MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Województwo łódzkie straciło ponad 128 tys. mieszkańców w ciągu 10 lat. Wyludniamy się szybciej niż inne województwa kraju

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wystarczyło 10 lat, by województwo łódzkie straciło ponad 5 proc. mieszkańców. Liczba ludności spadła w tym czasie o 128,4 tys. Tak wynika ze wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który odbył się w ubiegłym roku. Opublikował je Główny Urząd Statystyczny.W 2011 roku w województwie łódzkim mieszkało 2538700 osób, natomiast 10 lal później już 2410300, co oznacza spadek o 128,4 tys. osób.Czytaj dalej
Wystarczyło 10 lat, by województwo łódzkie straciło ponad 5 proc. mieszkańców. Liczba ludności spadła w tym czasie o 128,4 tys. Tak wynika ze wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który odbył się w ubiegłym roku. Opublikował je Główny Urząd Statystyczny.W 2011 roku w województwie łódzkim mieszkało 2538700 osób, natomiast 10 lal później już 2410300, co oznacza spadek o 128,4 tys. osób.Czytaj dalej Krzysztof Szymczak
Wystarczyło 10 lat, by województwo łódzkie straciło ponad 5 proc. mieszkańców. Liczba ludności spadła w tym czasie o 128,4 tys. Tak wynika ze wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który odbył się w ubiegłym roku. Opublikował je Główny Urząd Statystyczny.

W 2011 roku w województwie łódzkim mieszkało 2538700 osób, natomiast 10 lal później już 2410300, co oznacza spadek o 128,4 tys. osób.

- Dane ze spisu potwierdzają ubytek liczby ludności województwa łódzkiego obserwowany w bieżących badaniach statystycznych - zaznacza Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - W ciągu 10 lat liczba ludności w regionie zmniejszyła się o 5,1 proc. Choć pozostajemy na szóstym miejscu pod względem liczby ludności, to ubytek ludności jest jednym z większych w kraju. Więcej osób niż w naszym regionie mieszka w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim.

Miasta tracą

W miastach naszego regionu mieszka ok. 1,5 mln osób, czyli 62 proc. całej ludności Łódzkiego. To właśnie miasta tracą najwięcej mieszkańców, aż 98 proc. z tych 128,4 tys. osób mieszkało właśnie w dużych miejscowościach. Liczba ludności zamieszkająca tereny wiejskie zmniejszyła się w ciągu 10 lat o zaledwie 2,4 tys. osób. Rocznie miasta województwa łódzkiego tracą ok. 5 tys. mieszkańców. Zyskują natomiast tereny wiejskie, szczególnie położone wokół większych ośrodków miejskich: Łodzi, Bełchatowa, Skierniewic, Sieradza czy Piotrkowa Trybunalskiego. Najczęściej wybierane są gminy wokół Łodzi.

- Spadek liczby ludności to wynik niekorzystnych proporcji liczby urodzeń i zgonów mieszkańców województwa łódzkiego, a także, dla wielu gmin województwa łódzkiego, ubytku spowodowanego ruchem migracyjnym - tłumaczy prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. W 2021 r. w województwie urodziło się 20 tys. dzieci, a zmarło niemal dwa razy więcej osób – 38 tys. Ubytek naturalny ludności wyniósł tym samym 18,5 tys. osób. Tylko w dwóch gminach województwa łódzkiego: Kleszczowie i Klonowej odnotowano dodatni przyrost naturalny, ale wyniósł on zalewie kilka osób. Największa niekorzystna różnica liczby urodzeń i zgonów dotyczyła Łodzi i wyniosła 6,6 tys. osób.

Z Łodzi do Warszawy i Poznania

To jeszcze nie wszystkie wnioski płynące ze wstępnych wyników spisu. W ubiegłym roku nieco ponad 2 tys. osób zdecydowało się na formalną przeprowadzkę do innego województwa lub kraju, natomiast w ciągu kilku lat przeprowadzało się 20-30 tys. osób. Ponad 70 proc. z nich wybrało inną gminę z województwa łódzkiego, pozostali zaś inne miejsce w Polsce. Najczęstsze kierunki migracji mieszkańców naszego regionu to województwa mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie i śląskie.

Okazuje się natomiast, że od 2016 roku województwo łódzkie zyskuje więcej stałych mieszkańców spoza granic kraju niż na dłużej wyjeżdża.

III Kongres Demograficzny i konferencja w Łodzi

Pod koniec maja odbędzie się III Kongres Demograficzny, a w jego ramach 31. maja na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się konferencja "Samorząd terytorialny wobec zmian demograficznych". Jej celem jest wskazanie najważniejszych zmian demograficznych zachodzących na terenie naszego regionu oraz analiza tego, jak samorząd regionalny oraz samorządy lokalne uwzględniają te zmiany w swych działaniach. Szczególny akcent zostanie położony na dwa zjawiska: depopulację oraz powstawanie miejskich obszarów funkcjonalnych jako odpowiedzi na proces suburbanizacji.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki