MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łowicza chcą budować nowy żłobek. Przedszkole na Górkach w rękach Kościoła

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Rada Miejska w Łowiczu
Rada Miejska w Łowiczu YouTube
Członkowie komisji rewizyjnej wnioskują do burmistrza Krzysztofa Kalińskiego o budowę nowego żłobka w centrum miasta oraz nowoczesnej placówki przedszkolnej na osiedlu Górki w Łowiczu. Stanowisko to poparło już w specjalnej petycji pod 230 łowiczan. Włodarz miasta widzi potrzebę realizacji takiej inwestycji i w czwartek (26 września) wskazał radnym cztery lokalizacje nowego żłobka.

Komisja, której przewodzi radny Krzysztof Janicki, analizowała warunki lokalowe przedszkolu nr 5 i 7 oraz Żłobka Miejskiego w Łowiczu.

- Coraz więcej dzieci trafia na listę oczekujących do przyjęcia do żłobka - informuje przewodniczący Janicki. - W tym roku było 36 takich maluchów. Odwiedziliśmy nowy żłobek w Skierniewicach i nas zatkało, gdy porównaliśmy warunki lokalowe w naszej placówce z tymi, które oferuje tamta.

Radny zasugerował, aby nowa, znacznie większa ochronka powstał na miejscu baraku za Szkołą Podstawową nr 4 w Łowiczu.
Burmistrz Krzysztof Kaliński wskazał natomiast cztery możliwe lokalizacje ochronki dla małych dzieci. Mogłaby ona powstać za Przedszkolem nr 2 na osiedlu Starzyńskiego, na miejskim placu między ul. Kaliską a Dmowskiego (z wjazdem od tej drugiej), od strony ul. Konopackiego przy dawnym Gimnazjum nr 1 oraz przy ul. Ułańskiej lub Topolowej w rejonie SP nr 2 i przedszkolnej "jedynki".

Członkowie komisji rewizyjnej widzą także potrzebę budowy nowoczesnego przedszkola na os. Górki. Działająca tam "siódemka" jest przepełniona i przestarzała architektonicznie. Warto przypomnieć, że działa ona w jednorodzinnym budynku, który w latach 50. XX wieku osoby prywatne ofiarowały na ten cel.

Radny Janicki widziałby nowe przedszkole na miejskim placu przy ul. Miodowej. Teren ten jest jednak przedmiotem sporu między Kuria Diecezjalną Łowicką a mieszkańcami Górek, którzy nie chcą tam kolejnego w mieście kościoła.

Temat ten również został poruszony na czwartkowej (26 września) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu. Ustalono, że ugrupowania mające swoich reprezentantów w radzie (Łączy Nas Łowicz, PiS, Łowickie.pl oraz Porozumienie Łowickie) złożą w ratuszu przed październikowym spotkaniem swoje stanowiska dotyczące roszczeń strony kościelnej. Więcej na ten temat tutaj.

Na nowe przedszkole na spornym placu nie ma więc szans do czasu, aż Kościół lokalny nie wycofa swoich roszczeń, które powstały w 2007 roku, gdy rada miejska na wniosek księdza biskupa Andrzeja F. Dziuby przeznaczyła ten teren na cele sakralne. Na to jednak nie ma na razie szans, gdyż ordynariusz diecezji łowickiej nadal obstaje przy tym, aby zbudować tam świątynię, będącą centrum nowej parafii p.w. świętego Jana Pawła II.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki