Wojewoda jakiego nie było

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Sławomir Sowa
Sławomir Sowa Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Udostępnij:
Można to było po prostu odnotować: jest nowy wojewoda łódzki, nazywa się Zbigniew Rau. Normalna sprawa: zmienia się rząd, zmienia się wojewoda. Ale tym razem jest, a właściwie będzie inaczej.

Najważniejsza rzecz to fakt, że Prawo i Sprawiedliwość, obejmując rządy, ma wizję przebudowy i generalnego wzmocnienia roli państwa we wszystkich właściwie sferach. A jak chce przebudować, musi mieć do tego silne narzędzia - w terenie tym narzędziem będzie wojewoda. Nie wiemy jeszcze jak daleko pójdzie wzmocnienie pozycji wojewody, ale Zbigniew Rau z pewnością nie będzie prostym zmiennikiem Jolanty Chełmińskiej na tym stanowisku. Osiem lat jej rządów było okresem przekierowywania kompetencji i pieniędzy od wojewody do urzędu marszałkowskiego. Wojewoda w coraz większej mierze sprawował funkcje kontrolne (nadzór prawny nad uchwałami samorządów) i reprezentacyjne. Teraz trend zostanie odwrócony.

Nowy wojewoda nie będzie działał sam. Symptomatyczna rzecz: w pierwszym dniu urzędowania towarzyszył mu już doradca, Marcin Kosiorek, pełnomocnik struktury PiS w powiecie łowickim. Niebawem powinniśmy poznać kolejnych ludzi z otoczenia wojewody, w pierwszej kolejności dwóch wicewojewodów - być może już w piątek 11 grudnia.

Nowy wojewoda to także nowy układ w relacjach z samorządami - przede wszystkim tymi, gdzie rządzą ludzie Platform, tak jak w Łodzi, lub koalicja PO-PSL, tak jak w sejmiku samorządowym. Prezydent Hanna Zdanowska zaraz po powołaniu Zbigniewa Rau na wojewodą odnotowała na twitterze: „Gratulacje dla nowego wojewody. Znam Pana Profesora, na pewno będzie się nam dobrze współpracować w najważniejszych dla Łodzi sprawach”. Bardzo sympatycznie, ale zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce. Relacje między prezydent Hanną Zdanowską a Zbigniewem Rau będą zależeć nie tylko od woli ich obydwojga, ale i od decyzji PiS na wyższym szczeblu. Trwanie prezydenta miasta na stanowisku zależy od woli mieszkańców, trwanie wojewody - od jego zwierzchników w Warszawie. Nieporównywalny jest również stopień samodzielności wybranego w bezpośrednich wyborach prezydenta i mianowanego wojewody.

Z urzędem marszałkowskim jest jeszcze inaczej. Tam skład zarządu województwa zależy od stosunków w koalicji rządzącej. Ostatnie zawirowania wokół marszałka Witolda Stępnia wskazują jak podatny na polityczne wstrząsy jest wojewódzki samorząd. Trudno też sobie wyobrazić, by koalicja PO-PSL w sejmiku nie stała PiS kością w gardle. Silny wojewoda z PiS może być ważnym graczem w rozgrywaniu nowej układanki w sejmiku.

Jolanta Chełmińska w ostatniej rozmowie z Dziennikiem Łódzkim przed odejściem ze stanowiska podkreślała, że już obecnie wojewoda ma wystarczające narzędzia, aby wpływać na samorząd - choćby zakwestionowanie uchwał przez przysłowiowy, źle postawiony przecinek. Kwestia jaki użytek zrobi ze swoich uprawnień.

Nie należy także zapominać, że nowy wojewoda to wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uniwersytetu, który od dawna jest kuźnią politycznych i rządowych kadr dla różnych politycznych opcji. W tym roku na uczelni pojawiła się jednak nowa jakość. Po raz pierwszy w historii urzędujący rektor, prof. Włodzimierz Nykiel, wystartował jako lider partyjnej listy (Platformy Obywatelskiej) do Sejmu i został posłem. Jednocześnie postanowił zachować stanowisko rektora, na którym pozostanie do przyszłego roku. Mamy więc rektora UŁ, posła PO i wykładowcę UŁ, wojewodę PiS. Trudno się spodziewać, żeby takie polityczne impulsy pozostały bez wpływu na funkcjonowanie uczelni. A trzeba pamiętać, że w przyszłym roku Uniwersytet będzie wybierał rektora. Nad tym wyborem, jak nigdy od 1989 roku, mogą silnie zaciążyć polityczne sympatie i kalkulacje. Dobrze przecież mieć przełożenie na „swojego” wojewodę.

Prof. Zbigniew Rau nie składał jak dotąd żadnych deklaracji, nie roztaczał wizji sprawowania urzędu. Przekazał tylko przez swojego doradcę, że najpierw musi się zapoznać z urzędem. I trudno odmówić rozsądku takiemu podejściu. Czekamy na takie deklaracje, ale nie mniej czytelnie od tego co usłyszymy będą nominacje dokonane przez nowego wojewodę oraz pierwsze decyzje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Macki Zdanowskiej należałoby skrócić i może to zrobić nowy wojewoda.Chciałaby podporządkować sobie wszystko i wszystkich i jej arogancja nie zna granic.psiapsiolka chełmińska szła jej bardzo na rękę.
a
abc
Cytuję: Wojewoda w coraz większej mierze sprawował funkcje kontrolne (nadzór prawny nad uchwałami samorządów)

Była Wojewoda funkcje kontrolne sprawowała bardzo wybiórczo, starając się nie uprzykrzać życia Prezydent Łodzi. Zwykły obywatel nie mógł liczyć na p. Wojewodę w przypadku ewidentnego łamania prawa przez urzędników działających " z upoważnienia Prezydenta m. Łodzi"
Wiem to z własnego doświadczenia.
Dodaj ogłoszenie