Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łodzi chcą przekształcić szpitale i przychodnie w spółki

Joanna Barczykowska
Po komercjalizacji do szpitala im. Rydygiera ma przyciągnąć pacjentki m.in. wyższy standard placówki
Po komercjalizacji do szpitala im. Rydygiera ma przyciągnąć pacjentki m.in. wyższy standard placówki Krzysztof Szymczak
Władze Łodzi chcą przekształcić swoje przychodnie i szpitale w spółki. Plan ma zostać wdrożony w życie w ciągu najbliższych dwóch lat. Wydział zdrowia Urzędu Miasta Łodzi przygotował już dokładny harmonogram prac. Pierwsze spółki powstaną w drugiej połowie tego roku. Kolejne w następnym. Będą to pierwsze próby komercjalizacji publicznej służby zdrowia w Łodzi.

- To krok, którego wymaga obecna sytuacja. Bez przekształcenia w spółki część przychodni nie miałaby racji bytu, a my chcemy je uratować - tłumaczy Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, któremu podlega służba zdrowia. - Strategię, którą teraz wdrażamy, budowaliśmy razem z menedżerami szpitali i przychodni. Chciałbym mocno podkreślić, że komercjalizacja nie oznacza prywatyzacji i w miarę możliwości będziemy ją przeprowadzać w porozumieniu z pracownikami poszczególnych przychodni i szpitali.

Wszystkie publiczne szpitale i przychodnie w mieście podlegały do tej pory prezydentowi Łodzi, marszałkowi województwa łódzkiego i rektorowi Uniwersytetu Medycznego. Do uczelni należy pięć dużych szpitali klinicznych, m.in. szpital Barlickiego, WAM i Konopnickiej. Kolejny ma być CKD. Do marszałka należy największy szpital w Łodzi - im. Kopernika oraz im. Biegańskiego i tzw. Kochanówka. Władze Łodzi zarządzają trzynastoma przychodniami i czterema szpitalami. Ile z nich przekształcą w spółki?

Pierwszy szpital Sp. z o.o.

O komercjalizacji Szpitala Miejskiego im. Rydygiera mówi się w Łodzi od dwóch lat. Wtedy to komisja zdrowia Rady Miejskiej w Łodzi po raz pierwszy zaopiniowała ten projekt. Zmiany na stanowisku dyrektora placówki odsuwały przekształcenie w czasie. Pojawiły się też problemy z własnością działki, na której znajduje się budynek szpitala. Teraz władze Łodzi przygotowały już harmonogram przekształcenia. Kiedy do niego dojdzie?

- Komercjalizacja szpitala im. Rydygiera zaplanowana jest na drugą połowę tego roku. Proces ten zakończy się jeszcze w tym roku. Szpital jest już przygotowany. Mam nadzieję, że komercjalizacja i podwyższenie standardu pozwoli temu szpitalowi konkurować z innymi placówkami - tłumaczy Krzysztof Piątkowski.

Chodzi o prywatne porodówki, które pojawiły się w Łodzi kilka lat temu. Szpital Salve Medica i Szpital Medeor przy ul. Ciesielskiej, które mają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, są mocną konkurencją dla niewielkiego szpitala im. Rydygiera. Władze uważają, że jeśli nie przekształcą szpitala w spółkę, stracą jeszcze więcej pacjentek. Zwabić ma je wyższy standard.

- Szpital poprosił nas o dofinansowanie na remont łazienek i stworzenie jednoosobowej sali, bo tego wymagają pacjentki. Dofinansujemy szpital kwotą 100 tys. zł - mówi Piątkowski.

Przekształcenie szpitala w spółkę pozwoli np. na pobieranie opłat za pobyt w jednoosobowej sali. Szpital będzie mógł też otworzyć niepubliczną poradnię laktacyjną, z której będą mogły korzystać ciężarne z całej Łodzi, a nie tylko z tego szpitala.

Fuzja i umorzenie długu

"Rydygier" ma być pierwszym, ale nie ostatnim łódzkim szpitalem, który stanie się spółką. Ta sama przyszłość czeka szpital im. Jonschera, czyli największą miejską placówkę. Najpierw władze chcą jednak przeprowadzić fuzję ze szpitalem im. Jordana, którą zapowiada się od lat. Ten rok ma być rewolucyjny dla miejskich szpitali i przychodni.
- Jeszcze w tym roku mamy zamiar połączyć szpital im. Jonschera i szpital im. Jordana. Oficjalnie zostanie jeden, który będzie w dwóch miejscach przy ul. Milionowej i przy ul. Przyrodniczej - mówi Piątkowski.

W szpitalu im. Jonschera, gdzie budowany jest nowy blok operacyjny, będą wszystkie oddziały zabiegowe, m.in. chirurgia, ortopedia i okulistyka. W budynku przy ul. Przyrodniczej będzie się znajdowała m.in. duża interna. Największą przeszkodą w połączeniu obu szpitali od lat był olbrzymi dług szpitala im. Jordana, którego przez lata nie dało się spłacić. Chodzi o 10 mln zł. Dyrekcja szpitala im. Jonschera bała się, że zadłużony "Jordan" może pociągnąć na dno dobrze radzącego sobie "Jonschera". Miasto ma pomysł, jak rozwiązać tę sytuację.

- W tym konkretnym i szczególnym przypadku jesteśmy w stanie dług umorzyć. Nie będzie to jednak regułą. Chcemy, żeby szpitale w końcu się połączyły, a w kolejnym etapie także przekształciły się w spółkę. Tego chce dyrekcja szpitala - mówi Piątkowski.

Do szpitala im. Jonschera mają być przeniesione także dwa oddziały ze szpitala im. Sonnenberga. We wtorek prezydent Piątkowski rozmawiał z dyrektorem NFZ na temat przeniesienia oddziałów wraz z kontraktami do szpitala im. Jonschera jeszcze w tym roku. W tym wypadku władze spotykają się z największym oporem pracowników. W zeszłym tygodniu głośno protestowali oni przed szpitalem.

- Pracownicy nie muszą się obawiać utraty pracy. Większość z nich znajdzie miejsce w szpitalu im. Jonschera lub na oddziale geriatrii w szpitalu im. Sonnenberga. Musimy jak najszybciej wyprowadzić co najmniej jeden z oddziałów, aby przeprowadzić remont i przygotować oddział geriatrii do konkursu w NFZ w 2014 roku - mówi Krzysztof Piątkowski.

Co z przychodniami?

Władze Łodzi zarządzają też trzynastoma przychodniami. To w nich leczy się prawie połowa łodzian. Co się z nimi stanie? Jako pierwsze połączono przychodnie "Chrobry" i "Batory". Jeszcze w tym roku połączona zostanie przychodnia "Palma" i "Śródmieście" oraz "Tatrzańska" i "Dąbrowa". Te ostatnie mają zostać także przekształcone w spółki. Skomercjalizowana będzie także przychodnia "Chojny". Ona jako jedyna może być też sprywatyzowana.

Pod oporem związków zawodowych i pracowników władze Łodzi odstępują na razie od planów przekształcenia w spółki ZOZ-u Polesie i największej przychodni ZOZ-u Bałuty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Władze Łodzi chcą przekształcić szpitale i przychodnie w spółki - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki