Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca koronawirus, wracają szczepienia! Coraz więcej zachorowań na COVID-19, osoby 60 plus dostaną czwartą dawkę szczepionki

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Przed nami kolejna fala zachorowań na COVID-19 i kolejna akcja szczepień. W tym tygodniu osoby 60 plus dostaną zaproszenia na czwartą już dawkę szczepionki.CZYTAJ DALEJ>>>.
Przed nami kolejna fala zachorowań na COVID-19 i kolejna akcja szczepień. W tym tygodniu osoby 60 plus dostaną zaproszenia na czwartą już dawkę szczepionki.CZYTAJ DALEJ>>>. Grzegorz Gałasiński
Przed nami kolejna fala zachorowań na COVID-19 i kolejna akcja szczepień. W tym tygodniu osoby 60 plus dostaną zaproszenia na czwartą już dawkę szczepionki.

Około 580 tys. mieszkańców Łódzkiego w wieku 60-79 lat ma dostać w tym tygodniu SMS z informacją o możliwości zaszczepienia się czwartą dawką preparatu przeciw COVID-19. Szczepionka, zwana „druga dawka przypominającą”, dostępna jest dla tej grupy wiekowej od zeszłego piątku. Wcześniej mieli do niej prawo tylko pacjenci po 80. roku życia lub z obniżoną odpornością. Dostępne są preparaty firm Pfizer lub Moderna.

Pierwsi chętni do szczepień już są. Pan Grzegorz, senior z Łodzi, w ubiegłym tygodniu dostał informację ze swojej poradni na Widzewie, że wkrótce będzie mógł znów się zaszczepić.

- Nie mam wątpliwości, że trzeba. Już zimą zgłosiłem chęć przyjęcia kolejnej dawki i poprosiłem o informację, kiedy będzie dostępna – mówi pacjent.

Nie wiadomo jednak ile osób się zdecyduje. Bo z każdą kolejną dawką liczba chętnych do szczepień maleje. Przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się 1,3 mln mieszkańców Łódzkiego. Ale trzecią dawkę przyjęło już tylko 775 tys, a czwartą dawkę 18 tys. najsłabszych osób.

W czwartek w całym regionie wykonano zaledwie 193 zastrzyki. Jednak wciąż formalnie dostępnych jest ponad 400 punktów szczepień.

- Wszystkie punkty utrzymują gotowość, choć dostosowują godziny pracy do aktualnych potrzeb – zapewnia Jolanta Kowalik-Gęsiak, dyrektor wydziału zdrowia urzędu wojewódzkiego.

Powodem udostępnienia szczepionki szerszej grupie pacjentów jest gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W piątek wykryto 176 przypadków COVID-19, tydzień wcześniej – zaledwie 67. A chorych jest na pewno więcej. Obecnie testy wykonywane są tylko wtedy, gdy ta wiedza jest potrzebna lekarzowi. Głównie robione są testy antygenowe przychodniach POZ. Dlatego w zeszłym tygodniu Prezydium Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi wydało apel do ministra zdrowia o przywrócenie powszechnych testów PCR. Ma to dać wiedzę o skali pandemii i umożliwić szybsze podawanie leków.

Wzrost zachorowań na razie nie przekłada się na szpitale. Pod koniec tygodnia w szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego w Łodzi leżało około 20 pacjentów, w tym czworo dzieci i jedna osoba pod respiratorem. Jednak już w pogotowiu zauważono większą liczbę wezwań do osób z COVID-19. Obecnie chorzy w cięższym stanie trafiają do szpitali zakaźnych lub do zwykłych.

Jolanta Kowalik-Gęsiak podkreśla, że szpitale są do tego dostosowane. - Zostały w czasie pandemii doposażone, przeprowadzono inwestycje i remonty – podkreśla.

KORONAWIRUS

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki