Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łodzi chcą sprzedać większą liczbę mieszkań komunalnych, oferują bonifikaty

Marcin Bereszczynski
Grzegorz Gałasiński
Władze Łodzi aktualizują politykę mieszkaniową miasta. Gminne zasoby mieszkaniowe mają się zmniejszyć. Magistrat chce wyjść ze wspólnot

W pierwszej kolejności gmina ma wyjść ze wspólnot mieszkaniowych, w których ma jeden lub dwa lokale. Chce też wyzbyć się z zasobu wszystkich domków jednorodzinnych. Ma powstać lista budynków, przeznaczonych do sprzedaży, a inwestycje będą przeprowadzane tylko w obiektach, w których miasto ma wszystkie udziały.

Jednocześnie ma znacznie wzrosnąć liczba lokali socjalnych. To główne założenia polityki mieszkaniowej, którą radni będą aktualizować w styczniu.

Zrujnowane budynki w Łodzi. Kamienice składają się jak domki z kart

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński przedstawił wczoraj aktualizację programu polityki mieszkaniowej, która została przyjęta w połowie 2012 roku.

- Tamten program był zbyt optymistyczny - stwierdził Ireneusz Jabłoński. - Potrzebne są korekty, ale nie będą to zmiany kopernikańskie.

Miasto jest właścicielem 3.096 budynków, co stanowi 15 proc. obiektów mieszkalnych w Łodzi. W zasobach komunalnych mieszka 80,6 tysiąca osób - 11 proc. łodzian.

Łódzki magistrat sprzedaje komunalne domy jednorodzinne z ogrodami

Aż 75,6 proc. miejskich budynków wybudowano w latach 1901 - 1945, 15,8 proc. to budynki z XIX wieku. Aż 11 tysięcy mieszkań znajduje się w budynkach, które mają ponad 115 lat. Nowych obiektów jest niewiele. Budynki wybudowane po 1990 roku to tylko 1,6 proc. zasobu miasta.

Stare budynki są trudne w utrzymaniu. W 2012 roku, gdy powstał program polityki mieszkaniowej, tylko 1,8 proc. budynków komunalnych było w dobrym stanie technicznym. Dzięki programowi „Mia100 kamienic” udało się podnieść ten wskaźnik do 6,5 proc. Magistrat chce, by w 2020 roku 11 proc. miejskich zasobów lokalowych było w dobrym stanie technicznym.

15 proc. budynków w Łodzi to zasób komunalny. W innych miastach odsetek jest mniejszy. Warszawa ma 11,3 proc., Kraków 6,7 proc., Poznań 6,4 proc.

Łodzianie mogą odpracować długi czynszowe [ZDJĘCIA]

Władze Łodzi stopniowo wyzbywają się gminnych lokali. W 2012 roku do miasta należało 58,9 tys. mieszkań, w tym roku 47 tys. lokali. Plan na 2020 rok to 39 tys. mieszkań. Aby to osiągnąć, władze miasta proponują bonifikaty dla obecnych najemców. Lokale w budynkach wybudowanych przed 1945 roku będą sprzedawane z bonifikatą 95 proc. Budynki z lat 1946 - 1989 z bonifikatą 65 proc., a wybudowane po 1990 roku z ulgą 55 proc. Takie same zasady są dla domów jednorodzinnych. Wcześniej były one sprzedawane z bonifikatą 20 proc.

Magistrat chce też powiększyć zasób lokali socjalnych z 2 tys. obecnie do 5,7 tys. w 2020 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki