Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce rusza 23. Festiwal Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu"

łk
Kadr z filmu "Metropolis - miasto matka" Izabeli Maciejewskiej
Kadr z filmu "Metropolis - miasto matka" Izabeli Maciejewskiej Tomasz Szkodziński/ materiały prasowe festiwalu
W środę (20 listopada) rozpocznie się 23. Festiwal Mediów w Łodzi "Człowiek w Zagrożeniu". Impreza potrwa 4 dni, podczas których oprócz konkursowych pokazów filmów dokumentalnych opowiadających o szeroko rozumianym zagrożeniu człowieka i jego środowiska, odbędą się liczne seminaria, dyskusje, sesje i wystawy.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się w środę o godz. 18 inauguracyjnym występem zespołu Bielas i Marynarze oraz prezentacją cyklu wystaw "Doświadczając miasta". Autorzy ekspozycji: Marek Domański (fotografia), Pablo Jacob z Brazylii (fotografia), Izabela Maciejewska (fotografia i wideoinstalacja), Artur Przebindowski (malarstwo) oraz Józef Szymura (fotografia) opowiedzą za pomocą obrazów o różnych aspektach życia w wielkim mieście. Artyści zwrócą uwagę na egzystencję współczesnego człowieka w stłoczonej i dusznej aglomeracji, której kształt znacznie ogranicza przestrzeń życiową, co nie pozostaje bez wpływu na naszą kondycję psychofizyczną.

Zdaniem kurator tej multimedialnej wystawy Alicji Cichowicz: "Anonimowość i bezimienność obywateli współczesnych metropolii, rodzące samotność i brak społecznego wsparcia, to cena jaką płacimy za cywilizację, którą stworzyliśmy na własne nieszczęście, nie mogąc okiełznać natury". Wokół przewodniej tematyki festiwalu odbędzie się również panel dyskusyjny pt. "Miasto: obraz, dźwięk i działania" z udziałem antropologa dr Aleksandry Krupy-Ławrynowicz, socjologa dr hab. Tomasza Ferenca oraz filozofa i historyka sztuki dr Tomasza Załuskiego.

Łódzcy badacze bliżej przyjrzą się fotograficznym obrazom i dźwiękom miasta, a także współczesnym praktykom artystycznym podejmowanym w przestrzeni miejskiej.

Obok ekspozycji i inicjatyw towarzyszących, głównym punktem festiwalu będzie 11 przeglądów konkursowych, podczas których zaprezentowanych zostanie 39 filmów dokumentalnych zgłoszonych przez polskich twórców (m.in. "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego, "Perskie ocalenie" łodzianina Andrzej Czuldy).

Spośród nich jury w składzie: Krystyna Piątkowska, Janusz Kołodziej, Janusz Połom, Jacek Bieliński i Zbigniew Wichłacz wybierze najlepsze produkcje, które zostaną nagrodzone Grand Prix Festiwalu - "Białą Kobrą" oraz innymi wyróżnieniami, m. in. Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodą im. Kazimierza Karabasza "Cierpliwe oko" przyznawaną przez Narodowe Centrum Kultury, Nagrodą Stowarzyszenia Nowy Obywatel "Lupa Obywatela" oraz Nagrodą im. Aleksandra Kamińskiego dla twórcy lub dzieła "przezwyciężającego zagrożenie".

Ponadto odbędą się pokazy specjalne, w tym prezentacja projektu zrealizowanego przez pracowników Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi: Pawła Spodenkiewicza i Adama Sitarka na temat życia codziennego mieszkańców Łodzi w latach 1939-1989, w cieniu dwóch totalitarnych utopii oraz polska premiera obrazu "Aus Lodz wird Litzmannstadt" będącego propagandowym filmem z 1942 roku na temat nazistowskich planów przebudowy Łodzi.

Materiał do tego projektu został odnaleziony w National Archive w Waszyngtonie, a następnie zmontowany i udźwiękowiony przez wspomnianego już łódzkiego historyka Adama Sitarka w ramach grantu z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Podczas tego samego panelu festiwalowego wyświetlony zostanie również film propagandowy z 1964 roku o komunistycznych planach przebudowy Łodzi pt. "Łódź '64" w reżyserii Janusza Rzewuskiego.

Na wszystkie wydarzenia związane z festiwalem wstęp jest wolny. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalmediow.art.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki