Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wmurowano kamień węgielny pod Małą Scenę (FILM)

Łukasz Kaczyński
Jedno marzenie dyrektor Pilawskiej i ''Powszechnego'' już jest realizowane. Czas na kolejne
Jedno marzenie dyrektor Pilawskiej i ''Powszechnego'' już jest realizowane. Czas na kolejne Jakub Pokora
Mroźny wiatr i temperatura zbliżająca się do - 20 stopni C nie przeszkodziły w środę wmurować kamień węgielny pod budowę Małej Sceny w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

- Cieszy nas, że w czasie dość trudnym dla inwestycji w dziedzinie kultury powstaje w Łodzi nowa przestrzeń artystyczna - mówiła podczas uroczystości Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego.
Aby wziąć udział w uroczystości, w teatrze pojawiali się przedstawiciele środowisk twórczych, władzy samorządowej oraz przyjaciele ''Powszechnego''.

- Chciałam podziękować również tym, którzy w nas nie wierzyli. Oni też dodawali nam sił - powiedziała dyrektor Pilawska.

W zamurowanej w fundamentach tubie prócz aktu erekcyjnego znalazły się trzy kasztany ze legendarnego już, rosnącego na teatralnym dziedzińcu kasztanowca i zapisane cyfrowo marzenia zespołu ''Powszechnego''.

- Trwa właśnie adwent, niech więc będzie to jak najbardziej radosne oczekiwanie na zrealizowanie wszystkich celów - powiedział święcąc akt erekcyjny ks. Waldemar Sondka.

Praca budowlane nad Małą Sceną trwają od wakacji. Zbliża się moment ukończenia fundamentów.

- Jeśli temperatura nie spadnie poniżej - 5 stopni C, możliwe, iż już na początku przyszłego tygodnia uda się nam postawić stalowe konstrukcje ścian - cieszy się Józef Kokoszka, pełnomocnik dyrektora teatru do spraw budowy Małej Sceny. - Dzięki nowoczesnym technologiom zima nie jest dla nas żadną przeszkodą.

Kamerlna scena będzie bardziej mobilna i wielofunkcyjna niż ta, którą teatr dysponuje obecnie. Budowa pochłonie kwotę ponad 9 mln złotych. Jej cześć zabezpieczono już w 2007 r. w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym dla miasta Łodzi. W listopadzie roku bierzącego Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycję ze środków Unii Europejskiej.

Jak przekonuje dyrektor ''Powszechnego'', dzięki gatunkowemu sprofilowaniu, wyrazistemu logo artystycznemu sceny oraz pracy nad coraz to nowymi projektami teatr zaskarbił sobie sympatię i wierność publiczności. Tymczasem kształt artystyczny nowej sceny jest jeszcze w fazie opracowywania.

Już dziś, wspólnie z adeptami Wydziałów Reżyserii szkól teatralnych realizowany jest w ''Powszechnym'' projekt ''Czytanie na małą scenę''. Repertuar proponują zaproszeni do współpracy reżyserzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki