1/6
Przed czym się strzec i jak się bronić? Sprawdź w galerii!
fot. laddlajutt1722 / pixabay

Zagrożenia we współczesnym internecie

Przed czym się strzec i jak się bronić? Sprawdź w galerii!

2/6
Wiadomości SMS przeznaczone do oszukiwania ludzi są obecnie...
fot. ArisSu / gettyimages.com

Fałszywe SMS-y / Phishing

Wiadomości SMS przeznaczone do oszukiwania ludzi są obecnie bardzo popularnym sposobem na oszustwo. Przybierają one formę wiadomości z załączonym linkiem, dzięki któremu rzekomo mamy uzyskać określone informacje lub pobrać wymagany do czegoś program.

Przykładowo - dostajemy SMS z firmy kurierskiej o problemach z dostarczeniem paczki, którą można śledzić za pomocą dołączonego linku. Czasem fałszywa wiadomość twierdzi też, że aby to zrobić musimy pobrać dedykowana aplikację.

Następnie urządzenie ofiary zostaje zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem, przez co może dojść nawet do przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem przez przestępcę. Będzie on miał wtedy dostęp nie tylko do naszych wiadomości, ale i wszystkich zapisanych haseł, w tym np. do skrzynki mailowej lub konta bankowego. W obliczu kryzysu energetycznego oszuści coraz częściej podszywają się pod gazownię lub elektrownię.

Jak się przed tym bronić? Po pierwsze - nie klikaj w żadne linki i nie pobieraj żadnych aplikacji. Numer, z którego otrzymałeś SMS zablokuj, a następnie poinformuj swoich najbliższych, by także uważali na tego typu oszustwa. Możesz także skontaktować się z firmą, pod którą podszywa się potencjalny złodziej, aby uwiarygodnić informacje.

3/6
Internauci często sami się proszą o atak na ich konta...
fot. Creative Commons

Hasła

Internauci często sami się proszą o atak na ich konta stosując zbyt łatwe do odgadnięcia hasła. Co gorsze, wiele osób do każdego serwisu czy komunikatora stosuje ten sam ciąg znaków, więc gdy przestępca otrzyma dostęp do jednego z kont ma otwartą drogę do kolejnych włamań.

Jak temu zapobiec? Stosować mocne hasła. Takie powinno zawierać w sobie:
- Duże i małe litery,
- Cyfry i znaki specjalne,
- Nieoczywiste ciągi znaków.

Jednym z największych błędów jest używanie jako hasła samych cyfr, np. daty urodzin. Dodanie do tego imienia czy nazwiska dziecka także nie sprawia, że hasło staje się dużo silniejsze.

Poważnym błędem jest też zapisywanie haseł na kartkach, które następnie są chowane do szuflady lub, co gorsza, przyklejane do laptopa. Jeśli już musisz zapisywać hasła, trzymaj je w bezpiecznym miejscu, o którym nikt nie wie.

Obecnie dużą popularnością cieszą się programy do zarządzania hasłami. Zapamiętują one wpisywane przez nas hasła i automatycznie je uzupełniają po podaniu jednego, mocnego ciągu znaków, który ustalimy wcześniej. W ten sposób możemy posiadać niezliczoną ilość trudnych haseł, których nie musimy pamiętać.

4/6
Może to zabrzmieć dziwnie, ale dużym zagrożeniem dla...
fot. Creative Commons

Media społecznościowe

Może to zabrzmieć dziwnie, ale dużym zagrożeniem dla obecnego, współczesnego człowieka są media społecznościowe. Konkretnie chodzi o to, jakie treści decyduje się opublikować sam autor na swoich kontach na Facebooku czy Instagramie.

Dlaczego jest to niebezpieczne? Postując na socialach, obdzieramy się z kawałka prywatności, często z potrzeby pochwalenia się czymś swoim znajomym. Należy jednak pamiętać, że duża część treści wrzucanych np. do relacji widoczna jest dla wszystkich - także osób, delikatnie mówiąc, nie życzących nam za dobrze.

Świat zna wiele przypadków, w których ktoś namiętnie wrzucając zdjęcia z wakacji przyczynił się bezpośrednio do obrabowania własnego domu. Przestępca otrzymując informacje o nieobecności właścicieli w budynku dostaje na talerzu potencjalny, łatwy cel ataku.

Podobnie sprawa ma się z innymi informacjami czy dobrami materialnymi. Im więcej wie o tobie świat, tym więcej wiedzą też przestępcy i nie zawahają się oni wykorzystać tych informacji przeciwko tobie.

Zastanów się zatem dwa razy, zanim pochwalisz się znajomym nowym samochodem na Facebooku lub opublikujesz zdjęcia wszystkiego, co posiadasz w mieszkaniu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Kto jest faworytem DOZ Maratonu Łódź i może zdobyć tytuł mistrza Polski?

Kto jest faworytem DOZ Maratonu Łódź i może zdobyć tytuł mistrza Polski?

Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

Profesor Krzysztof Jóźwik wybrany rektorem Politechniki Łódzkiej na drugą kadencję

Potężny cios w przestępczość narkotykową!

Potężny cios w przestępczość narkotykową!

Zobacz również

Odnowiono zabytkową kamienicę w pobliżu Nowego Centrum Łodzi

Odnowiono zabytkową kamienicę w pobliżu Nowego Centrum Łodzi

DOZ Maraton Łódź. Ford za zwycięstwo i rekord Polski, walka o tytuł mistrza i minimum

DOZ Maraton Łódź. Ford za zwycięstwo i rekord Polski, walka o tytuł mistrza i minimum