Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie zbiorniki są już zarybione w Orientarium w łódzkim zoo

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W chłodniach zgromadzono kalmary, omułki w skorupkach, omułki bez skorupek. To przysmaki dla rekinów, na których przyjazd czeka Orientarium.  - Na początku będą karmione różnym pokarmem, by zminimalizować stres spowodowany transportem - mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w zoo.ZOBACZ ZDJĘCIA ZBORNIKÓW
W chłodniach zgromadzono kalmary, omułki w skorupkach, omułki bez skorupek. To przysmaki dla rekinów, na których przyjazd czeka Orientarium. - Na początku będą karmione różnym pokarmem, by zminimalizować stres spowodowany transportem - mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w zoo.ZOBACZ ZDJĘCIA ZBORNIKÓW Grzegorz Gałasiński
W chłodniach zgromadzono kalmary, omułki w skorupkach, omułki bez skorupek. To przysmaki dla rekinów, na których przyjazd czeka Orientarium. - Na początku będą karmione różnym pokarmem, by zminimalizować stres spowodowany transportem - mówi Adam Danielak, kierownik biotopów wodnych w zoo.

Orientarium w łódzkim zoo . Będą rekiny

Dietę rekinów będą oczywiście stanowić także mrożone ryby oraz suplementy diety, takie jak witaminy A, B, C i D oraz jod.
Rekinów, a także płaszczek jeszcze nie ma, ale w ich akwarium pływają już drobne ryby ławicowe - złotawki, lucjany, rogatnica i rozdymka oraz drapieżne tarpony.
- Karmimy je przy skałach. Chcemy, by przyzwyczaiły się do nich. Stanowiłyby kryjówkę, gdyby zagrażało im niebezpieczeństwo ze strony rekinów - dodaje Adam Danielak.

W innych zbiornikach tej części Orientarium pływają ryby wyglądające jak kawałki skał, efektowne skrzydlice małe, koniki morskie czy przypominające węże mureny wstążkowe.

Przygotowanie dla morskiej fauny lokum, a dokładniej wody, trwało wiele miesięcy.

Strefa akwariów w łódzkim zoo

- Ryby nie mogły trafić do zwykłej wody z wodociągu. Musi być dojrzała pod względem chemicznym i biologicznym. Najpierw trzeba było otrzymać wodę demineralizowaną i uzdatnioną solami, by stworzyć środowisko wody słonej. Następnie wypełniliśmy nią zbiorniki, w których dojrzewała w dalszych procesach chemicznych. Zaszczepiliśmy bakterie, które przetwarzały związki niepożądane w związki bezpieczne dla ryb. Dopiero do takiej wody wpuszczaliśmy pierwsze organizmy. Te z kolei wprowadziły nowe związki do wody i ponownie zaburzyły jej równowagę. Dlatego ryby trafiają do zbiorników małymi partiami, żeby te procesy mogły przebiegać na bezpiecznych poziomach - wyjaśnia Tomasz Joźwik, prezes zoo.

Strefę akwariów tworzą: zbiornik dla płaszczek i rekinów, zbiornik z rafą koralową i pięć mniejszych akwenów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystkie zbiorniki są już zarybione w Orientarium w łódzkim zoo - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki