Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łodzi odpowiadają lekarzom na ich apel w sprawie promowania zaczepionych kandydatów do łódzkich przedszkoli

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Według łódzkich lekarzy, spadek poziomu wyszczepialności jest przyczyną powrotu chorób zakaźnych, w tym odry
Według łódzkich lekarzy, spadek poziomu wyszczepialności jest przyczyną powrotu chorób zakaźnych, w tym odry archiwum/polskapress
Władze miasta potwierdziły w poniedziałek (10 lutego), że wprowadzenie dodatkowych punktów w rekrutacji dzieci do samorządowych przedszkoli – za spełnienie obowiązku ich zaszczepienia – będzie możliwe w Łodzi dopiero za rok. Domaga się tego środowisko lekarskie.

– Jestem za tym, żeby zaszczepione dzieci miały premię w naborze do naszych przedszkoli – mówiła w poniedziałek Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za miejską oświatę. Jednak od razu dodała, że będzie to możliwe dopiero w rekrutacji przed rokiem szkolnym 2021/2022.

Wystąpienie wiceprezydent miało związek z niedawnym apelem medyków: w miniony czwartek przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi złożyli do Rady Miejskiej projekt uchwały, który w naborze do łódzkich przedszkoli wprowadza nowe kryterium samorządowe – 20 punktów dla kandydata za spełnienie przez jego rodziców obowiązku szczepień.

Kryteria samorządowe w rekrutacji brane są pod uwagę, jeśli kwestii, kto dostanie się do wybranego przedszkola, nie rozstrzygną kryteria ustawowe (np. wielodzietność rodziny kandydata). Jednak dodatkowe punkty za szczepienia zapewne decydowałyby o wyniku rekrutacji w najbardziej popularnych łódzkich placówkach. Nowa premia wprawdzie miałaby mniejsze znaczenie niż rodzeństwo kandydata w wybranym przedszkolu (32 punkty), ale byłaby „silniejsza” niż udowodnienie, że oboje rodzice pracują lub się uczą (16).

Wiceprezydent powtórzyła w poniedziałek, że magistrat nie zdecydował się na przygotowanie własnego projektu zmian w rekrutacji przedszkolnej m.in. ze względu na doświadczenia innych samorządów. Dla przykładu uchwałę radnych promującą zaszczepionych kandydatów w Częstochowie unieważniły służby wojewody śląskiego, a ostatecznie o tym, czy jest zgodna z prawem zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny. Małgorzata Moskwa-Wodnicka chce, żeby nadchodzący nabór przebiegał bez sytuacji „chaosu prawnego” i liczy, że przed rekrutacją do przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 będą już jasne wytyczne dla samorządów, czy można promować kandydatów za szczepienia.

Lekarze mają zacząć zbierać podpisy pod własnym projektem, żeby wprowadzić go pod obrady radnych (potrzeba poparcia 300 łodzian), choć ustawowy termin dokonania zmian w nadchodzącym naborze dla samorządów upłynął już z końcem stycznia.

Ale to obywatelska inicjatywa lekarzy może przynieść wprowadzenie nowego kryterium za rok, bo z wypowiedzi wiceprezydent nie wynika, że w magistracie trwają jakiekolwiek prace nad własnym projektem zmian w naborze.

– Nasza inicjatywa jest powodowana wyłącznie troską o pacjentów – mówił w miniony czwartek dr Łukasz Jasek wiceprzewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Jak wyliczali jej przedstawiciele, od 2010 r. obserwują w Polsce znaczny wzrost uchyleń od obowiązku szczepień. W 2017 r. odnotowano 30090 przypadków uchyleń, w 2018 r. – 40342, zaś tylko w pierwszym kwartale 2019 r. – 42239. Spadek poziomu wyszczepialności jest bezpośrednią przyczyną powrotu chorób zakaźnych, które w ostatnich latach występowały sporadycznie. Ten mechanizm spowodował znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań na odrę - w 2018 r. odnotowano 339 przypadków, w 2017 r. – jedynie 63.

Terminy naboru w Łodzi

  • Przed rekrutacją na nowych przedszkolaków rodzice tych obecnych – które po lecie 2020 r. nie idą jeszcze do podstawówki – będą mieli prawo rezerwacji miejsca na nowy rok szkolny w dotychczasowej placówce.
  • Potem nadejdzie termin dla rodziców dzieci, które nie chodzą obecnie do samorządowych placówek. W dniach 1-17 kwietnia wybiorą oni trzy przedszkola z określeniem kolejności od najbardziej (tzw. pierwsza preferencja) do najmniej preferowanego. Maluch trafi do tego przedszkola, na które wystarczy mu punktów.
  • Wiosną 2019 r. do żadnego z trzech wybranych przedszkoli nie dostało się ok. 500 dzieci. Jednak liczba wolnych miejsc w mniej popularnych placówkach była podobna i tam urzędnicy kierowali maluchy „bez przydziału” w głównym etapie rekrutacji.
  • W Łodzi tegoroczne listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do miejskich przedszkoli pojawią się 8 maja.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki