Wójt gminy Daszyna Zbigniew W. pozostanie w areszcie? We...

  Wójt gminy Daszyna Zbigniew W. pozostanie w areszcie? We wtorek sąd zadecyduje o areszcie

  Zdjęcie autora materiału

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wójt gminy Daszyna Zbigniew W. pozostanie w areszcie? We wtorek sąd zadecyduje o areszcie
  1/2
  przejdź do galerii
  Sąd Okręgowy w Łodzi ma we wtorek (13 listopada) zadecydował o przedłużeniu aresztu wójtowi gminy Daszyna. Czy wybrany w wyborach samorządowych wójt-elekt Zbigniew W. będzie mógł przyjść na ślubowanie?
  O przedłużenie aresztu dla wybranego na kolejną kadencję wójta gminy Daszyna Zbigniewa W. wystąpiła Prokuratura Krajowa wystąpiła na początku listopada. We wtorek odbyła rozprawa w Sądzie Okręgowym w Łodzi, która zadecydowała o dalszych losach wójta.

  Sąd Okręgowy w Łodzi 13 listopada zadecydował o przedłużeniu aresztu wójtowi gminy Daszyna do dnia 16 lutego 2019 r. - informację otrzymał Dziennik Łódzki.  Wójt gminy Daszyna Zbigniew W.
  został zatrzymany 4 kwietnia 2018 roku. Razem z nim zatrzymano 10 osób w wieku od 28 do 67 lat. Śledczy zarzucili im udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenie 11 mln zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy.  Początkowo wobec wójta zastosowano dozór policyjnym z poręczeniem majątkowym i zakazem opuszczenia kraju. Jednak wkrótce śledczy ustalili, że to on mógł kierować procederem wyłudzania dotacji z ARiMR.

  Dlatego został ponownie zatrzymany i 24 maja trafił do aresztu. W sumie Zbigniew W. usłyszał aż 92 zarzuty, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzania dotacji i posługiwania się nierzetelnymi dokumentami.

  Wójt początkowo miał spędzić w areszcie trzy miesiące - do 22 sierpnia 2018r. Aby go ratować rada gminy w Daszynie wystosowała poręczenie społeczne. To znana jeszcze z czasów PRL furtka umożliwiający osobie z autorytetem poręczenie za osobę w areszcie. Jednak sąd odrzucił ten wniosek.

  Na dodatek w sierpniu jego areszt został przedłużony na kolejne trzy miesiące.

  Zbigniew W. postanowił ubiegać się o kolejną kadencję. Chociaż kierował kampanią wyborczą zza krat i nie mógł chodzić na konferencje , cieszył się dużym poparciem. W pierwszej turze miał najwięcej głosów, w drugiej był jedynym kandydatem, bo jego przeciwnik Tadeusz Dymny się wycofał. Zbigniewa W. poparło 740 osób, 281 było przeciw.

  Wójt ma rozpocząć nową kadencję w piątek 16 listopada. W tym samym dniu kończy się jego obecny areszt. Jego zwolennicy mają nadzieję, że zdąży wyjść i złożyć ślubowanie.

  Jeśli sąd przedłuży areszt Zbigniewa W., jego sytuacja będzie skomplikowana. Do tej pory gminą rządził zastępca wójta, sekretarz Mariusz Gralewski. Jednak w nowej kadencji zastępcę wójta może wybrać tylko nowy, świeżo zaprzysiężony wójt. Niewykluczone, że gminą będzie rządził komisarz.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przepustka z pierdla na ślubowanie.

  bandziory rządzą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  DLA NIEPODLEGŁEJ , WSZYSTKO !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żenada przez tyle czasu nie potrafią zamknąć śledztwa

  A.K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  czy to prawda że za całą sprawą stoi senator PiS Przemysław Błaszczyk? on w 2014 roku lansował kierowników ARiMR na wójtów i co teraz? dostaną jakieś zarzuty za niedopełnienie obowiązku w...rozwiń całość

  czy to prawda że za całą sprawą stoi senator PiS Przemysław Błaszczyk? on w 2014 roku lansował kierowników ARiMR na wójtów i co teraz? dostaną jakieś zarzuty za niedopełnienie obowiązku w wydatkowaniu unijnych środków?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kieronicy biura ARiMR w Łęczycy teraz są w PiS

  anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  parasol ochronny senatora Błaszczyka działa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo