Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego - o Ochotniczej Straży Pożarnej

Redakcja

Z badań opinii społecznej wynika, że jest na świecie i w naszym kraju tylko jedna profesja, która niezmiennie cieszy się najwyższym poważaniem - to strażak. Mijają lata i dziesięciolecia, a stałe pozostaje - sięgające, według ostatnich badań, 94 proc.! - uznanie, jakim cieszą się profesjonaliści i ochotnicy interweniujący w sytuacji zagrożenia i na co dzień dbający o nasze bezpieczeństwo. O strażakach mówi się zazwyczaj dobrze lub bardzo dobrze. Odzwierciedla to także wydawnictwo, które trafiło do Państwa rąk.

Jako samorząd i Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego staramy się, by strażacy nie tylko czuli się potrzebni, ale również odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w sprzęt. Do tej pory ze środków unijnych przeznaczyliśmy na ten cel ponad 50 mln zł. Szerokim strumieniem płyną także w stronę straży zawodowej i strażaków ochotników pieniądze z wojewódzkiego budżetu.

W latach 2007-2016 udzieliliśmy m.in. dotacji celowych w kwocie blisko 7,4 mln zł dla Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z zakupem specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz na rozbudowę poligonu pożarniczego w Sieradzu. Gminy - na wsparcie ochotniczych straży - od roku 2009 otrzymały ponad 3,6 mln zł, przy czym rok 2017 będzie pod tym względem rekordowy, zamykając się kwotą ponad 1 mln zł.

To oczywiście tylko część naszych wysiłków, by mieszkańcy województwa byli pewni, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku, pożaru, innej tragedii lub klęski żywiołowej strażacy przyjdą im z pomocą, mając w pamięci słowa roty strażackiego ślubowania: „być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem własnego życia”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki