MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirusowe zapalenie wątroby nie zawsze daje objawy. Jak rozpoznać zakażenie wirusem WZW? Na to zwróć uwagę!

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, która może doprowadzić do niewydolności wątroby i śmierci, jeśli nie uda się przeszczepić tego narządu. Choć ma wiele typów oznaczanych pierwszymi literami alfabetu, większość objawów jest wspólnych. Te dolegliwości powinny zaalarmować i skłonić do badań krwi – zwłaszcza, jeśli byliśmy narażeni na kontakt z wirusem. Wyjaśniamy.

Spis treści

Co to jest WZW?

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to stan zapalny tego narządu, który jest efektem zakażenia jednym z pięciu typów wirusa WZW, oznaczanych literami od A do E. Zapalenie wątroby mogą wywoływać także inne wirusy, m.in. Epstein-Barra (EBV), który jest też przyczyną rozwoju mononukleozy.

Wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do powiększenia tego narządu. Pojawiają się objawy takie, jak tkliwość, ból, wzdęcia.
Wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do powiększenia tego narządu. Pojawiają się objawy takie, jak tkliwość, ból, wzdęcia. Shidlovski/Getty Images

W Polsce najczęściej chorobę wywołuje typ wirusa WZW A, B i C, rzadziej D. To odpowiednio wirusy: HAV, HBV, HCV, HDV. Najpowszechniej występuje WZW B. Warto wiedzieć, że przed wersjami wirusa A i B można chronić się za pomocą szczepionek, przy czym w tym drugim przypadku jest to szczepienie obowiązkowe.

WZW może mieć postać ostrą i przewlekłą. Ostra postać WZW zwykle rozpoczyna się nagle i trwa przez kilka tygodni. Większość infekcji przechodzi sama, jednak nawet w przypadku braku objawów mogą one prowadzić do choroby przewlekłej.

Czy wirusowe zapalenie wątroby daje objawy?

Przebieg WZW może być bezobjawowy, bywa, że pojawiają się dolegliwości grypopodobne, jednak symptomy mogą być także dotkliwe i prowadzić do uszkodzenia wątroby, niewydolności, marskości wątroby czy raka tego narządu, oraz śmierci.

Najbardziej odczuwalne objawy mogą dotyczyć ostrej postaci WZW. Jej przebieg zależy zarówno od typu wirusa, jak i indywidualnej reakcji na infekcję.

Możliwe objawy WZW:

  • brak apetytu,

  • nudności i wymioty,

  • wstręt do tytoniu u osób palących,

  • niska gorączka,

  • wzdęcia,

  • ból w górnej prawej części brzucha,

  • zmęczenie,

  • świąd skóry,

  • żółtaczka – zażółcenie skóry i białek oczu,

  • bóle mięśni, stawów, pokrzywka skórna (zwłaszcza przy WZW B),

  • ciemny kolor moczu i blady stolca,

  • pogorszenie funkcji psychicznych.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jak różnią się infekcje zależnie od typu wirusa?

  • Postać ostrą najczęściej wywołuje wirus WZW A, rzadziej WZW B.

  • W przypadku WZW B lub WZW C mogą nie wystąpić objawy, wciąż jednak zarażenie się grozi powikłaniami.

  • Łagodne objawy najczęściej występują przy zakażeniu WZW A i WZW C.

  • Ciężkie symptomy towarzyszą częściej infekcji WZW B i WZW E.

  • Dotkliwe skutki mogą mieć koinfekcje – jednoczesne zakażenie typem B i D, przy czym WZW D zagraża jedynie osobom z WZW B.

Jak sprawdzić, czy ma się wirusowe zapalenie wątroby?

Na wirusowe zapalenie wątroby mogą wskazywać opisane objawy, lecz potwierdzeniem są badania krwi – serologiczne i molekularne. Oznacza się różne markery w postaci antygenów i przeciwciał. Badanie na obecność HCV jest refundowane przez NFZ.

Leczenie stosuje się w przewlekłej postaci choroby, przy czym istnieje lek na WZW B, ale zakażenia nie da się całkowicie wyleczyć. Dostępne jest ponadto leczenie przeciwko WZW C (terapia bezinterferonową w ramach programu lekowego B.71).

Zakażeniom sprzyja brak należytej higieny. WZW A najczęściej rozprzestrzenia się drogą pokarmową. W pozostałych przypadkach do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z krwią i kontakty seksualne. Zagrożenie stwarza m.in. przerwanie ciągłości tkanek, m.in. zabiegi medyczne, poród, ale także zabiegi u dentysty, kosmetyczki, fryzjera czy w salonie tatuażu. Lepiej więc uważać!

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki