1/7
Czym się różni Koalicja Europejska od Prawa i...
fot. Karolina Misztal

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Porównujemy programy komitetów

Czym się różni Koalicja Europejska od Prawa i Sprawiedliwości, Wiosna od Lewicy, a Kukiz od Liroya? Porównaliśmy dla was najważniejsze postulaty ugrupowań i koalicji, które na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie walczą o mandaty w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja.

Kto za przyjęciem euro, a kto przeciw? Którzy kandydaci popierają otwarcie granic dla uchodźców, a którzy mówią zdecydowane nie? Jak ma wyglądać wspólny budżet i podział pieniędzy pomiędzy poszczególne kraje i od czego ma być uzależniony? Wreszcie jakiej przyszłości chcą dla Europy, czy integracja ma zostać pogłębiona, czy Unia Europejska powinna pozostać Europą Ojczyzn?
Porównaliśmy dla was programy ugrupowań i koalicji, które w okręgu numer 12 czyli na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie walczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego. Programy uszeregowaliśmy zgodnie z numerami list wyborczych.

Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

2/7
Konfederacja jest tworem typowo wyborczym, zawiązanym przed...
fot. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press

Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Konfederacja jest tworem typowo wyborczym, zawiązanym przed czterema miesiącami. Mamy w niej całą mozaikę prawicowych polityków począwszy od nestora tej strony sceny politycznej Janusza Korwinn-Mikkego przez przedstawicieli narodowców, działaczy ruchu pro life, aż po Piotra Liroya Marca - rapera i producenta muzycznego. Członkowie Konfederacji podkreślają, że w ich szeregach „znajdzie się miejsce dla wszystkich, którzy w swojej działalności na pierwszym miejscu stawiają takie wartości jak wolność, naród, tradycja”. Tutaj warto podkreślić, że robocza nazwa Konfederacji brzmiała Koalicja Propolska. Liderem listy Konfederatów na Dolnym Śląsku jest Robert Iwaszkiewicz wcześniej wieloletni działacz Unii Polityki Realnej i Organizacji Monarchistów Polskich. Naszą listę zamyka za to frontman Konfederacji - sam Janusz Korwinn-Mikke.

Konfederacja stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce waluty euro, rezygnacji z energii węglowej. Jest też przeciwna pomysłowi wpisania do konstytucji członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Nie chcą uchodźców w Polsce, ani wspólnej, europejskiej armii. Stanowczo sprzeciwiają się zawieraniu związków partnerskich.
Co do kwestii finansowych, konfederaci uważają, że poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej i nie można go wiązać z praworządnością w Polsce. Co więcej sprzeciwiają się też kontrolowaniu przez organy unijne sądownictwa krajów członkowskich.

Konfederacja mocno podkreśla chrześcijańską tożsamość Europy i wspólne korzenie tkwiące głęboko w średniowieczu, ale jednocześnie jej kandydaci podkreślają różnice kulturowe pomiędzy członkami Unii. "Pomysł przekształcenia Europy w federacyjny organizm polityczny jest pomysłem antyeuropejskim, zmierzającym do zniszczenia złożoności cywilizacji europejskiej. Jesteśmy zwolennikami Europy niepodległych państw, współpracujących ze sobą dobrowolnie i multilateralnie" – podkreślają. „Naszym spoiwem jest sprzeciw wobec dyktatu Berlina i Brukseli. Nie godzimy się na Związek Socjalistycznych Republik Europejskich” - czytamy na ich ulotkach.

Zobacz programy pozostałych komitetów na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

3/7
Wiosna Roberta Biedronia została utworzona na początku...
fot. Pawel Relikowski / Polska Press

Wiosna Roberta Biedronia

Wiosna Roberta Biedronia została utworzona na początku lutego, również z myślą o wyborczym maratonie, który otwierają wybory do Parlamentu Europejskiego. Postulaty gospodarcze sytuują Wiosnę w centrum sceny politycznej, szczególnie postulaty obniżenia podatków oraz deregulacji jeżeli chodzi o swobodę działalności gospodarczej. Liderem listy wystawionej przez Wiosnę na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest Krzysztof Śmiszek, prawnik, prywatnie życiowy partner założyciela partii Roberta Biedronia.

Wiosna stoi na stanowisku, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, ale jak podkreślają "dzisiaj na pewno Polska nie jest gotowa na tę dyskusję". Ich zdaniem przystąpienie do Eurolandu będzie możliwe dopiero za kilka lat.

Robert Biedroń zapowiedział odejście od węgla do 2035 r. W opinii Wiosny to międzynarodowe korporacje powinny płacić za niszczenie środowiska i nadmierną produkcję odpadów. Wiosna uważa też, że nie należy wiązać dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Jedak są za wprowadzeniem mechanizmu oceniania przez organy unijne niezawisłości sądownictwa krajów członkowskich, tylko tak by nie odbijało się to na obywatelach. Wiosna stoi na stanowisku, że Polska powinna przyjmować uchodźców, a Europa powinna mieć wspólną armię. Zdecydowanie popierają działania na rzecz praw kobiet, zawieranie związków partnerskich przez osoby jednopłciowe oraz aborcję na życzenie.

Według Wiosny, Europa powinna się integrować, ale ich zdaniem nie powinna ona polegać na utworzeniu federacyjnych Stanów Zjednoczonych Europy czy Europy Ojczyzn, ale na - jak to określają - upodmiotowieniu obywateli i umożliwieniu im wyrażania politycznej woli również na poziomie europejskim, wykraczającym poza wymiar narodowy. Według Wiosny należy przede wszystkim dążyć do wzmocnienia Parlamentu Europejskiego oraz ujednolicenia prawa wyborczego na poziomie europejskim. - Pora spojrzeć na Unię Europejską jako wspólnotę obywateli, a nie związek państw - deklaruje Krzysztof Śmiszek.

Zobacz programy pozostałych komitetów na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

4/7
Koalicja Europejska powstała 1 lutego także z myślą o...

Koalicja Europejska PO PSL SLD N Zieloni

Koalicja Europejska powstała 1 lutego także z myślą o wyborach do Parlamentu Europejskiego, a przede wszystkim pokonania Prawa i Sprawiedliwości. Tworzą ją: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna, Zieloni. Na listach KE znajdziemy kandydatów, którzy reprezentują bardzo rozległy wachlarz doświadczeń i to nie tylko politycznych. Mamy na przykład Leszka Millera byłego wysokiego działacza PZPR, późniejszego szefa SLD obok Katarzyny Lubnauer szefowej .Nowoczesnej, działającej w kontrze do PO czy wreszcie Janinę Ochojską prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, jedynkę na liście dolnośląskiej i opolskiej, wcześniej w ogóle nie kojarzoną z polityką.

Drugie, co rzuca się w oczy to to, ze Komisja Europejska jest w wielu kwestiach niespójna. O ile Platforma Obywatelska deklaruje wolę wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty euro, tak w koalicyjnej kampanii ten temat praktycznie nie istnieje. Do wprowadzenia euro sceptycznie podchodzą ludowcy. Podobnie - czyli niespójnie – jest też w kwestii wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do konstytucji. Taki pomysł zgłosił szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Pozostałe partie to przemilczały. Tylko część ugrupowań tworzących Koalicję wyraźnie popiera zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, czy aborcję na życzenie. Za to wszyscy podkreślają poszanowanie praw mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych i równość kobiet.

Koalicjanci obiecują przełamanie izolacji Polski w Unii Europejskiej i mimo zapowiedzi zmniejszenia funduszy dedykowanych Polsce po 2021 roku, zapowiadają wywalczenie dodatkowych miliardów na naszą służbę zdrowia. Wszystkie partie Koalicji Europejskiej zgodnie deklarują odchodzenie od węgla na rzecz bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

Koalicjanci są za ściślejsza kontrolą praworządności w krajach członkowskich, ale jednocześnie sprzeciwiają się wiązaniu z tym podziału funduszy z Unii Europejskie, bo mogą na tym ucierpieć obywatele. Postulują poprawianie obecnego modelu Unii Europejskiej poprzez integrację państw, a ma to polegać na tworzeniu wspólnych polityk, instytucji i silniejszej integracji unijnego rynku. Zdaniem ich kandydatów, należy na przykład jeszcze bardziej zliberalizować przepływ pracowników.
Co do uchodźców Koalicja postuluje, że należy pomagać krajom skąd uciekają, a jeżeli przyjmować, to wprowadzając szczelną kontrolę - Coś na kształt amerykańskiej loterii wizowej - zaproponowała Janina Ochojska. Przy czym podkreślają, że nie możemy się zamykać na imigrantów, bo coraz bardziej będzie ich potrzebowała nasza gospodarka.

Zobacz programy pozostałych komitetów na kolejnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

Zobacz również

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!