Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władimir Putin, Emmanuel Macron i Olaf Scholz odbyli rozmowę. Tematem wojna na Ukrainie

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Liderzy Francji, Niemiec i Rosji Emmanuel Macron, Olaf Scholz oraz Władimir Putin rozmawiali w sobotę o sytuacji na Ukrainie.
Liderzy Francji, Niemiec i Rosji Emmanuel Macron, Olaf Scholz oraz Władimir Putin rozmawiali w sobotę o sytuacji na Ukrainie. Parlament Europejski / Michael Lucan, Lizenz: CC-BY-SA 3.0 de / Kremlin.ru / Wikimedia Commons
Jak poinformowała rosyjska państwowa agencja TASS, Władimir Putin odbył w sobotę rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowa trwała 80 minut i odbyła się z inicjatywy przywódców Niemiec i Francji.

Według komunikatu Kremla, rosyjski przywódca zapewnił o „przestrzeganiu prawa międzynarodowego przez rosyjskie siły zbrojne” oraz o próbach „odbudowy pokojowego życia w ‘wyzwolonych’ miastach Donbasu i w Mariupolu”.

Berlin przekazał, że Emmanuel Macron i Olaf Scholz zaapelowali do Władimira Putina o "poważne i bezpośrednie negocjacje" z Wołodymyrem Zełenskim, zawieszenie broni, wycofanie rosyjskich wojsk i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu oraz poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Putin miał zapewnić o gotowości ze strony rosyjskiej do wznowienia dialogu z Ukrainą.

Jednocześnie rosyjski przywódca powiedział, że „dostawy zachodniej broni zaogniają i destabilizują sytuację oraz zaostrzają kryzys humanitarny”. Oskarżył też Zachód o to, że „swoimi błędami doprowadził do kryzysu żywnościowego”.

Z kolei przywódcy Niemiec i Francji wezwali Władimira Putina do uwolnienia jeńców z zakładów Azowstal oraz poszanowania praw ludności cywilnej.

Władimir Putin chce też rozmawiać o umożliwieniu eksportu zboża, w tym ukraińskiego, z portów Morza Czarnego oraz pozostaje gotowy, by zwiększyć eksport rosyjskich nawozów i produktów rolnych. Powiedział, że pomoże to zmniejszyć napięcia na światowym rynku żywności. Ewentualne otwarcie kanałów nie byłoby wykorzystywane do działań ofensywnych. Główną rolę w tej sprawie miałaby odegrać ONZ.

Postawił jednak warunek - zniesienie sankcji, które zostały nałożone na Moskwę po agresji na Ukrainę. Podobne żądania przedstawił ostatnio w rozmowie z władzami Włoch i Austrii.

Kreml poinformował, że przywódcy wyrazili chęć do kontynuowania kontaktów.

Źródła: TASS, Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki