reklama

Władze Łowicza zapraszają na Majówkę Melomana 2019

Rafał KlepczarekZaktualizowano 
Google.com
Władze miasta zapraszają na dwa koncerty organizowane w ramach Majówki Melomana w łowickiej Galerii Browarna. Wstęp na majowe wydarzenia muzyczne jest bezpłatny.

W środę (1 maja) o godz. 17 rozpocznie się koncert zatytułowany "Najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin".

W Galerii Browarna tego dnia wystąpią: Anna Jeremus–Lewandowska - sopran i prowadzenie koncertu, Ziemowit Wojtczak – baryton oraz Jarosław Domagała – fortepian.

Natomiast w piątek (3 maja) na tę samą godzinę w GB planowany jest recital pianistyczny z muzyką polską w wykonaniu Pawła Wołowicza.

Informacje o wykonawcach:

prof. dr hab. Anna Jeremus-Lewandowska

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiutowała partią Rozyny w operze G.Rossiniego Cyrulik sewilski na scenie Państwowej Opery w Bydgoszczy. Następnie brała udział w premierowych przestawieniach opery W. A. Mozarta Czarodziejski flet (Królowa nocy) w Operze Śląskiej, współpracowała z Warszawską Operą Kameralną oraz Operetką Warszawską. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym brała udział w kilkudziesięciu premierowych przedstawieniach operowych. Z Teatrem Wielkim w Łodzi wielokrotnie występowała na scenach teatrów w Niemczech, Holandii, Hiszpanii odbywając tournée artystyczne. Brała udział w premierach Strasznego Dworu, Halki i Barona cygańskiego w Chicago, USA.

Przez pięć lat, brała udział w muzycznych programach telewizyjnych, przedstawiając przeboje kompozytorów polskich oraz najpopularniejsze arie z repertuaru operowego i operetkowego dla TV Regionalnej i TV Polonia.

Kreowała partię Hanny w bezpośredniej transmisji na cały świat przedstawienia Straszny Dwór S. Moniuszki, realizowanej przez TV Polania. Współpracowała z zespołem Polskiej Opery Kameralnej, śpiewając główne partie w licznych przedstawieniach operowych na terenie całego kraju.

W swoim repertuarze ma ponad trzydzieści ról operowych, operetkowych oraz partie z repertuaru oratoryjnego. Najważniejsze role: Rozyna w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Norina w Don Pasquale, Adina w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Zuzanna w Weselu Figara W.A. Mozarta, Violetta w Traviacie, Gilda w Rigoletto G. Verdiego, Hanna w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego oraz Adela w Zemście nietoperza J. Straussa, Laura w Studencie żebraku K. Millöckera. Była również wielokrotnie solistką Festiwali Operowo Operetkowych w Ciechocinku.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła na Uniwersytecie Łódzkim – w Katedrze Edukacji Artystycznej. Następnie współpracowała z UMFC z Wydziałem Instrumentalno Pedagogicznym w Białymstoku.

Od 2010 r. pracuje jako profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z dnia 18 kwietnia 2013 r. otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych

Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu.
Swój czas dzieli pomiędzy działalność pedagogiczną, naukową i publicystyczną, ale przede wszystkim aktywną działalność koncertową.

Prowadzi spotkania z twórcami kultury w ramach Czwartkowego Forum Kultury Politechniki Łódzkiej.
Jest twórcą i dyrektorem Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Program festiwalu skupia się na muzyce klasycznej, a wydarzenia w jego ramach odbywają się w całym mieście i okolicach. Pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku.
Integralną częścią Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie są Międzynarodowe Warsztaty Wokalne prof. dr hab. Anny Jeremus-Lewandowskiej. Pierwsza edycja odbyła sie w 2009 roku.

Prowadziła działalność publicystyczną – była redaktorem naczelnym czasopisma Poradnik Muzyczny w lata 2002-2007 , a także autorem felietonów o muzyce dla wydawnictw lokalnych.

W 2014 roku została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
W 2016 odznaczona Medalem Złotym za długoletnią służbę, nadanym przez Prezydenta RP..
W 2018 odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP.

dr Jarosław Domagała

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. Posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, dysertację doktorską obronił na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Posiada duże doświadczenie artystyczne. Był korepetytorem i akompaniatorem w Teatrze Wielkim w Łodzi, odbył również staż zawodowy w Niemczech. Jako akompaniator współpracował z cenionymi artystami, m.in.: prof. A. Jeremus-Lewandowską (AM w Poznaniu), prof. G. Flicińską-Panfil (AM w Poznaniu), prof. B. Zawadzką (AM w Łodzi), prof. dr hab. E. Iżykowską (UMCF), prof. dr hab. W. Bednarkiem (AM w Bydgoszczy), A. Lubańską (Opera Narodowa w W-wie), A. Zdunikowskim (Opera Narodowa w W-wie), B. Grabias (Teatr Wielki w Łodzi), A. Mikołajczyk (Opera Monachijska), A. Niemirowiczem (Teatr Wielki w Łodzi), A. Węgorzewską A. Ładyszem. Towarzyszył również jako akompaniator znanym artystom polskiej estrady, m.in.: Joannie Rawik, Halinie Frąckowiak, Jackowi Wójcickiemu, Katarzynie Jamróz, Krzysztofowi Hanke. Współpracował również jako pianista-akompaniator ze znanymi polskim aktorami, m.in.: Wojciechem Siemionem, Jerzym Zelnikiem, Jolantą Lothe. Współpracował także z cenionymi zespołami muzycznymi.

Prowadził zajęcia z zakresu kameralistyki wokalnej podczas międzynarodowych warsztatów wokalnych. Podczas nich współpracował z wieloma wybitnymi pedagogami, m.in. prof. Zdzisławą Donat (Teatr Wielki w Warszawie), prof. Urszulą Trawińską-Moroz (Teatr Wielki w Warszawie), prof. Izabelą Kłosińską (Teatr Wielki w Warszawie), prof. Ryszardem Karczykowskim, prof. Piotrem Kusiewiczem (AM w Gdańsku), prof. Henryką Januszewską (AM w Katowicach). Był również akompaniatorem podczas Mistrzowskich Kursów Wokalnych prof. Teresy Żylis-Gary. W zajęciach wzięli udział studenci wydziałów wokalnych wyższych szkół muzycznych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Belgii i Chin. Współpracował z kilkoma cenionymi zespołami muzycznymi, m.in.: Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Politechniki Łódzkiej, Kwartetem smyczkowym „Polish String Quartet” z Łodzi.

Koncertował jako solista i akompaniator w wielu krajach, m.in.: Kanadzie, Niemczech, Holandii, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Francji, Norwegii, Czechach, Słowacji, Serbii, Ukrainie, Chorwacji i Hiszpanii. Dokonał kilku nagrań muzycznych, towarzysząc w charakterze akompaniatora solistom i chórom. Przyczynił się do odkrycia i popularyzacji dorobku kompozytorskiego ks. Eugeniusza Gruberskiego, Ludwika Teodora Płosajkiewicza, E.T.A. Hoffmana i Wacława Lachmana.

Prowadzi ożywioną działalność naukową. Jest autorem kilku książek i ok. 50 artykułów, w których przedstawia różnorodne aspekty kultury muzycznej i edukacji artystycznej. Publikacje zamieszcza w cenionych pismach, m.in.: „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, „Notatki Płockie”, Kutnowskie Zeszyty Regionalne”, „Studia Płockie”, „Rocznik Gostyniński”, „Poradnik Muzyczny”, „Kultura i edukacja”. Wszedł w skład zespołu ekspertów, który przygotował na zlecenie MKiDN Raport o stanie szkolnictwa muzycznego w Polsce.

Osiągnął liczne sukcesy pedagogiczne, uczniowie klasy fortepianu J. Domagały uzyskali wiele nagród na konkursach muzycznych ogólnopolskich, międzywojewódzkich i regionalnych. Jest dyrektorem Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Gąbinie, przyczynił się do znaczących sukcesów dydaktycznych i artystycznych szkoły (90 nagród i wyróżnień) oraz zapewnił odpowiednie warunki pracy szkoły tworząc bazę instrumentalną i lokalową. Jest autorem dwóch eksperymentów pedagogicznych, które szkoła realizuje za zgodą MKiDN. Był pedagogiem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Realizował ponadto zajęcia jako wykładowca na Studiach Podyplomowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. W latach 2004-2010 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa artystycznego.

Jest zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Obchodów 200-rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Jest członkiem Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Towarzystwa Naukowego Płockiego. W latach 2004-2010 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie awansu zawodowego nauczycieli szkolnictwa artystycznego.

W dowód uznania za szczególne osiągnięcia w zakresie upowszechniania kultury otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień, m.in. Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce, Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury; Dyplom uznania Prezydenta Miasta Kutna za szczególne osiągnięcia w rozwoju życia kulturalnego miasta; Nagrodę Starosty Powiatu Kutnowskiego w dziedzinie upowszechniania kultury; Nagrodę Burmistrza Miasta Gostynina za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin.

prof. dr hab. Ziemowit Wojtczak

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Haliny Romanowskiej. Równolegle studiował metodykę nauczania śpiewu pod kierunkiem prof. Tatiany Mazurkiewicz. W czasie studiów dwukrotnie brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej (1989 r. – wyróżnienie; 1992 r. – III nagroda).

Solista Teatru Muzycznego w Łodzi od roku 1991. Jego repertuar obejmuje ponad pięćdziesiąt ról w musicalach, operetkach klasycznych, operach, farsach muzycznych oraz rewiach, koncertach i przedstawieniach dla dzieci (m.in.: partie Homonaya i Żupana w Baronie cygańskim J. Straussa, Eisensteina w Zemście nietoperza J. Straussa, Carlinga w operetce Wiktoria i jej huzar P. Abrahama, Lejzora Wolfa w Skrzypku na dachu J. Bocka, Papagena w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta). W spektaklach tych brał udział nie tylko na scenie łódzkiej, ale także na wielu scenach w całej Polsce m.in. w Częstochowie, Opolu, Warszawie, Bytomiu, Wrocławiu, Rybniku, Elblągu, Olsztynie, Kaliszu, Sopocie, Płocku, Sanoku, Krynicy, Rzeszowie i wielu innych, występując łącznie na scenie ponad 1000 razy. Wraz z zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi występował także w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii, Szwajcarii, Luxemburgu, Francji oraz we Włoszech. Śpiewał m.in. w takich miastach jak Berlin (Filharmonia Berlińska), Monachium (Filharmonia), Bonn (BeethovenHalle), Lipsk (Gewandhaus), Kolonia, Frankfurt/Main, Bruksela, Brugia, Kopenhaga, Zurych, Hamburg, Heilbronn, Merano, Strassbourg, Düsseldorf, Antwerpia, Norymberga (Meistersingerhalle), Stuttgart, Hannover, Lucerna, Bazylea, Rostock, Brema, Lubeka, Getynga, Luxemburg, i wielu innych. Łącznie poza granicami kraju wystąpił blisko 400 razy w ponad 140 miastach Europy. W roku 2006 odbył tournee artystyczne realizując partię Papagena w operze W. A. Mozarta „Czarodziejski flet”, śpiewając na wielu letnich festiwalach w Niemczech.

Od 1992 roku pracuje także w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego, przez wiele lat był opiekunem Koła Naukowego Wokalistów, jest członkiem Senatu Uczelni, a także promotorem i recenzentem wielu prac magisterskich i doktorskich oraz recenzentem w przewodach habilitacyjnych. W roku 2003 został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Trzykrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2006 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki, od roku 2007 zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2014 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Przez cały czas bierze czynny udział w życiu muzycznym macierzystej uczelni oraz Regionu, występuje na estradach filharmonicznych i licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. W roku 2004 wraz z chórem Akademii Muzycznej w Łodzi wykonał dwukrotnie Deutsches Requiem J. Brahmsa, a w maju 2005 roku został zaproszony przez Filharmonię Łódzką do wykonania Requiem Wojennego B. Brittena. Miał także przyjemność występować w dwóch edycjach festiwalu muzyki Festival International de Musique Sion-Valais w Sion w Szwajcarii (2010 i 2012), gdzie pod kierunkiem Shlomo Mintza realizował partie basowe/barytonowe w „Requiem” W. A. Mozarta, „Requiem” G. Faure, Mszy G-dur D 167, F. Schuberta i Te Deum, op. 103 A. Dworzaka. Specjalizuje się także w wykonawstwie pieśni artystycznej. Z tym repertuarem, wspólnie z pianistką Aleksandrą Nawe, wydał już m.in. dwie płyty CD oraz dokonał wielu rejestracji archiwalnych. Obecnie w przygotowaniu są kolejne płyty z repertuarem pieśniarskim. Jest autorem książki „Wieczory z liryką wokalną” oraz licznych artykułów naukowych z dziedziny wokalistyki. Przez dziesięć lat (2002–2012) był także stałym współpracownikiem pisma „Muzyka21”, będąc autorem ponad stu recenzji płytowych i kilkunastu artykułów.

Paweł Wołowicz

Paweł Wołowicz ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego i dra hab. Tomasza Bartoszka. Prowadzi zróżnicowaną działalność artystyczną — współpracował z Teatrem Wielkim w Łodzi w charakterze muzyka orkiestrowego (m.in. światowa premiera opery Złote runo Aleksandra Tansmana, polska premiera dzieła Zane’a Zalisa I Believe – A Holocaust Ora-torio For Today). Koncertuje jako solista oraz w różnych składach kameralnych (duet forte-pianowy z bratem Piotrem), głównie na terenie kraju oraz za granicą (Stany Zjednoczone). W ostatnim czasie występował w cyklicznie organizowanych oprowadzeniach po Pałacu Muzyki w Łodzi, które zostały objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Ponadto kilkakrotnie był zapraszany w roli pianisty do wydarzeń organizowanych przez Katedrę Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Brał udział w licznych kursach mi-strzowskich, m.in. z Kevinem Kennerem, Andrzejem Jasińskim, Jerzym Sulikowskim, Micha-łem Dziadem. Jego repertuar koncentruje się głównie wokół XX-wiecznej muzyki fortepiano-wej i muzyki współczesnej. Współpracuje z młodymi kompozytorami (Anna Sowa, Monika Dalach). Nie ogranicza się jednak tylko do roli muzyka, spełnia się bowiem pedagogicznie w łowickiej szkole muzycznej.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3