Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce kwesta na Starym Cmentarzu. Liczą na rekordową sumę pieniędzy

Wiesław Pierzchała
Wśród kwestujących nie zabrakło dziennikarek "Dziennika Łódzkiego"
Wśród kwestujących nie zabrakło dziennikarek "Dziennika Łódzkiego" Krzysztof Szymczak
Organizatorzy kwesty na zabytkowym Starym Cmentarzu liczą, że w tym roku zostanie pobity rekord zebranych pieniędzy, a ich suma przekroczy 100 tys. zł. Będą one przeznaczone na odnowienie cennych pomników i nagrobków.

- Zwykle odnawialiśmy pięć-sześć mogił rocznie, ale po rekordowej dotąd kweście w 2011 roku, kiedy to zebraliśmy prawie 93 tys. zł, udało się odrestaurować aż dziewięć pomników - cieszy się Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej, które organizuje kwesty.

Teraz może być jeszcze lepiej, gdyż kwesta będzie trwała kilka dni. Preludium nastąpi w sobotę 27 października, kiedy zostaną uporządkowane zapomniane i zaniedbane mogiły. W pracach wezmą udział uczniowie łódzkich podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, którzy zajmą się około 50 mogiłami.

Główna kwesta odbędzie w czwartek 1 listopada. Jak zwykle wesprze ją Łódzki Ośrodek Telewizyjny. Kwestarzy ze skarbonkami - wśród nich będą m.in. dziennikarze, artyści, politycy, celebryci, naukowcy i samorządowcy - będzie można spotkać w godz. 9-19. Zwykle tego dnia jest około stu kwestujących i tak zapewne będzie w tym roku.

Datki na rzecz cmentarza będą zbierane także w następnych dniach. W Zaduszki w godz. 10-16 będzie kwestowało około 200-300 uczniów z około 50 szkół, w sobotę 3 listopada w tych samych godzinach ze skarbonkami będą chodzić przedstawiciele różnych stowarzyszeń, jak np. Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami czy Fundacja na rzecz ratowania kaplicy Karola Scheiblera.

Tegoroczna kwesta zostanie zakończona w niedzielę 4 listopada, kiedy to od godz. 10 do 16 ze skarbonkami będą dyżurowali członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Dzięki ostatniej kweście odnowiono m.in. płaskorzeźbę przedstawiającą biblijną scenę wskrzeszenia córki Jaira na grobie rodziny Fulde, rzeźbę 13-letniej Zosi Mirtenbaum i pomnik na mogile przedwojennego dziennikarza i reportera Stanisława Łąpińskiego.

A co zostanie odnowione po najbliższej kweście? - Na liście mamy ponad 20 obiektów - wyjaśnia Cezary Pawlak. - Wśród nich dwa pomniki Kiryła Romanowa i Mikołaja Wołkowa na części prawosławnej, pomnik Hermana Guenzela, właściciela zakładu sztukatorskiego na części ewangelickiej i charakterystyczny pomnik, przedstawiający skrzyżowanie pałasza i pochwy szabli, wojskowego Konstantego Kazanowskiego na części katolickiej.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki