MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo łódzkie pokryje deficyt obligacjami. Sesja odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury

md
Sejmik początkowo miał się zebrać w urzędzie, ale decyzję zmieniono i sesja odbędzie się w ŁDK
Sejmik początkowo miał się zebrać w urzędzie, ale decyzję zmieniono i sesja odbędzie się w ŁDK
„Do 65 mln zł” - dokładnie taki zapis znajduje się w projekcie uchwały o emisji obligacji, którą radni łódzkiego sejmiku zajmą się na sesji we wtorek 5 maja.

Zapis o emisji obligacji znajdował się już w uchwale budżetowej na 2020 r., przegłosowanej w styczniu. Budżet zakładał, że w 2020 r. deficyt wyniesie 27 mln zł i ma być pokryty m.in. emisją obligacji. Natomiast projekt uchwały o emisji obligacji, po tym jak na najbliższej sesji zgodę dadzą radni (Prawo i Sprawiedliwość ma większość w sejmiku, więc uchwała raczej przejdzie - red.) de facto będzie uruchomieniem całej procedury. Obligacje mają pokryć nie tylko tegoroczny deficyt, ale także obsłużyć część zadłużenia zaciągniętego w poprzednich kadencjach.

Według naszych informacji zapis „do 65 mln zł”, oznacza, że władze województwa liczą się z tym, że deficyt może zostać powiększony w drugiej połowie roku, stąd zabezpieczają się możliwością manewru z wartością emisji. Jest niemal pewne, że budżet województwa łódzkiego będzie miał wpływy niższe od zakładanych w uchwale budżetowej, ze względu na zamrożenie gospodarki przez kryzys epidemiologiczny, który z kolei obniży wpływy do budżetu z podatku CIT, bo firmy ograniczyły działalność. W uchwale budżetowej na 2020 r. prognozowane wpływy z CIT wynosiły 352 mln zł, oczywiście nie przewidywano, że nadejdzie epidemia. Stan zadłużenia budżetu województwa po emisji obligacji w tej samej uchwale przewidywano na poziomie 333 mln zł, czyli 32 proc. dochodów budżetu.

Radni sejmiku będą obradować po raz pierwszy od wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii. W zapowiedzi sesji pojawił się zapis, że odbędzie się ona „z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego”. Decyzję jednak zmieniono. Sesja odbędzie się w sali Łódzkiego Domu Kultury, radni będą obradować z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych, czyli m.in. usiądą w bezpiecznej odległości od siebie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki