"Wszyscy jesteśmy łodzianami". Zobacz, jak władze Łodzi wspierają lokalnych przedsiębiorców!

Artykuł sponsorowany
Koronawirus to nie tylko zagrożenie dla życia i zdrowia. Ofiarą szalejącej w ostatnich miesiącach pandemii padła również gospodarka. Miliony przedsiębiorców z całego świata, niemal z dnia na dzień znalazło się w tragicznej sytuacji. W wielu miejscach, pomocną dłoń wyciągnęły do nich lokalne władze. Tak dzieje się również w Łodzi.

Od początku pandemii, dla władz miasta Łodzi jasnym było, jak ważne będzie wsparcie dla lokalnego biznesu.

- Jesteśmy gotowi pomóc przedsiębiorcom tak, aby przetrwali kryzys, ale co jeszcze ważniejsze będziemy także gotowi pomóc im wyjść z kryzysu - oświadczyła w marcu Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Dwa miesiące później stwierdzić można, że prezydent miasta nie rzucała słów na wiatr. W ramach tzw. łódzkiej tarczy antykryzysowej, do przedsiębiorców trafiła pomoc w wysokości 135 milionów złotych. W jaki sposób miasto pomaga dotkniętym przez kryzys firmom?

Jednym ze sposobów, była rezygnacja z czynszów. Przedsiębiorcy, którzy wynajmują od miasta lokale użytkowe, w kwietniu i maju płacili za to jedynie symboliczną złotówkę.

- Wierzę głęboko, że ta ulga przyczyni się do tego, by łódzkie firmy po epidemii jak najszybciej wróciły do normalnego funkcjonowania - zaznacza Hanna Zdanowska.

W ten sposób, w kieszeni właścicieli łódzkich firm zostały 2 miliony złotych.

Kolejny milion zaoszczędzili kupcy, którzy zwolnieni zostali przez miasto z czynszu dzierżawnego za kwiecień i maj. Oszczędzają także restauratorzy z Piotrkowskiej i przyległych ulic: w tym sezonie nie muszą oni płacić za ogródki gastronomiczne.

- Wszyscy czekamy, aż Piotrkowska znów będzie tętniła życiem i zabawą - mówi prezydent Łodzi.

Władze Łodzi wyciągnęły również pomocną dłoń do przedsiębiorców, którzy w wyniku pandemii popadli w kłopoty i nie mają sposobu na uzyskanie dodatkowych środków na swoją działalność. Od drugiej połowy maja, mogą oni korzystać z funduszu kredytowo-poręczeniowego.

- Jeśli są firmy, które na skutek pandemii straciły możliwość pozyskania kredytu, bądź bank żąda od nich poręczenia, to będziemy takim poręczeniem służyli - mówi Hanna Zdanowska. - Liczę, że 10 mln zł zgromadzone w tym funduszu będzie narzędziem napędzającym gospodarkę i sądzę, że te poręczenia będą ważnym elementem wspomagającym w utrzymaniu stabilności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, bo do nich adresujemy naszą pomoc.

Miasto poręcza pożyczki do wysokości 500 tys. zł. Z poręczeń mogą korzystać przedsiębiorcy łódzcy, czyli tacy, którzy są zarejestrowani w Łodzi i płacą tutaj podatki lub prowadzą w mieście oddział znaczący dla łódzkiego rynku. Pieniądze muszą być przeznaczone na działalność gospodarczą. Poręczenie udzielane jest maksymalnie na 80 proc. kredytu. Wszystkie procedury zostały maksymalnie uproszczone i każdy przedsiębiorca, potrzebujący poręczenia kredytu, w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się, takie poręczenie uzyska.

Również ci łodzianie, którzy w tych trudnych czasach chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, liczyć mogą na pomoc. Miasto ma ponad 18 mln zł, które pochodzą ze środków unijnych. To pieniądze na start dla tych, którzy założą własną firmę. Z tej formy pomocy skorzystać będzie mogło prawie 400 osób. Kogo obejmie? Bezrobotnych łodzian, którzy skończyli 30 lat i mieszkają w obszarze Łodzi objętym rewitalizacją obszarową lub musieli się z tego terenu wyprowadzić ze względu na projekty modernizacyjne.

Nowi przedsiębiorcy otrzymają 23 tys. zł jednorazowej dotacji na start, zaś przez kolejny rok, co miesiąc nawet do 2 250 zł netto. Środki te wykorzystać będą mogli na opłacenie rachunków związanych z prowadzeniem działalności: ZUS, czynsz za lokal, opłaty za media.

Nie próżnuje także Powiatowy Urząd Pracy. Instytucja udziela jednorazowych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, w wysokości do 5 tys. złotych. Urzędnicy, pracując także w weekendy, przelali na konta przedsiębiorców 105 mln złotych.

Proces odmrażania gospodarki trwa w kraju na dobre, jednak wielu przedsiębiorców jeszcze długo odczuwać będzie skutki jej zamrożenia. Dzięki pomocy lokalnych władz, wielu z nich ma jednak szansę wyjść obronną ręką z kryzysu.

- W czasach kryzysu takiego jak ten, wszyscy jesteśmy łodzianami - oświadczyła prezydent Zdanowska. - Wszyscy musimy sobie pomagać, wszyscy odczujemy skutki epidemii, ale na pewno nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie.

Łódzka pomoc dla przedsiębiorców w liczbach (dane z 26.05.2020):
Pożyczki:

Łączna liczba złożonych wniosków: 30394
Liczba rozpatrzonych wniosków: 23132
Liczba udzielonych pożyczek: 19902
Kwota udzielonych pożyczek: 99 401 213,00

Dofinansowanie części kosztów działalności:Łączna liczba złożonych wniosków: 2275
Liczba rozpatrzonych wniosków: 1434
Kwota wypłacona: 1 672 300,00

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń – przedsiębiorcy:
Łączna liczba złożonych wniosków: 1619
Liczba rozpatrzonych wniosków: 935
Kwota wypłacona: 5 267 258,00

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń – organizacje pozarządowe:
Łączna liczba złożonych wniosków: 44
Liczba rozpatrzonych wniosków: 23
Kwota wypłacona: 123 199,00

Kwota wypłacona łącznie: 106 463 970,00 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki