MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woonerf na ulicy 6 sierpnia znów stał się "strefą zamieszkania"

Matylda Witkowska
Woonerf (podwórzec) znów stał się strefą zamieszkania
Woonerf (podwórzec) znów stał się strefą zamieszkania Krzysztof Szymczak
Na ulicy 6 Sierpnia wróciły znaki "strefa zamieszkania". To oznacza, że piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed autami

Błękitne znaki D-40 "strefa zamieszkania" były na podwórcu w ul. 6 Sierpnia od jego powstania. Ale w maju zniknęły przy okazji "czyszczenia" Piotrkowskiej z przesłaniających zabytki wielkich znaków. Przez to piesi musieli chodzić chodnikiem.

Wiosną magistrat ogłosił akcję wycofania części znaków drogwych z Piotrkowskiej oraz zmniejszania ich średnicy. W maju ze względów estetycznych znak D-40 usunięto również z woonerfu.

W poniedziałek znak powrócił i to w takich samych rozmiarach. Dzięki niemu podwórzec przestał być strefą ruchu a stał się tak jak na początku - strefą zamieszkania. Piesi nie muszą już trzymać się szarych chodników. Także na różowych pasach mają pierwszeństwo przed samochodami.

Woonerf na Piramowicza. Atrakcją podwórca będzie tradycyjna pompa [WIZUALIZACJE]

- Zmieniliśmy znaki ze względu na dużą liczbę pieszych poruszających się woonerfem - mówi Janusz Maciaszek z łódzkiego magistratu, zajmujący się stawianiem znaków.

Teraz na ulicy 6 Sierpnia między aleją Kościuszki a ulicą Piotrkowską to kierowcy muszą ustąpić miejsca pieszym.
- Bezwzględne pierwszeństwo w strefie zamieszkania mają piesi. Mogą poruszać się całą szerokością ulicy, nie tylko chodnikiem - podkreśla Marzanna Boratyńska z łódzkiej drogówki. - Kierowcy muszą bardzo uważać, bo w strefie zamieszkania na jezdni mogą na przykład bawić się dzieci - dodaje.

Kierowców obowiązuje teraz także ograniczenie prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Kierowcy muszą również ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom jadącym ulicą Piotrkowską.

Będzie woonerf na Traugutta w Łodzi, ale bez neonu z dworca Łódź Fabryczna [ZDJĘCIA]

Identyczne zasady dotyczą także rowerzystów. Nie wolno im np. dzwonić na pieszych.

Nadal nierozwiązana pozostaje kwestia dopuszczania na woonerfie ruchu rowerzystów pod prąd. Zgodnie z przepisami mogą oni jeździć tylko w jedną stronę, jednak zakaz ten jest notorycznie łamany.

Strefami zamieszkania prawdopodobnie będą także dwa kolejne woonerfy: w ulicy Traugutta i w ulicy Piramowicza.

Jednak rowerzyści obawiają się, że mimo zapewnień Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi o planowanym na ulicy Traugutta kontraruchu rowerowym także tam będzie ostatecznie ulica jednokierunkowa.

Nowe podwórce mają być gotowe jeszcze w tym roku. Na ulicy Traugutta będącej przedłużeniem ulicy 6 Sierpnia trwa już rozbiórka starej nawierzchni.

Wkrótce pojawi się tam szara i różowa kostka granitowa, a na przedłużeniu ulicy Hotelowej dodatkowo ciemno- i jasnoszara bazaltowa szachownica. Na środku ulicy Traugutta także pojawią się wiśnie piłkowane, będzie też plac zabaw i parking.

Woonerf w ulicy Piramowicza powstanie później. Prace rozpoczną się pod koniec sierpnia. Od strony ulicy Narutowicza posadzone zostaną klony. Będą też ogrodzone kwietniki w angielskim stylu. Od strony ulicy Jaracza znajdzie się około 30 miejsc parkingowych.

Ozdobą woonerfu ma być pompa żeliwna, która zostanie odtworzona na podstawie trzech innych zachowanych pomp z Łodzi i Ozorkowa.

Autopromocja:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki