Wybory na burmistrza Rzgowa. Będzie druga tura

  Wybory na burmistrza Rzgowa. Będzie druga tura

  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ©Małgorzata Genca / archiwum Polska Press

  Niedzielne przedterminowe wybory nie wyłoniły burmistrza gminy Rzgów. Mateusz Kamiński i Wojciech Skibiński zmierzą się ze sobą w drugiej turze wyborów w Rzgowie.

  ©Małgorzata Genca / archiwum Polska Press

  Żaden z kandydatów na burmistrza Rzgowa nie uzyskał więcej niż połowę głosów, dlatego 3 lipca odbędzie się druga tura wyborów. O fotel burmistrza rywalizować będą Mateusz Kamiński i Wojciech Skibiński.

  Najwięcej głosów dostali Mateusz Kamiński 1.429 (41,82 proc.) i Wojciech Skibiński 983 (28,77 proc.). Oni zmierzą się w drugiej turze wyborów. Po pierwszej turze odpadli: Marek Martynowski - 451 głosów (13,2 proc.), Grażyna Gałkiewicz - 432 głosy (12,64 proc.) i Leszek Chwiałkowski - 122 głosy (3,57 proc.). Nie doszło do żadnych incydentów wyborczych.

  W niedzielnych wyborach do urn poszło 3.450 mieszkańców gminy Rzgów. Oddano 3.417 ważnych głosów. Uprawnionych było 7.808 wyborców. Frekwencja wyniosła 44,2 proc. W wyborach samorządowych w 2014 roku frekwencja wyniosła prawie 54 proc.

  Przypomnijmy, że przedterminowe wybory odbywają się z powodu śmierci dotychczasowego burmistrza Rzgowa Konrada Kobusa. Zmarł 27 marca po ciężkiej chorobie.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Burmistrz Rzgowa nie żyje

  Obaj kandydaci, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów, mają doświadczenie w zarządzaniu gminą. 41-letni Mateusz Kamiński był zastępcą poprzedniego burmistrza Konrada Kobusa, a wcześniej przez wiele lat był gminnym radnym. Z kolej 44-letni Wojciech Skibiński pełni obowiązki burmistrza po śmierci Konrada Kobusa. Wcześniej był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Rzgowie, czyli był podwładnym wiceburmistrza Mateusza Kamińskiego.

  W gminie Rzgów jest siedem obwodowych komisji wyborczych. Mateusz Kamiński wygrał w trzech z nich: w obydwu zlokalizowanych w Rzgowie, a także w Grodzisku. Wojciech Skibiński również wygrał w trzech obwodach do głosowania: w Gadce Starej, Guzewie i w Kalinie. W Starowie Górze wygrał Marek Martynowski.

  Wybory na stanowisko burmistrza Rzgowa w niedzielę

  Mateusz Kamiński startuje w wyborach pod hasłem „Szanuję przeszłość - tworzę przyszłość”. Na ulotkach wyborczych przekonywał mieszkańców, że chce dokończyć dzieło swojego dotychczasowego szefa, czyli zmarłego Konrada Kobusa. Twierdzi, że zamierzenia i plany rozwoju gminy Rzgów, które tworzył wspólnie z Konradem Kobusem, zostały w ubiegłym roku jedynie zarysowane. Dlatego kandyduje, bo chce je zrealizować.

  Mateusz Kamiński zapowiada poprawę bezpieczeństwa na drogach. Chce lepszego oznakowania, więcej progów zwalniających, czytelnych tablic z nazwami ulic i poprawy oświetlenia ulic, zwłaszcza tych, którymi chodzą piesi. Kamiński pragnie wybudowania nowego domu kultury, który przy okazji rozwiązałby problem ciasnej biblioteki, braku sal lekcyjnych w podstawówce, a także zapewniłby pomieszczenia dla MOPS, który mógłby przenieść się do starego domu kultury. Kandydat zamierza również tworzyć warunki do rozwoju inwestycji. Rzgów słynie z wielu bogatych firm, więc Kamiński chce powołać radę przedsiębiorców, aby wyznaczała kierunki rozwoju gminy.

  W kampanii Kamiński zapowiadał, że zadba, aby każdemu w gminie żyło się wygodniej. Przypomina, że jako zastępca burmistrza do spraw oświaty, wydłużył godziny pracy przedszkoli i świetlic szkolnych, aby rodzice mogli na dłużej pozostawić dzieci pod opieką. Zapowiada, że ma kolejne podobne pomysły. Kamiński obiecuje jeszcze lepszą współpracę z kołami gospodyń wiejskich (KGW), strażakami, seniorami i zespołami artystycznymi. Chce spełnić oczekiwania rolników, czyli poprawić stan sieci melioracyjnych i dróg prowadzących na pola. Zamierza też inwestować w place zabaw i boiska sportowe.

  Wojciech Skibiński kandyduje pod hasłem „Zgoda, rozwój, rozsądne inwestycje”. Prezentuje siebie, jako kandydat zdroworozsądkowy. Za priorytet uważa rozwój bazy oświatowej, kulturalnej, sportowej i ochronę zdrowia. Zamierza wspierać każdą aktywność lokalną. Chce współpracować z OSP i KGW. Zapowiada poprawę infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa. Dla dobra rolników zamierza ściśle współpracować z ARiMR i ośrodkiem doradztwa rolniczego. Pragnie promować Rzgów w oparciu o tradycje lokalne. Zapowiada promocję gminy nie tylko w kraju, ale również zagranicą.

  Wojciech Skibiński chce powołać radę biznesu, w której zasiadać będą przedstawiciele kilku tysięcy rzgowskich przedsiębiorców. Zapowiada przyciągnięcie kolejnych firm, które nie będą uciążliwe dla mieszkańców. Chce wdrożyć projekt e-gmina. Obiecuje budowę kanalizacji w Gadce Starej i Starowej Górze, rozbudowę oczyszczalni ścieków, budowę nowego ośrodka kultury, przedszkola i żłobka. Pragnie również wybudować nowe obiekty Zawiszy Rzgów z dwoma boiskami trawiastymi i jednym sztucznym.


  Wyniki wyborów na burmistrza Rzgowa:
  • Kamiński - 41,8 proc.
  • Skibiński - 28,77
  • Martynowski - 13,2
  • Gałkiewicz - 12,64
  • Chwiałkowski - 3,57  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo