ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  WOPR Łódź. Ratownicy przygotowują się do sezonu

  WOPR Łódź. Ratownicy przygotowują się do sezonu

  Aleksandra Tyczyńska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nad wodą rozpoczyna się sezon. Bezpieczeństwa wypoczywających strzec będzie policja wodna i ratownicy WOPR.
  WOPR Łódź. Ratownicy przygotowują się do sezonu

  ©Grzegorz Gałasiński

  Już 1 czerwca, jako pierwsi nad Zalewem Sulejowskim w Bronisławowie (powiat piotrkowski) pojawią się policjanci z komendy miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim. W służbie będzie pięciu policjantów dyżurujących na zmiany przez cały tydzień do godz. 18 oraz dwie łodzie motorowe. Patrolowane będą zarówno tereny wodne, jak i położone w pobliżu zalewu.

  - 31 maja podpisujemy porozumienie z piotrkowskim starostą oraz władzami gmin Wolbórz i Sulejów w tej sprawie - mówi Ilona Sidorko, oficer prasowy KMP w Piotrkowie dodając, że godziny pracy funkcjonariuszy tzw. sezonowej komórki wodnej mogą być elastyczne w zależności od potrzeb. - W lipcu i sierpniu będą ponadto dodatkowe patrole finansowane przez gminy - dodaje mł. asp. Sidorko.

  Posterunki policji wodnej w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim oraz w Poddębicach nad zbiornikiem Jeziorsko rozpoczną działalność 24 czerwca.

  Zobacz też:Maciej Pawlik z WOPR: Na wodzie najważniejszy jest zdrowy rozsądek [ROZMOWA]

  15 czerwca z kolei sezon nad Zalewem Sulejowskim rozpoczyna piotrkowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Niestety, także w tym roku „woprowcy” borykają się z niedofinansowaniem. Choć władze gmin Wolbórz i Sulejów wiedzą, jak wysokie są koszty utrzymania gotowości i akcji ratowniczych (sięgają blisko 90 tysięcy złotych), to dotacja ze strony Wolborza na ten sezon wynosi 3 tys. zł, a ze strony Sulejowa jeszcze m niej, bo ok. 2 tys. zł. Do tego WOPR liczyć może na 5 tys. zł z budżetu powiatu.

  - Ponownie też startujemy w konkursie wojewody, ale największym rozczarowaniem jak do tej pory są nieskuteczne rozmowy z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. To jest już żenujące, że musimy prosić o uwagę i wsparcie - mówi Leszek Ciechanowski, prezes WOPR w Piotrkowie zwracając przy tym uwagę, że ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, jako odpowiedzialnych za jego zapewnienie wymienia nie tylko władze gmin, ale również dyrekcje parków krajobrazowych, o ile zbiornik wodny leży na terenie parku.

  W związku z tym ratownicy WOPR będą nad Zalewem Sulejowskim jedynie w weekendy (od piątku do niedzieli) dysponując dwiema szybkimi łodziami motorowymi.

  Z danych KWP w Łodzi wynika, że w ubiegłym roku na terenie województwa łódzkiego utonęło 30 osób, głównie w rzekach Pilicy i Warcie, a w drugiej kolejności w przydomowych i rybackich stawach.  DZIEŃ MATKI 2017: Życzenia na dzień matki, życzenia dla mamy, wierszyki na dzień mamy [KRÓTKIE SMS]

  26 maja: Dzień Mamy - życzenia, wierszyki, piosenki

  Życzenia dla mamy na Dzień Matki

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny