Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
20 stycznia przypada Dzień Obrońców Lotniska w Doniecku. Jego obrona trwała ponad 240 dni, od 26 maja 2014 roku do 22 stycznia 2015 roku.
20 stycznia przypada Dzień Obrońców Lotniska w Doniecku. Jego obrona trwała ponad 240 dni, od 26 maja 2014 roku do 22 stycznia 2015 roku. fot. Sergei Loiko/Ministerstwo Obrony Ukrainy
29 stycznia 2023 r. jest 340. dniem wojny. W ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali niemal stu ataków powietrznych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i chersońskim. Wojska rosyjskie kontynuują natarcia w Donbasie, głównie na Bachmut i okoliczne osiedla.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:2629.01.2023

W obwodzie ługańskim rosyjska armia zmusza mieszkańców do opuszczenia domów

Władze okupacyjne w obwodzie ługańskim zmuszają ludzi do opuszczania wiosek i osiedli położonych w pobliżu linii frontu, powiedział w niedzielę Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

21:5029.01.2023

MSZ: Szczyt UE-Ukraina pokazuje, że otwarta ścieżka do członkostwa Ukrainy w UE to coś realnego

Szczyt UE-Ukraina pokazuje, że otwarta ścieżka do członkostwa Ukrainy w UE to coś realnego. My naprawdę chcemy, żeby Ukraina za kilka lat stała się członkiem Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Na szczycie Unia Europejska-Ukraina, który zaplanowano na 3 lutego w Kijowie, Unia Europejska ma wysłać silny polityczny sygnał o unijnej perspektywie dla Ukrainy. Zapisy na ten temat mają znaleźć się we wspólnej deklaracji UE-Ukraina. Jabłoński w niedzielę, w TVP Info, był pytany o to, jakim sygnałem będzie szczyt w Kijowie. W odpowiedzi podkreślił, że to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż "u źródła rosyjskiej agresji leży chęć zablokowania integracji Ukrainy z Europą".

21:3929.01.2023

Rosjanie nie zajęli okolic Bachmutu

Ukraina zaprzeczyła 29 stycznia, jakoby siły rosyjskie zajęły okolice Bachmutu, odrzucając wcześniejsze twierdzenia Moskwy, że zdobyła wioskę, która mogłaby posłużyć jako kluczowy krok w okrążeniu miasta.

21:2829.01.2023

WSJ: czas gra na korzyść Rosji, dlatego Kijów pilnie potrzebuje dostaw ciężkiego uzbrojenia

Niektórzy zachodni sojusznicy Ukrainy niepokoją się, że czas może być po stronie Rosji. Dlatego doszło do zmiany w ich myśleniu dotyczącym przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę, której efektem było ogłoszenie w środę przez Niemcy i USA zgody na dostawy czołgów bojowych - pisze w niedzielę portal dziennika "The Wall Street Journal".

20:5729.01.2023

Sytuacja w Doniecku bardzo ciężka ­- mówi Zełenski po naradzie z dowódcami

Ukraina stoi w obliczu „bardzo trudnej” sytuacji we wschodnim regionie Doniecka i potrzebuje szybszych dostaw broni oraz nowych jej rodzajów, aby wytrzymać rosyjskie ataki, powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

20:2129.01.2023

W rosyjskim ostrzale Chersonia zginęły trzy osoby, sześć jest rannych

W niedzielę wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń siedem razy, zginęły trzy osoby, sześć zostało rannych. Uszkodzony został szpital, dworzec autobusowy, domy, bank, siedziby firm i szkolne boisko - poinformował Ukrinform.

19:5229.01.2023

Premier Estonii: Czas zwiększyć izolację, a nie ulegać Rosji

19:4429.01.2023

Ekspert: Polska zyskała moralny autorytet

W efekcie wojny na Ukrainie środek ciężkości w Europie wyraźnie przesuwa się na wschód, a Polska i kraje bałtyckie zyskują moralny autorytet - pisze w niedzielę w magazynie "The Observer" Jonathan Eyal, jeden z wicedyrektorów londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI).

19:2629.01.2023

Admirał Bauer: państwa sojuszu powinny przejść do „gospodarki wojennej”

W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do „gospodarki wojennej”, powiedział w niedzielę holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w rozmowie z portugalską stacją RTP, poinformował Ukrinform.

19:1829.01.2023

Polska liderem Europy w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę - ocenia Atlantic Council

Wiodąca rola Polski w europejskiej odpowiedzi na inwazję Putina odzwierciedla rozległe doświadczenia tego kraju z rosyjskim imperializmem zarówno w jego carskiej, jak i sowieckiej formie. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, Warszawa ostrzegała Europę przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji - pisze Diane Francis na portalu think-tanku Atlantic Council.

18:1529.01.2023

Ukraińskie sankcje wobec banku Raiffeisen za „wspomaganie wojny”

Raiffeisen Leasing Rosja - rosyjska leasingowa spółka zależna banku Raiffeisen - została oficjalnie wskazana przez Ukrainę jako „wspólnik wojny” i będzie podlegać sankcjom takim jak konfiskata aktywów – informuje w niedzielę apa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim komunikacie w sobotę wieczorem stwierdził, że skonfiskowane aktywa spółki zależnej Raiffeisen w Rosji „przysłużą się obronie narodowej”.

17:5829.01.2023

Scholz: dalsze rozmowy z Putinem konieczne, ale warunek jasny: wycofanie z Ukrainy

Kolejne rozmowy telefoniczne z Putinem są „konieczne” - przekonuje w niedzielę w dzienniku „Tagesspiegel” kanclerz Olaf Scholz (SPD). Zapowiedział też kolejną taką rozmowę z przywódcą Rosji. Kanclerz Olaf Scholz zamierza nadal próbować wpływać na rosyjskiego przywódcę Władimira Putina za pośrednictwem rozmów.

17:2429.01.2023

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zwolennikiem wysłania myśliwców Ukrainie

Christoph Heusgen, przewodniczący Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, jest zwolennikiem dostarczenia na Ukrainę myśliwców w celu obrony przed Rosją – informuje w niedzielę dpa.

16:2829.01.2023

Kijów chce niemieckich łodzi podwodnych do obrony przed rosyjską flotą

Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk w sobotę zaapelował do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych, aby móc skutecznie bronić ukraińskie miasta przed atakami rosyjskiej floty.

15:4629.01.2023

Ukraińscy czołgiści przylecieli na szkolenie w obsłudze czołgów Challenger 2

Ukraińscy czołgiści przylecieli w niedzielę do Wielkiej Brytanii na szkolenie na czołgach Challenger 2 - poinformowało na Twitterze ministerstwo obrony. Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 Challenger 2. „Ukraińscy czołgiści przybyli do Wielkiej Brytanii, aby przygotować się do dalszej walki z Rosją. Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2 wraz z krajami partnerskimi, demonstrując wsparcie dla Ukrainy na poziomie międzynarodowym”.

15:1029.01.2023

Raport: żołnierze z grupy Wagnera są piekielnie niebezpieczni

Ukraiński raport – datowany na grudzień 2022 r. – stwierdza, że żołnierze z grupy Wagner stanowią wyjątkowe zagrożenie w zwarciu, nawet ponosząc nadzwyczajne straty. „Śmierć tysięcy żołnierzy Wagnera nie ma znaczenia dla rosyjskiego społeczeństwa” - stwierdza raport. „Grupy szturmowe nie wycofują się bez rozkazu. Nieautoryzowane wycofanie się drużyny podlega karze egzekucji na miejscu” - czytamy w dokumencie.

14:1229.01.2023

Bojownicy Grupy Wagnera prawdopodobnie wkroczyli do wsi Błahodatne na północ od Bachmutu. Potwierdza to krążące w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać najemników stojących przy znaku wjazdowym do miejscowości. Brak na razie potwierdzenia ze strony ukraińskiej.

OSINTdefender zwraca uwagę, że zajęcie tej miejscowości przez siły rosyjskie odcina Ukraińcom połączenie autostradowe między Siewierskiem a Bachmutem, co utrudni dostarczanie zaopatrzenia obrońcom miasta, o które toczą się ciężkie walki.

13:4729.01.2023

Alerty przeciwlotnicze w obwodach mikołajowskim, odeskim, chersońskim i kirowohradzkim

13:3029.01.2023

Na szkolenie do Wielkiej Brytanii przybyły ukraińskie załogi czołgów. Brytyjczycy przekażą siłom zbrojnym Ukrainy czołgi Challenger 2.

13:2729.01.2023

Straż graniczna zestrzeliła rosyjskiego drona w obwodzie ługańskim

12:0629.01.2023

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; rannych zostało 15 osób - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Urzędnik przekazał na serwisie Telegram, że trzy osoby zginęły w ostrzale miejscowości Kostiantyniwka i 14 mieszkańców zostało rannych. Ostrzały uszkodziły siedem bloków mieszkalnych, hotel i garaże. O tym ataku władze lokalne informowały w sobotę po południu.

Ponadto jedna osoba zginęła w Bachmucie i również jedna - w pobliskiej wsi Paraskowijiwka. W Bachmucie jedna osoba została ranna. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali kilkanaście miejscowości w regionie donieckim.

Ataki rosyjskie objęły w ciągu ostatniej doby osiem obwodów Ukrainy - podała w niedzielę agencja Ukrinform. Obwód chersoński atakowany był 36 razy; w obwodzie charkowskim rosyjska artyleria ostrzelała ponad 20 miejscowości. W obwodzie zaporoskim pod ogniem znalazły się obiekty infrastruktury w pobliżu 18 miejscowości.

11:4829.01.2023

Nagranie z Wuhłedaru w obwodzie donieckim, gdzie toczą się ciężkie walki o miasto

11:3629.01.2023

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich. Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy.

Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu, kiedy Rosjanie przeprowadzili masowe rewizje i aresztowania w domach krymskich Tatarów w rejonie dżankojskim.

"Rosyjska służba bezpieczeństwa oskarżyła sześciu naszych obywateli o terroryzm. Rosjanie twierdzą, że zatrzymani wykonywali zadania na zlecenie ukraińskich służb specjalnych i prowadzili działania dywersyjne. Grożą im wysokie wyroki - od 14 do 19 lat więzienia" - powiedział Refat Czubarow.

Wczoraj do aresztu trafili kolejni przedstawiciele społeczności tatarskiej, którzy demonstrowali przed sądem w Symferopolu, gdzie toczyła się rozprawa zatrzymanych wcześniej Tatarów.

"Zatrzymano trzydziestu czterech spośród protestujących. Dziś zdecydowano, że za demonstrowanie niezadowolenia z działań sądu zostaną aresztowani na 10 do 15 dni" - powiedział Refat Czubarow.

10:1329.01.2023

Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników Grupę Wagnera pod Bachmutem, by podtrzymać rosyjskie natarcie na to ukraińskie miasto - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Oddziały regularne "biorą teraz udział w walkach w Bachmucie, tak by wznowić rosyjską ofensywę" - ocenia ISW. Analitycy wskazują, że od czasu zajęcia Sołedaru najemnicy z Grupy Wagnera "nie odnieśli znaczących sukcesów", a zarazem od jesieni 2022 roku ponieśli duże straty w walkach o Bachmut. Według wypowiadającego się anonimowo 5 stycznia br. przedstawiciela USA straty Grupy Wagnera to ponad 4100 zabitych i 10 tys. rannych; dane te obejmują ponad 1000 zabitych koło Bachmutu na przełomie listopada i grudnia 2022 r.

Jak ocenia ISW, "nie ma teraz dowodów pochodzących z otwartych źródeł", które wskazywałyby na odzyskanie przez armię rosyjską siły bojowej pozwalającej na "prowadzenie równoległych ofensyw zmechanizowanych na dużą skalę" w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

"Armia rosyjska nie przejawiała zdolności do prowadzenia symultanicznych mieszanych operacji ofensywnych od początku 2022 roku" - ocenia ośrodek.

Podkreśla, że niedawne zdobycze terytorialne wokół Bachmutu Rosjanie odnieśli olbrzymim kosztem, rzucając do ataku kolejne fale ludzi. Również wcześniejsze zdobycie Lisiczańska i Siewierodoniecka latem 2022 r. odbyło się nie dzięki użyciu różnych rodzajów wojsk, a przy stosowaniu zaporowego ognia artylerii. 

"Siły rosyjskie odczuwają rosnące braki amunicji, które powstrzymają je przed powtarzaniem tej taktyki" - ocenia ISW.

Zdaniem analityków "jest też mało prawdopodobne, by regularna armia rosyjska chciała ponosić tego rodzaju straszliwe straty, jakie taktyka fali ludzkiej (tj. rzucania kolejnych oddziałów do zdobycia pozycji wroga bez względu na straty - red.) spowodowała dla skazańców z Grupy Wagnera".

"Jeśli siły rosyjskie spróbują podjąć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy symultaniczne ofensywy zmechanizowane, to prawdopodobnie zakłócą - w krótkiej perspektywie - wysiłki ukraińskie. Jednak taka ofensywa rosyjska prawdopodobnie osiągnęłaby kulminację zbyt wcześnie, podczas pory wiosennych deszczów (bądź też wcześniej), zanim zyskałaby efekt znaczący operacyjnie. Tak więc, kulminacja ta stworzyłaby sprzyjające warunki dla sił ukraińskich, które mogłyby je wykorzystać podczas swej własnej kontrofensywy późną wiosną bądź latem 2023 roku. Ukraina mogłaby odczuć większe korzyści z wykorzystania dopiero co zadeklarowanych dostaw czołgów zachodnich" - prognozuje ISW.

09:5429.01.2023

Włącznie podstawowego szkolenia wojskowego do programów nauczania szkół średnich i wyższych dowodzą coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosfery, jaka panuje w Rosji - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że w ostatnich tygodniach rosyjskie Ministerstwo Edukacji przedstawiło więcej szczegółów dotyczących ogłoszonego wcześniej planu włączenia podstawowego szkolenia wojskowego do programu nauczania rosyjskich szkół średnich.

Jak wskazano, moduł w ramach kursu "Podstawy bezpieczeństwa życiowego" będzie obejmował szkolenie z karabinami szturmowymi serii AK i granatami ręcznymi, musztrę wojskową i salwy oraz stosowanie środków ochrony osobistej, a zajęcia staną się obowiązkowe od 1 września 2023 roku. Ponadto w grudniu 2022 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program "Podstawy szkolenia wojskowego" dla studentów uczelni wyższych.

"Inicjatywy te podkreślają coraz bardziej zmilitaryzowaną atmosferę w wojennej Rosji, a także są (prawdopodobnie celowym) przywołaniem Związku Sowieckiego: podobne szkolenie było obowiązkowe w szkołach do 1993 roku" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

08:5329.01.2023

Ukraińscy czołowi politycy w mocnych słowach krytykują postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który bierze pod uwagę dopuszczenie do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu rosyjskich oraz białoruskich sportowców. Głos zabrali między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

08:4629.01.2023

Trzystu rannych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera trafiło do szpitala pod Ługańskiem, większość jest nosicielami różnych chorób; lekarze odmawiają udzielania im pomocy - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

"Do szpitala miejskiego nr 15. w miejscowości Juwiłejne w obwodzie ługańskim przewieziono do 300 najemników tzw. Grupy Wagnera. Jako że większość z nich jest nosicielami takich chorób, jak HIV/AIDS, syfilis, gruźlica i zapalenie płuc, lekarze odmawiają udzielania im pomocy medycznej" - głosi oświadczenie sztabu.

08:3729.01.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w porannym raporcie, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali niemal stu ataków powietrznych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i chersońskim. Wojska rosyjskie kontynuują natarcia w Donbasie, głównie na Bachmut i okoliczne osiedla.

Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskie wzdłuż całej linii frontu, szczególnie w pobliżu Łymanu, Makijiwki i Kupiańska. Dziesiątki miejscowości w obwodach czernichowskim, sumskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim również zostało ostrzelanych z wykorzystaniem artylerii i moździerzy. Na Chersoń spadły rakiety.

Siły ukraińskie zadają dotkliwe straty Rosjanom. Ukraińskie lotnictwo dokonało czterech uderzeń na wojska przeciwnika, a artyleria i moździerze uderzyły w dwa punkty dowodzenia, dwie pozycje obronne, sześć zgrupowań żołnierzy, jeden magazyn amunicji i jedną stację walki elektronicznej.

08:0729.01.2023

W sobotę z Ukrainy do Polski odprawiono 23,9 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 23,5 tys. - podała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. było 9 mln 492 tys. wjazdów do Polski i 7 mln 639 tys. odpraw do Ukrainy.

07:4129.01.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach na Ukrainie. Ponad 126 tys. zabitych żołnierzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

OnePlus

OnePlus 10T 5G 16/256GB Czarny

3 381,33 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 12 Pro 128GB Grafitowy Graphite

4 149,00 zł

kup najtaniej

Xiaomi

Xiaomi 12 5G 8/128GB Szary

2 499,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Mocny Grafit

5 569,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Mini 128GB Alpejska zieleń

3 290,00 zł

kup najtaniej

Motorola

Motorola G62 4/128GB Szary

895,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
G
Gość
1 października, 16:04, Gość:

Wkroczycie chlopcy do d... a nie na Krym. Nawet USraelskie NATO wam nie pomoze.

leć im pomagac ruski, jakiej cholery taki bohater tu siedzi w Polszy?

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie