Władze Łodzi wyrzucają Muzeum Książki Artystycznej na bruk

  Władze Łodzi wyrzucają Muzeum Książki Artystycznej na bruk

  Łukasz Kaczyński

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jadwiga i Janusz Tryznowie

  Jadwiga i Janusz Tryznowie ©Krzysztof Szymczak

  Miesiąc - tyle dały władze Łodzi Jadwidze i Januszowi Tryznom na wyniesienie się z willi Henryka Grohmana na Księżym Młynie, co oznacza likwidację prowadzonego przez nich od roku 1993 Muzeum Książki Artystycznej.
  Jadwiga i Janusz Tryznowie

  Jadwiga i Janusz Tryznowie ©Krzysztof Szymczak

  Zbiór publikacji z dziedziny teorii i technologii książki, kolekcja książek artystów ze świata i tych, które łodzianie zrobili m.in. dla Zbigniewa Brzezińskiego (z jego rysunkami), doradcy prezydenta USA i ambasadora Polski, jak i ważące 150 ton maszyny drukarskie - wszystko ma do końca roku zniknąć z willi.

  - Gromadziliśmy je 20 lat, w częściach sprowadzaliśmy i montowaliśmy. Jakim cudem mamy je teraz wynieść i gdzie je magazynować? - pyta Janusz Tryzno.

  Za uratowanie maszyn MKA odebrało na początku roku w Bibliotece Nowojorskiej nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Druku. W lipcu MKA zajęło czołowe miejsca w zestawieniach turystycznych perełek i niezwykłych muzeów w opiniotwórczym tygodniku „Polityka” i na portalu Instytutu im. A. Mickiewicza. I do niedawna władze sekundowały MKA w uregulowaniu statusu obiektu, który upadająca fabryka „Uniontex” użyczyła fundacji prowadzącej Muzeum.

  Problemem było zadłużenie, jakim obciążono hipotekę willi w momencie likwidacji fabryki i przekształceń własnościowych związanych z powołaniem w pobliżu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z dokumentacji przez lata wysyłanej i otrzymywanej w tej sprawie Janusz Tryzno zmontował ze starej wagi instalację. Przeważa szala z napisem „MY”.

  Tryznowie wiele razy słyszeli zapewnienia od władz. „Ani pani wojewoda, ani miasto nie jest w żaden sposób zainteresowane tym, by po pierwsze ten budynek utracić, a po drugie, by wyrzucać na przykład stamtąd Muzeum Książki” - mówiła odpowiedzialna za kulturę wiceprezydent Agnieszka Nowak w TVP Łódź w 2014 roku, gdy byt MKA był zagrożony z powodu działań likwidatora, a Tryznowie zorganizowali akcję „Wycena”. W obronę Muzeum angażowali się młodzi artyści.

  Ostatnim etapem walki o Muzeum miało być przekazanie willi na własność przez Skarb Państwa gminie (prezydent Łodzi jest jej dysponentem jako starosta). Stało się to w lipcu.

  Obciążona kwotą ponad 20 mln zł hipoteka to głównie dług wobec ZUS. Ale sprzedaż willi, wycenionej na ok. 2 mln zł go nie pokryje. W ZUS Tryznowie dowiedzieli się, że o oddłużenie może wystąpić tylko prezydent miasta. Wtedy willę, będącą wciąż własnością gminy, prezydent zgodnie z prawem mogła przekazać fundacji Correspondance des Arts, która MKA prowadzi - organizacji pożytku publicznego, jako wyposażenie jej w obiekt.

  Pismo w tej sprawie do prezydent Hanny Zdanowskiej Jadwiga Tryzno wysłała z końcem września. Zamiast stanowiska prezydent, odebrała z końcem listopada pismo od wiceprezydenta Ireneusza Jabłońskiego, które de facto jest nakazem eksmisji. Choć MKA nie prowadzi działalności zarobkowej, wiceprezydent obciążył je obowiązkiem zapłacenia prawie 33 tys. zł za „bezumowne wykorzystywanie” budynku - do 14 grudnia. I zaznaczył, że każdy kolejny miesiąc przebywania tam będzie kosztować MKA 6,7 tys. zł netto. Bo miasto chce kompleksowo wyremontować budynek (w który Tryznowie sami inwestowali).

  Gdy miasto stało się dysponentem willi zaproponowało Tryznom umowę najmu budynku, której Tryznowie nie przyjęli.

  - Zapisy nie gwarantowały bytu Muzeum. Umowa była skonstruowana jak dla podmiotów gospodarczych. A działając w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków [dzięki Tryznom - przyp. red.] należy się nam 50 procent ulgi i kolejne 50 jako organizacja non-profit - dodają Jadwiga i Janusz Tryznowie, którzy teraz przygotowują wyliczenia, by pokazać władzom, że obecność Muzeum jest tańsza m.in. niż wynajem ochrony na 24 godziny i ogrzewania.

  Unikalna książka artystyczna tworzona przez Tryznów jest tradycyjnym upominkiem dla młodych dziennikarzy, których od 1999 roku Złotym Piórem im. J. Katarasińskiego nagradza posłanka PO, Iwona Śledzińska-Katarasińska, przez lata szefowa sejmowej komisji kultury.

  - Próbowałam mediować między stronami, ale nie ma między nimi porozumienia - twierdzi posłanka, która do MKA sprowadziła parę lat temu niedawnego ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. - Ale nie mogę wyobrazić sobie, że Muzeum tego nie będzie. Nie wiem, gdzie jest wyobraźnia tego miasta.

  MKA od lat utrzymuje się, bo Tryznowie angażują w nie swoje środki, w tym niewielkie emerytury, i nikt nie pobiera tam pensji. Także osoby współpracujące. Mimo to latem willa tętni życiem: koncertami, wystawami, organizowanymi także z miejskimi instytucjami kultury. Uczelnie z kraju i Łodzi przysyłają tu studentów. Lata w niepewności nie pozwoliły zrealizować wielu planów, np. Klubu Papierolubów i Czcionkoczcicieli, uporządkowania ogrodu i remontu altany, którą japoński artysta chciał zamienić w pawilon herbaciany. Dziś za dobro narodowe uznać można kolekcję czcionek, także hebrajskich i koptyjskich, którą MKA uratowało z upadającej Warszawskiej Odlewni Czcionek.

  Sytuacja Muzeum ma być we wtorek dyskutowana na komisji kultury Rady Miejskiej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (79)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ebook

  Erwek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  tak to juz w polsce jest, ze wola zamknac bo nie przynosi korzysci i tyle, lepiej tam wybudowac biedronke albo galerie, bo tych jest w lodzi malo. szkoda gadac i tyle, ale z drugiej strony, jest...rozwiń całość

  tak to juz w polsce jest, ze wola zamknac bo nie przynosi korzysci i tyle, lepiej tam wybudowac biedronke albo galerie, bo tych jest w lodzi malo. szkoda gadac i tyle, ale z drugiej strony, jest powiedzenie, nic nie trwa wiecznie, wszystko ma swoj poczatek i koniec. Wiec w tym tlumaczeniu przez pryzmat konca cos sie kryje. A swoja droga, uwazam, ze Ci panstwo maja juz swoje lata i powinni isc na emeryture. Niech przejmie to ktos inny. Juz za pare lat nie beda ludzie czytac ksiazek, tylko te ebooki itp;/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POzamiatane

  buch halter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  rzundzi PO i tyle w temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brak działalności zarobkowej?

  Piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  "MKA nie prowadzi działalności zarobkowej"

  A co z opłatami pobieranymi za kręcenie w Muzeum zdjęć do seriali, teledysków, filmów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Decyzje zza biurka. A może się pofatygowac i zobaczyć?

  Onomono (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Ciekawe czy urzędnicy podejmujący tak żałosne decyzje choć raz pofatygowali się do MKA? czy kiedykolwiek mieli okazję poczuć magię tego miejsca? Czy też decydują zdalnie zza swoich wielkich biurek?...rozwiń całość

  Ciekawe czy urzędnicy podejmujący tak żałosne decyzje choć raz pofatygowali się do MKA? czy kiedykolwiek mieli okazję poczuć magię tego miejsca? Czy też decydują zdalnie zza swoich wielkich biurek? wkurza mnie ta bezdusznosc!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kultura miasta meneli

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  W mieście maneli nie tańczy się narodowych tańców, likwiduje się poltex z jego 50 letnią tradycją, likwiduje się też popularne muzeum, za to będzie fajne zoo... Mydlenie oczu... Nieudany...rozwiń całość

  W mieście maneli nie tańczy się narodowych tańców, likwiduje się poltex z jego 50 letnią tradycją, likwiduje się też popularne muzeum, za to będzie fajne zoo... Mydlenie oczu... Nieudany remont łodzi. Utopione gigantyczne pieniądze w system który nie dziala, a teraz szukają grosza wszędzie żeby zbudować zoo dla zamydlenia ludziom czu i likwidują co się da... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PO ma w Lodzi władzę

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  PO ma w Lodzi władzę i to od nich zalezy co z tym zrobią

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łódź to

  kubalubo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  łódź to nie miasto, to stan umysłu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W mieście meneli książki są przecież zbędne

  Bogussłaff (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

  W październiku w największych miastach Polski odbyła się akcja "Czytaj PL" Łódź nie wzięła w niej udziału. Przypadek? :)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klimacik

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Sorry taki mamy klimat

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dno

  filip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  Tak mamy klimat...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratujmy Muzeum Książki!

  Fundacja Twarda Sztuka, Warszawa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 1

  Czasami warto doinwestować w działalność, która POZORNIE nie przynosi zysku. Dla nas Muzeum Książki jest niezwykłym miejscem, w którym otrzymaliśmy mnóstwo przydatnej WIEDZY, za co jesteśmy...rozwiń całość

  Czasami warto doinwestować w działalność, która POZORNIE nie przynosi zysku. Dla nas Muzeum Książki jest niezwykłym miejscem, w którym otrzymaliśmy mnóstwo przydatnej WIEDZY, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Wyobrażam sobie, że dla studentów zainteresowanych książką artystyczną takie miejsce jest wprost kopalnią pomysłów! Dodam, że Państwo Tryzno są ZAWSZE otwarci i chętni do pomocy przy rozwiązywaniu WSZELKICH zagadek edytorskich. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce! Apelujemy, ocalmy Muzeum Książki!
  FUNDACJA TWARDA SZTUKAzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ratujcie, ale od pieniędzy podatników trzymajcie się z daleka

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 16

  Ratujcie ZA SWOJE, ok?
  Po cudze nie sięgajcie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To edukacja też za prywatne?

  qwert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  Czyli prawie wszystkie miejsca kultury: muzea, teatry, galerie, biblioteki itp mają być zamknięte? Gratuluję Podatniku. Najlepiej od razu zrobić aby wszystko było nie za państwowe tylko za swoje,...rozwiń całość

  Czyli prawie wszystkie miejsca kultury: muzea, teatry, galerie, biblioteki itp mają być zamknięte? Gratuluję Podatniku. Najlepiej od razu zrobić aby wszystko było nie za państwowe tylko za swoje, co będzie świetnym sitem i nie będzie trzeba się zastanawiać kto ma jakiś pomyślunek, a kto myśli że jest mądry bo umie pisać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie jest edukacja,

  Podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 12

  Stosujesz demagogię.
  Utrzymujemy edukację, szpitale, PAŃSTWOWE muzea. Nie musimy utrzymywać prywatnego biznesu zwanego muzeum. A to jest biznes, bo ci ludzie z tego żyją.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do Podatnika

  Maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Nie, ci ludzie nie tylko z tego nie żyją, ale jeszcze do tego dokładają. I powinniśmy im wszyscy być wdzięczni.

  Sztuka zawsze była tworzona za publiczne pieniądze albo w ramach mecenatu. Zdaje...rozwiń całość

  Nie, ci ludzie nie tylko z tego nie żyją, ale jeszcze do tego dokładają. I powinniśmy im wszyscy być wdzięczni.

  Sztuka zawsze była tworzona za publiczne pieniądze albo w ramach mecenatu. Zdaje sobie sprawę, że Podatnik nie ma z kulturą żadnej styczności, bo dla niego wyznacznikiem kultury jest popis kabaretu (który na siebie zarobi) albo festyn disco polo (jw.), ale 90% najwybitniejszych dzieł światowej sztuki nigdy by nie powstało, gdyby ich twórcy mieli "utrzymywać się z prywatnego biznesu". Nie mówiąc o tym, że tych dzieł nie byłoby gdzie prezentować, bo przecież najważniejsze muzea, teatry, filharmonie itp. są PAŃSTWOWE.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo