Wolontariuszki szukają ruin spalonej synagogi Alte Szil w...

  Wolontariuszki szukają ruin spalonej synagogi Alte Szil w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wolontariuszki szukają ruin spalonej synagogi Alte Szil w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Maciej Stanik

  Próbę ustalenia, gdzie naprawdę stała synagoga Alte Szil z ul. Wolborskiej podjęli w poniedziałek uczestnicy warsztatów archeologicznych Odkopcie z Nami Alte Szil. Odkryli już dwa fragmenty muru. Który należał do synagogi?
  Warsztaty zorganizowało Centrum Dialogu im. Marka Edelmana z okazji przypadającej w czwartek 69. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Osiem uczestniczek oraz Paweł Zawilski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego przez cztery dni będą badać teren przy ul. Zuli Pacanowskiej.

  Sondaż ma dać odpowiedź, gdzie stała spalona przez Niemców w listopadzie 1939 roku synagoga. - Kierowaliśmy się dokumentacją kartograficzną i geodezyjną - mówi Paweł Zawilski. - Niestety dokumenty nie są precyzyjne.

  W wykopie widać już dwa fragmenty murów. - Jednak największy stoi pod kątem prostym do obecnej drogi. To podejrzane, bo kiedyś ul. Wolborska szła inaczej - mówi Zawilski.

  W warsztatach mogli wziąć udział pełnoletni łodzianie. Zdecydowało się osiem pań. Większość nie miała nigdy nic wspólnego z archeologią. Pani Ewa studiuje pedagogikę i zarządzanie.

  - Zdecydowałam się, bo interesuje mnie wolontariat i cieszę się, gdy w Łodzi robi się coś dobrego - tłumaczy. - Myślałam, że praca na wykopaliskach będzie trudniejsza - dodaje.

  Poważniejsze prace wykopaliskowe maja się zacząć w przyszłym roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przewiduję, że...

  Prorok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  Zaczyna się od "szukania sladów" a skończy się odbudową.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  Mich. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Obyś się nie mylił!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale sztuki hehehehehe

  re (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

  z łopata im do twarzy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szukają założycieli Żydzewa?

  dawidek tmrf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

  Oszer Kohn - założyciel żydzewa zmarł w Argentynie.Dajcie se spokój

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fajne

  prace (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

  Baby machają łopatami a chłopy patrzą, extra.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Litwin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 15

  A czemu nie szukamy polskich śladów, np. chaty w której spał Jagiełło w drodze pod Grunwald.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a skąd wnosisz, że "nie szukamy" ?

  s67 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  masz jakieś informacje? robiłeś w tej kwestii badania? nie. ty zwyczajnie trollujesz, knypku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co na to prokurator?

  Archeo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27 / 18

  Przecież na wykopaliska archeologiczne trzeba mieć uprawnienia i dopuszczenia do prac, a tu kopią jakieś amatorki. To jest prawo w Polsce czy nie ma?
  Art. 37.
  1. Minister właściwy do spraw...rozwiń całość

  Przecież na wykopaliska archeologiczne trzeba mieć uprawnienia i dopuszczenia do prac, a tu kopią jakieś amatorki. To jest prawo w Polsce czy nie ma?
  Art. 37.
  1. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określi, w drodze rozporządzenia:
  1) tryb i sposób wydawania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych oraz badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 6-12, przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;
  2) kwalifikacje osób uprawnionych do prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich,
  badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru oraz badań archeologicznych;
  3) dodatkowe wymagania dla osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru;
  4) sposób potwierdzania posiadanych kwalifikacji i dodatkowych wymagań, o których mowa w pkt 2 i 3;
  5) standardy, jakim powinna odpowiadać dokumentacja prowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku ruchomym wpisanym do rejestru i badań archeologicznych.
  2. W rozporządzeniu należy określić szczegółowe wymagania, jakim powinien odpowiadać wniosek i pozwolenie na prowadzenie prac, robót, badań i działań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz dokumentację niezbędną do rozpatrzenia tego wniosku.
  3. Przy określaniu kwalifikacji i dodatkowych wymagań osób uprawnionych do prowadzenia prac, robót i badań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, niezbędne jest wskazanie wykształcenia oraz wymaganej praktyki zawodowej, które powinny posiadać te osoby.
  4. Standardy, o których mowa w ust. 1 pkt 5, ustala się tak, aby poszczególne etapy prowadzonych prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach ruchomych i badań archeologicznych były odpowiednio udokumentowane.

  Przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, określają wymagania, jakim musi sprostać osoba aspirująca do prowadzenia prac archeologicznych. Badania archeologiczne mogą być prowadzone przez osoby, które posiadają tytuł zawodowy magistra uzyskany po ukończeniu wyższych studiów na kierunku archeologia oraz odbyły po ukończeniu tych studiów co najmniej 12-miesięczną praktykę zawodową w zakresie tych badań.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  naucz się czytać

  An (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Te prace prowadzą archeolodzy pacanie. Przyjdź i zobacz a nie się wymądrzasz. Pomagają zwykłe osoby nie będące archeologami ale kierownikami prac są archeolodzy. Jak byś tak się znał to byś...rozwiń całość

  Te prace prowadzą archeolodzy pacanie. Przyjdź i zobacz a nie się wymądrzasz. Pomagają zwykłe osoby nie będące archeologami ale kierownikami prac są archeolodzy. Jak byś tak się znał to byś wiedział że wiele firm które przeprowadzają badanarcheologiczne zatrudnia do prac także amatorów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupoty

  bb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

  To dotyczy archeologa prowadzącego wykopaliska a nie "zwykłych" kopaczy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jane to kopacz jak prowadzi wykopaliska nie musi mieć uprawnień?

  nie głupoty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

  Błąd! Każdy, kto podejmuje się działalności archeologicznej musi mieć pozwolenia i uprawnienia. Dla jasności przytaczam definicję archeologi. Pasuje jak ulał do tego co robią.
  Archeologia (z gr....rozwiń całość

  Błąd! Każdy, kto podejmuje się działalności archeologicznej musi mieć pozwolenia i uprawnienia. Dla jasności przytaczam definicję archeologi. Pasuje jak ulał do tego co robią.
  Archeologia (z gr. ἀρχαῖος archaīos – dawny, stary i -λογία -logiā – mowa, nauka) – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czytaj ze zrozumieniem.

  bell-fair (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 19

  Trochę się zaplułaś w swojej szewskiej pasji. Ustawa, która cytujesz nakłada na ministra obowiązek wydania rozporządzenia o zasadach prowadzenia prac archeo i minister takie zarządzenia wydał....rozwiń całość

  Trochę się zaplułaś w swojej szewskiej pasji. Ustawa, która cytujesz nakłada na ministra obowiązek wydania rozporządzenia o zasadach prowadzenia prac archeo i minister takie zarządzenia wydał.
  Wykopaliska prowadzą archeologowie Wydziału Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
  Przestań więc się pienić, przeczytaj jeszcze raz artykuł, potem zrób sobie przerwę na myślenie (wiem, to trudne, ale nie boli), uświadom sobie, o co naprawdę ci chodzi, i wtedy napisz jeszcze raz.
  Bezmyślne pisanie skutkuje takim bełkotem, jak powyżej.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdury

  bb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

  To wszystko dotyczy archeologa prowadzącego i nadzorującego badania a nie "zwykłych" kopaczy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BZDURA

  kkk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 22

  TAM NIGDY NIE BYŁO SYNAGOGI ZYDZI MAJA PLAN JAK UKRASC KAWALEK POLSKIEJ ZIEMI


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ignorant

  An (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  A kim ty jesteś że wypowiadasz się w ten sposób? Takie komentarze jak twój są dowodem na głęboko zakorzeniony polski antysemityzm. I wstyd mi za takich ludzi jak ty. A synagoga tam stała. I czy się...rozwiń całość

  A kim ty jesteś że wypowiadasz się w ten sposób? Takie komentarze jak twój są dowodem na głęboko zakorzeniony polski antysemityzm. I wstyd mi za takich ludzi jak ty. A synagoga tam stała. I czy się to tobie podoba czy nie gdyby nie ci ,,okropni, pazerni' Żydzi to połowy Łodzi by nie było. Wielu szpitali, budynków użyteczności publicznej gdzie jest np. Szkoła Muzyczna, wielu pięknych kamienic kończąc na ubóstwianej przez łodzian Manufakturze, bez której już nie wyobrażamy sobie życia. Więc trochę spasujcie zanim napiszecie jakiś obraźliwy komentarz. A tych, którzy mogliby się ubiegać o swoje dziedzictwo już dawno nie ma, bo zginęli w gettcie, obozach, lub polityka powojennego państwa skutecznie zmusiła ich do emigracji z kraju który kochali, jak ojczyznę. A ich wnuki ani nie myślą żeby tu wracać.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  syf miasto

  Ben (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zostawcie te chujowe miasto w formi trwałej ruiny bo i tak to ruina szkoda kasy lepiej jakiś zamek odbudować.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo