Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda skontroluje MOPS w Łodzi i pieczę zastępczą? Pracownicy łódzkich domów dziecka mówią o "handlu dziećmi" i łamaniu procedur

Redakcja
Pracownicy łódzkich domów dziecka mówią o łamaniu procedur kierowania dzieci do rodzin zastępczych i zatrudnianiu niekompetentnych osób.
Pracownicy łódzkich domów dziecka mówią o łamaniu procedur kierowania dzieci do rodzin zastępczych i zatrudnianiu niekompetentnych osób. Sławomir Kowalski
Narasta konflikt między pracownikami domów dziecka w Łodzi a nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Piotrem Rydzewskim. Pracownicy zarzucają mu zatrudnianie niekompetentnych osób z łódzkich fundacji i działanie na szkodę podopiecznych. Rydzewski twierdzi, że realizuje zapisy ustawy i politykę rządu.

Odmówienie pomocy matce, która ze względu na trudną sytuację życiową chciała umieścić w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Łodzi trójkę swoich dzieci, rozdzielanie rodzeństw, przeniesienie 17-letniej matki do placówki położonej kilkaset kilometrów od Łodzi czy umieszczanie dzieci w źle wyszkolonych rodzinach zastępczych tylko po to, by zmniejszyć liczbę osób w domach dziecka.

To kilka z kilkudziesięciu zarzutów, jakie pracownicy łódzkich placówek opiekuńczo - wychowawczych w Łodzi kierują pod adresem dyrektora MOPS-u, Piotra Rydzewskiego.

Konflikt jest tak duży, że zajęła się nim Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Na posiedzenie 10 maja w Urzędzie Marszałkowskim przyszło kilkudziesięciowo pracowników placówek, w tym ich dyrektorzy. Oczekiwali oni m.in. przedstawienia harmonogramu przeprowadzenia w Łodzi reformy pieczy zastępczej, która ma m.in. ograniczyć maksymalną liczbę dzieci umieszczanych w domach dziecka.

**Czytaj też:

Z domów dziecka prosto do rodzin zastępczych

**

– W decyzjach panuje chaos, są podejmowane z dnia na dzień, nikt nie wie gdzie i kiedy zostanie przeniesiony albo zwolniony. Dyrektor Rydzewski w miejsce merytorycznych pracowników zatrudnia osoby niekompetentne z różnych fundacji. Dzieci są utykane w rodzinach zastępczych, łamane są procedury umieszczania tam dzieci. Reforma pieczy zastępczej trwa od 8 miesięcy, a my nie widzimy żadnych pozytywnych skutków – mówi pani Agnieszka, koordynator pieczy zastępczej w Łodzi.

Niektórzy działania dyrektora określili podczas posiedzenia Rady nawet jako "handel dziećmi", ponieważ na ulotkach nakłaniających do zostania rodziną zastępczą, zostały opisane dokładne kwoty, jakie tacy rodzice dostają za przyjęcie pod swój dach porzuconych dzieci.

Piotr Rydzewski do zarzutów pracowników o jego niekompetencji i łamaniu procedur nie odniósł się, ale twierdzi, że realizuje założenia reformy, dzięki czemu dzieci trafiają do rodzin. Takiego samego zdania jest Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, który zobowiązał się, że do czerwca zostanie przedstawiony dokładny plan reformy domów dziecka.

Zobacz też: Rodzina zastępcza z Łęczycy wykorzystywała seksualnie 5 dzieci

- Jest duże napięcie interpersonalne, które nie jest związane z kierunkiem reformy pieczy zastępczej - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Jedno z zadań, które postawiono przed dyrektorem MOPS-u to zwiększenie liczby rodzin zastępczych, nie ma pomysłu wywrócenia pieczy zastępczej do góry nogami. Nie będzie decyzji o likwidacji domów dziecka. Do końca czerwca otrzymacie zmiany lokalizacji placówek i dopiero wtedy będzie można dyskutować czy coś jest dobre, czy złe. To zadanie musimy zrealizować w sposób jak najbardziej delikatny dla dzieci i pracowników - mówił podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Pewności co do prawidłowości działań dyrektora łódzkiego MOPS-u, Piotra Rydzewskiego, nie ma jednak łódzki wojewoda, który wcześniej twierdził, że Rydzewski nie ma odpowiednich kompetencji do pełnienia funkcji dyrektora MOPS-u i powinien zostać odwołany. Niewykluczone, że Urząd Wojewódzki przeprowadzi kontrolę pieczy zastępczej, organizowanej przez MOPS w Łodzi.

Czytaj więcej: Wojewoda łódzki podważa powołanie Piotra Rydzewskiego na dyrektora MOPS

Sprawa powołania Piotra Rydzewskiego na dyrektora MOPS-u toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Kto może zostać rodzicem zastępczym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki