Wojciech Młynarski nie żyje. Miał 76 lat

  Wojciech Młynarski nie żyje. Miał 76 lat

  Eliza Stępień (AIP)

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wojciech Młynarski nie żyje. Miał 76 lat
  1/5
  przejdź do galerii

  Wojciech Młynarski nie żyje. Miał 76 lat ©Bartek Syta

  W środę wieczorem zmarł satyryk, poeta i reżyser Wojciech Młynarski. Miał 76 lat. O jego śmierci poinformowała na Facebook'u córka, Paulina Młynarska. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z chorobą serca.
  Wojciech Młynarski został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury w randze Kawalera, przyznanym przez Audrey Azoulay, francuską minister kultury i środków przekazu. Jest to wyraz podziękowania za wkład i zaangażowanie na rzecz kultury francuskiej.

  Order ustanowiono w 1957 r., to jedno z czterech głównych odznaczeń przyznawanych przez ministerstwa Republiki Francuskiej. Wśród polskich Kawalerów Orderu Sztuki i Literatury znaleźli się m.in. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kieślowski, Zygmunt Krauze, Beata Tyszkiewicz, Jerzy Radziwiłłowicz.

  Wojciech Młynarski (ur. 1941) – filolog, poeta, satyryk, artysta kabaretowy, konferansjer, dramaturg, scenarzysta, librecista, tłumacz, felietonista, kompozytor, reżyser teatralny i wykonawca swoich piosenek. Autor ponad 2000 tekstów piosenek. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Prze wiele lat był związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki” „Hemar – piosenki i wiersze” „Młynarski- recital”.

  Został odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej. W październiku 2016 Wojciech Młynarski ze swoimi dziećmi: Agatą, Pauliną i Janem utworzyli Fundację im. Wojciecha Młynarskiego, która ma na celu wspieranie i promocję twórczości autorów, kompozytorów i wykonawców utworów muzycznych oraz opieka nad dorobkiem artystycznym Wojciecha Młynarskiego.

  W styczniu 2017 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka „Od oddechu do oddechu” – najpełniejszy zbiór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pełny szacunek, Panie Wojtku!

  Leo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Prawdziwa sztuka nie umiera nigdy. Dziekuje, że Pan był w tej siermiężnej Polsce, dodajac jej jakże potrzebnej lekkości motyla i ciepłego usmiechu ironii. Pamietam szczególnie Pana opere "Henryk...rozwiń całość

  Prawdziwa sztuka nie umiera nigdy. Dziekuje, że Pan był w tej siermiężnej Polsce, dodajac jej jakże potrzebnej lekkości motyla i ciepłego usmiechu ironii. Pamietam szczególnie Pana opere "Henryk VI na łowach" - genialne przedstawienie w Teatrze Wielkim - jaka szkoda, że juz nie wznawiane. Teraz tez byłoby na czasie! Hołd pamięci (*). zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpoczywaj w pokoju!

  W co się bawić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  W******* Młynarski również nie cierpiał pisiorów.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mów za siebie

  Łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Mów za siebie. Nie wykorzystuj tego smutnego wydarzenia do uprawiania brudnej polityki. Za grosz nie masz taktu


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mówię za siebie

  W co się bawić (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Wystarczy poczytać ostatnie wywiady.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No to się dowartościowałeś

  January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Masz coś wspólnego z Wojciechem Młynarskim.
  Szkoda, że wyłącznie to.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo