtualny spacer po zabytkowej kolegiacie w Uniejowie http://kosciol-uniejow.pl/wirtualny-spacer/
Uniejowska kolegiata, pamiętająca czasy średniowiecza, już niebawem ma przejść renowację, dzięki której przywrócona zostanie przedwojenna polichromia. Dla tych, którzy przyzwyczaili się do obecnego wyglądu ścian świątyni, opracowana została profesjonalna digitalizacja. Dzięki niej każdy może odbyć w sieci wirtualną wędrówkę w trójwymiarze po zabytkowych murach uniejowskiej świątyni.

Zadanie realizowane przez parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem św. Floriana w Uniejowie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To część programu "Dziedzictwo kulturowe - ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego". Wykonano 65 skanów, z których stworzono trójwymiarowy model kościoła wraz z jego wyposażeniem.

Na tej podstawie utworzono dokumentację - rzuty elewacji. Z otrzymanego modelu wygenerowano ortofotoplany, będące doskonałym materiałem dla konserwatorów zabytków. Co więcej, stworzono spacer wirtualny po kościele składający się z 10 zdjęć panoramicznych. Przygotowano także stronę internetową kościoła www.kosciol-uniejow.pl, na której umieszczone są wyniki otrzymane w procesie digitalizacji i wspomniany wcześniej wirtualny spacer.

Wejdź do środka

Gotycka kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Uniejowie pochodzi z XIV wieku. Największą wartość historyczną w kościele stanowią: gotyckie prezbiterium z XIV w. i ołtarze boczne z XVII w. W kaplicy bł. Bogumiła znajduje się sarkofag wykonany w brązie w 1666 r. w Gdańsku, umieszczony na marmurowej trumnie. Wnętrze świątyni ma barokowy wystrój. Jego barokowy charakter z kolei jest dziełem arcybiskupa Macieja Łubieńskiego.

Szacuje się, że kompleksowy remont kolegiaty może pochłonąć nawet ponad 10 milionów złotych. To że zabytkowy budynek kościoła, pamiętający czasy średniowiecza, znów nabierze pełni blasku, jest już pewne. Na początek wyremontowane zostanie prezbiterium.

Skąd, liczący niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców Uniejów, weźmie tak dużą kwotę, by podjąć się gruntownego remontu kolegiaty? Burmistrz Józef Kaczmarek odpowiada, że program rewitalizacji może być sfinansowany z pieniędzy z Unii Europejskiej, w których pozyskiwaniu Uniejów od kilku lat jest krajowym liderem. Samorządowcy zapowiedzieli, że pomogą parafii w staraniach o unijne fundusze, biorąc część finansową na swoje barki.

W ramach remontu prezbiterium odtworzone zostaną przedwojenne polichromie znajdujące się pod współczesnymi malowidłami. Konserwatorzy zabytków wyrazili na to zgodę.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki