Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono łódzkie nagrody teatralne - Złote Maski za sezon 2018/2019

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Łódzcy recenzenci teatralni tradycyjnie podsumowali sezon artystyczny wręczeniem nagród za najlepsze wydarzenia i dokonania - Złotych Masek. Fundatorem wyróżnień, projektu Ryszarda Kai, jest „Dziennik Łódzki”.

Uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór na Scenie Kameralnej Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Goście wydarzenia mieli okazję obejrzeć również najnowszą premierę „Jaracza” - spektakl „Róża jerychońska” Diany Meheik w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego.

Kapituła nagrody, podczas burzliwych obrad, ale demokratycznie ogłoszonym werdyktem, Złotą Maskę za najlepszy spektakl w sezonie 2018/2019 przyznała dwóm scenom: dla Teatru im. Stefana Jaracza za „Operę za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Wojciecha Kościelniaka (przedstawienie będzie można zobaczyć w październiku na Dużej Scenie) oraz dla Teatru Powszechnego za „Wracaj” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Anny Augustynowicz (spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie i został zrealizowany specjalnie na XXV jubileuszową edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, a w minioną sobotę otworzył sezon w Teatrze Starym w Lublinie).

Złota Maska za najlepszą reżyserię w sezonie 2018/2019 dla przypadła Marcinowi Wierzchowskiemu za spektakl „Idioci” z dramaturgią Jakuba Klimaszewskiego (scenariusz Marcin Wierzchowski i Daniel Sołtysiński) zrealizowany na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.

Złotą Maskę za najlepszą rolę męską w sezonie 2018/2019 otrzymał Michał Staszczak za rolę Jonatana Jeremiasza Peachuma - szefa firmy „Przyjaciel żebraka” w spektaklu „Opera za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.

Złotą Maskę za najlepszą rolę żeńską w sezonie 2018/2019 zdobyły dwie aktorki: Agnieszka Skrzypczak za role Nataszy w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa, Jenny Knajpiarki w „Operze za trzy grosze” Bertolta Brechta i Kurta Weilla oraz Moniki Sokalskiej w „Idiotach” Jakuba Klimaszewskiego na scenie Teatru im. Stefana Jaracza oraz Anna Januszewska za rolę Bobby’ego Kleksa w spektaklu „Wracaj” Przemysława Pilarskiego na scenie Teatru Powszechnego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Złota Maska za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2018/ 2019 powędrowała do Elżbiety Zajko za rolę Harper Pitt w spektaklu „Anioły w Ameryce” Tony’ego Kushnera na scenie Teatru Studyjnego. A Złota Maska za najlepszy debiut wokalno-aktorski w sezonie 2018/ 2019 - do Joanny Gorzały za rolę Kim w spektaklu „Miss Saigon” Claude’a-Michela Schönberga i Alaina Boublila na scenie Teatru Muzycznego.

Złotą Maską za najlepszą scenografię w sezonie 2018/ 2019 została wyróżniona Joanna Jaśko-Sroka za spektakl „Noc Helvera” Ingmara Villqista na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.

Złotą Maskę za najlepsze kostiumy w sezonie 2018/2019 otrzymała Maria Balcerek za spektakl „Operetka” Witolda Gombrowicza na scenie Teatru im. Stefana Jaracza.

Złotą Maskę za najlepszą muzykę w sezonie 2018/2019 przyznano Tomaszowi Manowi za spektakl „Włókniarki” na podstawie książki Marty Madejskiej na scenie Teatru Arlekin im. Henryka Ryla.

Złota Maska za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w sezonie 2018/2019 przypadła Teatrowi Pinokio za „Don Kichota” Miguela de Cervantesa w reżyserii Konrada Dworakowskiego - przedstawienie podkreślające artystyczne znaczenie dziesięcioletniej dyrekcji Konrada Dworakowskiego w Teatrze Pinokio (koprodukcja z Grupą Coincidentia).

Złota Maska za najlepsze wydarzenie na scenie off w sezonie 2018/2019 została przyznana Teatrowi Chorea za spektakl „Tragedia Jana” Jakuba Gawatowica w reżyserii Waldemara Raźniaka.

Recenzenci przyznali też nagrody wykraczające poza zwyczajowe kategorie. Nadzwyczajna Złota Maska w sezonie 2018/ 2019 została wręczona Teatrowi Wielkiemu za historycznego znaczenia projekt konkursu na operę współczesną „Człowiek z Manufaktury”, zwieńczony spektakularną premierą na scenie teatru oraz pokazem plenerowym na Rynku Manufaktury, który okazał się wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Podczas uroczystości uhonorowano także wyjątkowego artystę, dla łódzkiej nagrody niezwykle istotnego. Ustanowiono bowiem Nadzwyczajną Złotą Maskę w sezonie 2018/ 2019 dla upamiętniania zmarłego w 2019 roku malarza, grafika i scenografa, autora projektu Złotych Masek Ryszarda Kai - za wybitne osiągnięcia życia, niezwykłą wszechstronność, wyjątkową miłość do teatru, sztuki i ludzi, niezapomnianą osobowość.

Kolejną Nadzwyczajną Złotą Maskę w sezonie 2018/2019 otrzymali Monika Maciejewska-Potockas i Gintautas Potockas w uznaniu prezentowanego niezmiennie od wielu sezonów baletowego kunsztu w partiach solowych i duetach, którego kolejnym potwierdzeniem był spektakl „Cisza” na scenie Teatru Wielkiego.

W tym roku w Kapitule Złotych Masek zasiedli: Małgorzata Karbowiak, Renata Sas, Izabella Adamczewska, Łukasz Kaczyński, Piotr Grobliński i Dariusz Pawłowski. A pierwsze spektakle już rozpoczętego nowego sezonu w łódzkich teatrach dają nadzieję, że i przy kolejnym werdykcie recenzenci nie będą żałowali wyróżnień...

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wręczono łódzkie nagrody teatralne - Złote Maski za sezon 2018/2019 - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki