Wybitny poziom polskich uczniów na Olimpiadzie Solidarności

  Wybitny poziom polskich uczniów na Olimpiadzie Solidarności

  Błażej Organisty

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konkurs z wiedzy historycznej Olimpiady Solidarności wygrali uczniowie z warmińsko-mazurskiego. Pytania były trudne
  Jak wytłumaczyć młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka od socjalizmu we Francji Mitterranda? Potrafią to finaliści Olimpiady Solidarności, ogólnopolskiego konkursu wiedzy o najnowszej historii Polski z lat 1970–1990. W Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu walczyli o dyplomy wyższych uczelni.
  „Wyjaśnij, jaki był cel Posłania NSZZ Solidarność do ludzi pracy Europy Wschodniej? W odpowiedzi odwołaj się do powstania dokumentu i przykładów reakcji przedstawicieli władz państwowych oraz przedstawicieli opozycji z państw bloku komunistycznego”. To kolejne z pytań.
  Do finału dostało się 48 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Po trzech z każdego województwa. Poziom wiedzy uczestników jest imponujący. A przewodniczącym komisji jest wybitny historyk prof. Jerzy Eisler, dyrektor oddziału IPN w Warszawie. – W Polsce rozpowszechniony jest pogląd, że młodzież nie interesuje się historią. Prawdą jednak jest, że zawsze byli i są młodzi ludzie o wiedzy wybitnej. Poziom ich wiedzy przewyższa poziom wiedzy niektórych nauczycieli historii, pseudoekspertów i wykładowców akademickich – docenia profesor.
  W drugim etapie finału uczniowie pokazywali własne prezentacje multimedialne na jeden z trzech podanych tematów, m.in. „Wytłumacz młodemu Europejczykowi, czym różnił się socjalizm w Polsce Gierka, Kani i Jaruzelskiego od socjalizmu we Francji Mitterranda”.
  Olimpiadę wygrała drużyna z województwa warmińsko-
  -mazurskiego w składzie: Beata Dzięgo, Arkadiusz Parkwian i Mateusz Latowski. Drugie miejsce zajęło województwo małopolskie (Michał Zajda, Wojciech Kotwica, Anna Mi¬chal¬ska), a trzecie świętokrzyskie (Kinga Balińska, Patryk Warchoł i Julia Papierska). Każda osoba ze zwycięskiej drużyny będzie miała prawo wyboru dowolnego kierunku studiów na uniwersytetach Wrocławskim, Jagiellońskim, Gdańskim lub Warszawskim.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo