Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce przekwitną forsycje. Jak je przyciąć?

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Forsycję należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ze względu na płytkie zakorzenienie, jest dość wrażliwa na suszę
Forsycję należy sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ze względu na płytkie zakorzenienie, jest dość wrażliwa na suszę fot. 123rf
Forsycja to chyba najbardziej popularny krzew liściasty w Polsce. A ponieważ krzewy te wkrótce przekwitną, podpowiadamy, jak je przyciąć, aby równie pięknie zakwitły w przyszłym roku.

Kwitnące obecnie forsycje, obsypane cytrynowymi lub ciemnożółtymi kwiatami, wyznaczają umowną pełnię wiosny. Kwiaty utrzymują się mniej więcej przez dwa tygodnie; są drobne, ale ponieważ otwierają się na miesiąc przed rozwojem liści, stają się doskonale widoczne, wyróżniając się na tle szarych jeszcze trawników i brunatnych po zimie iglaków.

I choć po przekwitnięciu krzew staje się mało atrakcyjny, ten krótki czas wystarczy, by forsycja zapracowała sobie na miano czołowej ozdoby naszych ogrodów. Opinia to przesadna, ugruntowana w czasach, gdy wybór krzewów ozdobnych w szkółkach był niewielki. Dlatego nie radzimy sadzić jej na froncie, w tzw. przedogródku, czy w ogóle na pierwszym planie. Lepiej niech przycupnie sobie gdzieś z boku, bo w czasie, gdy jest najpiękniejsza, i tak nie będzie miała jeszcze żadnej konkurencji.

Forsycja ma stosunkowo duże wymagania, preferuje gleby żyzne, wilgotne i lekkie. Gorzej rośnie na podłożu ciężkim, gliniastym, na glebie zimnej i podmokłej. Należy ją sadzić na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Ze względu na płytkie zakorzenienie, jest dość wrażliwa na suszę. Dlatego nie powinniśmy sadzić wokół krzewu roślin zadarniających, jak również wysiewać trawy. O wiele lepsza będzie ściółka.

Na mróz forsycja jest prawie całkowicie odporna. Na właściwym stanowisku szybko rośnie, osiągając do 3-4 metrów wzrostu i wiek 40-50 lat.

Forsycja kwitnie na pędach wieloletnich. Podobnie jak migdałek i wierzba, wymaga skrócenia lub całkowitego wycięcia pędów z przekwitłymi kwiatami. Przycięcie zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi krzewu i spowoduje zawiązanie kwiatów na następny sezon. Nie przycinana forsycja kwitnie tylko na wierzchołkach pędów, brzydko ogołacając się się od dołu.

W połowie długości

Jak ciąć? Natychmiast po kwitnieniu należy przyciąć wszystkie kwitnące pędy przynajmniej w połowie ich długości, tuż nad zdrowym pąkiem lub nad dwoma prawidłowo rozmieszczonymi bocznymi odgałęzieniami. Często przycinamy krzew jeszcze krócej, zostawiając tylko jedną trzecią przekwitłego pędu.

Kwiatowe pędy forsycji zawiązują najwięcej kwiatów w trzecim roku. W czwartym siła kwitnienia słabnie, a pędy przybierają łukowate kształty. Najstarsze pędy, od wielu lat nieprzycinane, mogą się nawet łamać pod własnym ciężarem. Dlatego raz na kilka lat przeprowadzamy cięcie odmładzające całego krzewu, wycinając najstarsze, zdrewniałe pędy bezpośrednio przy nasadzie. Długie i nierozkrzewione pędy skracamy wtedy do połowy, dając im szanse na wydanie rozgałęzień.

Popularne odmiany

Do rodziny Forsycja należy siedem gatunków krzewów, z których większość rośnie we wschodniej Azji.
Najczęściej uprawiana jest forsycja pośrednia, będąca sztucznym mieszańcem powstałym ze skrzyżowania forsycji zwisającej (F. suspensa) i forsycji zielonej (F. viridissima). Jest to bardzo stara krzyżówka, wyhodowana w 1878 roku w ogrodzie botanicznym w Getyndze. Przez dziesięciolecia dorobiła się bardzo wielu odmian różniących się od siebie pokrojem, odcieniem kwiatów, kształtem liści itp. Wiele z nich już zapomniano, bo wciąż pojawiają się nowe.

Jedną z nowszych jest Maluch. Krzewy tej odmiany nie przekraczają metra wysokości, a ich pokrój jest naturalnie kulisty.
Odmiana Goldzauber to krzew o średniej sile wzrostu, szeroki, dorastający do wysokości 2-3 metrów. Wydaje ciemnożółte kwiaty.
Odmiana Spectabilis jest okazała, kwiaty są duże i ciemnożółte.
Odmiana Golden Times wyróżnia się liśćmi, które mają żółte brzegi, przez co krzew tworzy złocistą plamę.

Czytaj również

Wakacje 2021. Majówkę spędzamy w domu. Czy nadchodzące lato będzie choć trochę normalne?
Oto uczestnicy Sanatorium Miłości, którzy znaleźli drugie połówki. Zobacz zdjęcia!
Wiadomo kiedy otwarte będą ogródki, a potem restauracje wewnątrz. Także hotele i nieczynne teraz sklepy! Sprawdź!
Koronawirus. Od wtorku otwarcie centrów handlowych. Zobacz, co przygotowały i promocje dla klientów. Można też wygrać karty na zakupy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki