Władze Łowicza zaskarżą do sądu decyzję wojewody łódzkiego w...

  Władze Łowicza zaskarżą do sądu decyzję wojewody łódzkiego w sprawie ulicy na Górkach

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ulica 17 Stycznia na początku przyszłego roku została zmieniona na ul. Żołnierzy Niezłomnych przez wojewodę łódzkiego

  Ulica 17 Stycznia na początku przyszłego roku została zmieniona na ul. Żołnierzy Niezłomnych przez wojewodę łódzkiego ©Rafał Klepczarek

  Władze Łowicza idą do sądu z wojewodą łódzkim Zbigniewem Rau. Wicewojewoda Karol Młynarczyk w jego imieniu nie zgodził na zmianę nazwy ulicy na os. Górki. Radni większością głosów uznali, że należy złożyć skargę na tę decyzję.
  Ulica 17 Stycznia na początku przyszłego roku została zmieniona na ul. Żołnierzy Niezłomnych przez wojewodę łódzkiego

  Ulica 17 Stycznia na początku przyszłego roku została zmieniona na ul. Żołnierzy Niezłomnych przez wojewodę łódzkiego ©Rafał Klepczarek

  - Częste zmiany nazewnictwa ulic należy uznać za niewskazane, biorąc pod uwagę interes społeczny, jakim jest pewność i stabilność prawa, która w tym przypadku może wpływać na prowadzenie rozlicznych ewidencji, ksiąg sądowych czy np. rejestrów administracyjnych – napisał m. in. w uzasadnieniu odmownej decyzji wicewojewoda łódzki.

  Jest to o tyle zaskakujące, że właśnie na wniosek mieszkańców osiedla Górki na początku grudnia ubiegłego roku Rada Miejska w Łowiczu podjęła kolejną próbę zmiany nazwy ulicy Żołnierzy Niezłomnych, którą narzucił wojewoda łódzki Zbigniew Rau w ramach realizacji uchwały dekomunizacyjnej.

  Większością głosów radni miejscy podjęli wtedy uchwałę w sprawie wystąpienia do wojewody łódzkiego i Instytutu Pamięci Narodowej o zgodę na zmianę ulicy Żołnierzy Niezłomnych (dawna ul. 17 Stycznia) na ul. 17 Stycznia 1649 r.

  Data 17 Stycznia 1649 r. upamiętnia wstąpienie króla Jana II Kazimierza Wazę na tron Polski. Według autorów projektu uchwały, pod którym podpisało się dwóch radnych z os. Górki – Krzysztof Janicki i Józef Szczepanik - władca ten był w sposób szczególny związany z Łowiczem oraz miejscową kolegiatą.

  Wojewoda łódzki pod koniec grudnia nie zgodził się jednak na zmianę nazwy ulicy na os. Górki. IPN natomiast nie odniósł się do zapytania władz miasta. Stanowisko Zbigniewa Rau wyrażone przez wicewojewodę Młynarczyka skutkowało tym, że w czwartek (24 stycznia) Rada Miejska w Łowiczu upoważniła burmistrza Krzysztofa Kalińskiego do zaskarżenia tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Za złożeniem skargi opowiedziało się 14 radnych, pięciu było przeciwnych, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

  To już druga próba zmiany nazwy ulicy narzuconej przez wojewodę łódzkiego, który wymazał z mapy Łowicza ul. 17 Stycznia (data upamiętniała zajęcia miasta przez Rosjan w 1945 roku, choć nie ma uzasadnienia do uchwały podjętej za czasów PRL). Na wniosek mieszkańców władze miasta zamieniły żołnierzy niezłomnych na datę koronacji ostatniego z Wazów na polskim tronie.

  Uchwałę w tej sprawie uchylił wojewoda Rau, a odwołanie miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi okazało się bezskuteczne. Czas pokaże, jak WSA w Łodzi obecnie podejdzie do tego sporu. Miasto liczy, że tym razem uda mu się wykazać, że zmiana nazw ulic leży w wyłącznej gestii lokalnego samorządu, któremu nikt nie powinien narzucać patronów wbrew woli mieszkańców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo