Władze Łowicza wydadzą na inwestycje ponad 41 mln zł....

  Władze Łowicza wydadzą na inwestycje ponad 41 mln zł. Zadłużenia miasta wyniesie ponad 45 mln zł

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Uchwałę budżetową przedstawił radnym skarbik miasta Arkadiusz Podsędek

  Uchwałę budżetową przedstawił radnym skarbik miasta Arkadiusz Podsędek ©Rafał Klepczarek

  Rada Miejska w Łowiczu w piątek (28 grudnia) uchwaliła budżet na 2019 rok. Burmistrz Krzysztof Kaliński określa go jako dobry i proinwestycyjny.
  Uchwałę budżetową przedstawił radnym skarbik miasta Arkadiusz Podsędek

  Uchwałę budżetową przedstawił radnym skarbik miasta Arkadiusz Podsędek ©Rafał Klepczarek

  Budżetowe dochody miasta ustalono na ponad 134 mln zł. Natomiast wydatki będą wyższe, gdyż wyniosą ponad 155 mln zł. Braki budżetowe w wysokości ponad 21 mln zł pokryte zostaną z planowanych pożyczek i kredytów. Zadłużenie miasta na koniec przyszłego roku ma wzrosnąć do ponad 45 mln złotych.

  Władze Łowicza na inwestycje przeznaczyły ponad 41 mln zł. Najwięcej, bo 9,8 mln zł zarezerwowano budowę dróg dojazdowych do wiaduktu budowanego przez PKP PLK.
  Miejskie plany obejmują m. in. rozpoczęcie budowy dróg od ul. Dmowskiego do wiaduktu oraz nowej drogi miedzy ul. Bolimowską a ul. Warszawską wraz z rondami. Pierwsze z nich na ul. Warszawskiej będzie miało bezpośredni wjazd na wiadukt. Drugie połączy natomiast nową ul. Bolimowską z dawny jej ciągiem, ul. Nieborowską oraz pobliskim osiedlem Marii Konopnickiej.

  Ponad 1,7 mln zł będzie kosztować budowa wiaty handlowej na miejskiej targowicy. 1 mln zł zarezerwowano natomiast na budowę ulic na os. Bratkowice. Planuje się tam przebudowę ul. Młodzieżowej. Prace będą polegały na budowie zatoki parkingowej, nowych przejść dla pieszych i poprawie profilu łuku drogi przy skrzyżowaniu z ul. Tuszewską. Władze miasta chcą także przebudować ul. Diamentową między ul. Bursztynową a ul. Błogosławionej Bolesławy Lament. W tym roku dokończona zostanie także modernizacja ul. Braterskiej oraz części ul. Błogosławionej Lament.

  Dużą inwestycją będzie także budowa ścieżki rowerowej w ul. Topolowej. W budżecie na to zadanie wpisano 900 tys. zł, ale już teraz wiadomo, że strona rządowa dołoży do tego zadania drugie tyle. Ponad 2,6 mln zł zarezerwowano natomiast na adaptacje dawnego Gimnazjum nr 1 na potrzeby miejskiej biblioteki. Ponad 1 mln zł ma kosztować renowacja baszty gen. Klickiego oraz zagospodarowanie terenu wokół zabytkowej wieży. 200 tys. zł pochłonie natomiast remont elewacji zewnętrznej ratusza. 1 mln zł zapisano zaś na budowę zaplecza socjalnego dla stadionu Klubu Sportowego Pelikan Łowicz. Ma to być dwuletnia inwestycja oszacowana na 4 mln zł.

  Rada Miejska w Łowiczu 300 tys. zł przeznaczyła na dokumentację przebudowy skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Mostową z budową tunelu pod torami. Takie same kwoty mają zostać wydane na przebudowę ulicy Dziewiarskiej oraz budowę Kresowej.
  Na ul. Chabrową przeznaczono 200 tys. zł. Tyle samo zarezerwowano na przebudowę ul. Pałacowej. W przyszłym roku ma powstać także chodnik przy ul. Wygoda (120 tys. zł), jezdnia na ul. Grabowej i Jaworowej (100 tys. zł) oraz ciąg pieszo-jezdny w ul. Zacisznej (80 tys. zł). Ratusz chce także wydać 40 tys. zł na dokumentację przedłużenia ul. Blich.

  Jeżeli chodzi o gospodarkę mieszkaniową to władze miasta zarezerwowały 1 mln zł na wykup gruntów, 165 tys. zł na wymianę windy w budynku komunalnym przy ul. Kaliskiej 6, 80 tys. zł na ocieplenie stropu na poddaszu bloku przy ulicy Armii Krajowej 43C, 40 tys. zł na termomodernizację budynku o numerze 43B i tyle samo na podobne prace w bloku nr 43B.

  W przyszłorocznym planie finansowym miasta znalazła się także modernizacja stołówki w Szkole Podstawowej nr 3 (200 tys. zł), rozbudowa placu zabaw w parku nad Bzurą (110 tys. zł) oraz kontynuacja budowy separatorów i osadników (350 tys. zł). Listę większych inwestycji uzupełnia 11 pozycji wybranych w ramach budżetu obywatelskiego. Łączenie miasto wyda na nie 1,3 mln zł.

  Ważą się natomiast dalsze losy modernizacji oczyszczalni ścieków Zakładu Usług Komunalnych w Łowiczu. Władze Łowicza miały zarezerwowane na ten cel niespełna 72,5 mln zł, z których 45 mln zł pozyskano z funduszy unijnych. Najniższa oferta zgłoszona do miejskiego przetargu wynosi ponad 116 mln zł.

  Projekt budżetu przedłożony przez burmistrza Kalińskiego poparło 14 radnych, a 6 wstrzymało się od głosu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie!

  Zgłoś naruszenie treści

  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje...rozwiń całość

  Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11(A)gmail-comzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najważniejszy głos na sesji.

  Zgłoś naruszenie treści

  NAJWAŻNIEJSZĄ “według mnie oczywiście”, ale obrazującą jak się w Łowiczu nie przemyślanie wydaje pieniądze, jest kończąca sesję wypowiedź pana Andrzeja Biernackiego.
  Brawo Panie Andrzeju, może...rozwiń całość

  NAJWAŻNIEJSZĄ “według mnie oczywiście”, ale obrazującą jak się w Łowiczu nie przemyślanie wydaje pieniądze, jest kończąca sesję wypowiedź pana Andrzeja Biernackiego.
  Brawo Panie Andrzeju, może MIESZKAŃCY naszego miasta w końcu się obudzą.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo