Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce kolejne wzmocnienie Wojska Polskiego. Szef MON Mariusz Błaszczak: Przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe ws. rakiet Himars

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fundamentem do tego, co stanowi o rozwoju Wojska Polskiego, jest ustawa o obronie Ojczyzny - mówi szef MON.
Fundamentem do tego, co stanowi o rozwoju Wojska Polskiego, jest ustawa o obronie Ojczyzny - mówi szef MON. K_kapica_afk/Polska Press
„Przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie następne zapytanie dotyczące rakiet Himars. To rakiety o zasięgu do 300 km. Pierwszy dywizjon tych rakiet w przyszłym roku trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Będziemy zamawiać kolejne” – poinformował w rozmowie z polskatimes.pl minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Lidia Lemaniak: Rozmawiamy po ponad trzech miesiącach trwania agresji Rosji na Ukrainę. Czy Ukraina wygrywa tę wojnę?

Szef MON Mariusz Błaszczak: Sytuacja jest trudna. Wojna na Ukrainie ma charakter nie wojny XXI wieku – tak, jak niektórzy eksperci twierdzili – ale wojny takiej, jaką możemy zobaczyć na zdjęciach z II wojny światowej, a więc jest to wojna okrutna. Rosjanie dopuszczają się zbrodni wojennych, w ten sposób starają się wystraszyć Ukraińców. Ukraińcy dzielnie się bronią. Wszystko wskazuje na to, że wojna będzie trwała długo. Oczywiście, wspieramy Ukrainę, bo wolna Ukraina to wolna Polska. Robimy wszystko, żebyśmy nie graniczyli z Rosją. Już graniczymy z Rosją – na północy z obwodem królewieckim. Granica z Białorusią też jest – de facto – granicą polsko-rosyjską, gdyż Białoruś dziś stanowi część Rosji. Naszym zadaniem jest zrobienie wszystkiego, żebyśmy na naszej południowo-wschodniej granicy graniczyli z Ukrainą, a nie z Rosją.

Polska pomaga Ukrainie, także przekazując sprzęt wojskowy. Jesteśmy w czołówce krajów, które Ukrainę wspierają. Ale czy to się nie odbywa kosztem polskiej armii? Innymi słowy – czy mamy coś w zamian za przekazywany Ukrainie sprzęt wojskowy?

Przede wszystkim rozwijamy Wojsko Polskie – rozwijamy liczebnie, ale również, jeżeli chodzi o wyposażenie w nowoczesny sprzęt. To, że polski sprzęt wojskowy trafia na Ukrainę, leży w interesie naszego kraju. My, poprzez wzrost nakładów na obronność, wypełniamy te luki, które powstają. Oczywiście, rozmawiamy z naszymi sojusznikami, którzy z większym albo z mniejszym zaangażowaniem nas wspierają w wypełnianiu luk.

Właśnie. Niemcy, w zamian za sprzęt przekazany Ukrainie, miały dać sprzęt Polsce, ale nie doszło to do skutku. Ma Pan żal do Niemiec?

Za deklaracjami niemieckimi nie idą czyny i mówię o tym wprost. Mówiłem o tym również mojej koleżance – minister obrony Niemiec. Liczę na to, że dojdzie do refleksji w Niemczech i że będą swoje deklaracje przekuwać w czyny.

We wtorek podpisał Pan zapytanie ofertowe w sprawie sześciu baterii Patriot z radarem o polu obserwacji 360 stopni, co jest elementem drugiej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. To sprzęt, który wzmocni obronę polskiego nieba, która jest niezwykle ważna, o czym mówią eksperci. Czy w najbliższym czasie planuje Pan zapytania ofertowe dotyczące kolejnego sprzętu dla Wojska Polskiego?

Baterie Patriot stanowią bardzo ważny element obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej polskiego nieba, ale nie jedyny. Również w ramach systemu Narew, czyli systemu, który chroni warstwę trochę niższą polskiego nieba, jeżeli chodzi o odległość, jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią pierwsze rakiety, które będą komplementarne z Patriotami. To jest zasadnicze zadanie – żeby obrona polskiego nieba była całościowa i komplementarna. Oczywiście tak – przygotowujemy kolejne zapytania ofertowe. Jednym z pierwszych będzie następne zapytanie dotyczące rakiet Himars. To rakiety o zasięgu do 300 km. Pierwszy dywizjon tych rakiet w przyszłym roku trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Będziemy zamawiać kolejne.

A czy w w niedalekiej przyszłości planuje Pan kolejne wizyty zagraniczne, które będą mieć na celu wzmacnianie polskiej armii poprzez zakupy sprzętu?

Tak, będą kolejne wizyty zagraniczne, kolejna już niebawem. Rozmowy są intensywne. Fundamentem do tego, co stanowi o rozwoju Wojska Polskiego, jest ustawa o obronie Ojczyzny, która stanowi fundament finansowy. Ustawa pozwala nam na to, żeby wydatki na obronność były wyższe – przynajmniej 3 proc. PKB. Wydatki te należy traktować jako inwestycję, to nie są koszty. To inwestycja w polskie bezpieczeństwo, gdyż tylko bezpieczna Polska może się rozwijać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki