MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łowicza przegrały z wojewodą łódzkim spór o nazwę ulicy [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w środę (19 września) wydał wyrok w sprawie nazwy ulicy na osiedlu Górki w Łowiczu. Mamy złą wiadomość dla mieszkańców dawnej ul. 17 Stycznia. Sąd oddalił skargę złożoną na decyzję wojewody łódzkiego przez Radę Miejską w Łowiczu. Na wtorkowy wyrok przysługuje środek odwoławczy w postaci wniosku o kasację orzeczenia.

Miejscy radni większością głosów zobligowali burmistrza Krzysztofa Kalińskiego do wejścia w spór sądowy z wojewodą łódzkim w sprawie uchylenia przez Zbigniewa Rau uchwały dotyczącej zmiany nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych (dawna ul. 17 Stycznia) na ul. 17 Stycznia 1649 roku.

O zmianę nazwy narzuconej przez wojewodę mieszkańcom ulicy Górek w ramach ustawy dekomunizacyjnej (data 17 stycznia upamiętniała zajęcia Łowicza przez Rosjan w 1945 roku) wystąpili do władz miasta oni sami. Ani wojewoda łódzki, ani też Instytut Pamięci Narodowej nie zgodzili się, aby nazwę ulicy Żołnierzy Niezłomnych zastąpić datą objęcia przez Jana II Kazimierza Wazę tronu polskiego. Mimo to górczanie pozostali niezłomni w swej decyzji i zobligowali radę do zmiany nazwy.

Wojewoda Zbigniew Rau w połowie czerwca stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie podjętej pod koniec maja. Na wniosek Krzysztofa Janickiego, radnego z Górek, a zarazem szefa zarządu osiedlowego zachodniej dzielnicy miasta podjęto uchwałę, w którego postanowiono wnieść skargę na decyzję wojewody Rau do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Ten wysłuchał obu stron i dziś wydał wyrok. Jest on niekorzystny dla miasta i górczan. WSA w Łodzi uznał, że rada miasta nie miała prawa zmienić nazwy ulicy nadanej w trybie dekomunizacyjnym przez wojewodę łódzkiego bez jego zgody.

- Mamy 7 dni na wystąpienie do sądu o uzasadnienie wyroku, a po jego otrzymaniu możemy złożyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie wniosek o kasację wyroku – informuje Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza, będący na ogłoszeniu wtorkowego wyroku.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia ze spotkania władz miasta z mieszkańcami Górek w sprawie zmiany nazwy ulicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki