Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Wojewoda Zbigniew Rau zaraz po wicepremierze na liście PiS do Sejmu

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Zbigniew Rau
Zbigniew Rau Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Koalicja Obywatelska zaskoczyła postawieniem na Tomasza Zimocha jako lokomotywę wyborczą w okręgu łódzkim. Czołówka listy PiS też nie jest wolna od niespodzianki. Nienależącego do PiS Zbigniewa Raua, wojewodę łódzkiego, partia ustawiła zaraz po Piotrze Glińskim, wicepremierze.

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził listy kandydatów do Sejmu i Senatu na jesienne wybory w minioną środę. Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zastrzegła od razu, że listy (poza ich liderami, bo nazwiska „jedynek” podano już w połowie lipca) zostaną przedstawione dopiero po ogłoszeniu terminu wyborów.

Tajemnica nie utrzymała się długo. Według naszych źródeł drugi na liście w okręgu łódzkim (Łódź oraz powiaty brzeziński i łódzki wschodni) będzie Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Trzecie miejsce przewidziano dla posła Waldemara Budy (od czerwca jest także wiceministrem rozwoju i inwestycji), a z czwartego ma wystartować Piotr Adamczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Pierwszą piątkę zamyka Włodzimierz Fisiak. To radny wojewódzki klubu PiS, ale jest on członkiem Porozumienia - partii wicepremiera Jarosława Gowina, która z PiS i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry tworzy Zjednoczoną Prawicę. Fisiak to były polityk Platformy Obywatelskiej. W 2006 r. został wybrany z jej listy na radnego wojewódzkiego i obsadzony na stanowisku marszałka województwa (2006-2010). Z PO usunięto go za start w wyborach 2011 r. z komitetu Obywatele do Senatu. Później związał się z politycznymi tworami Gowina: Polską Razem i Porozumieniem.

W poprzednich wyborach do Sejmu z piątego miejsca do parlamentu dostał się Waldemar Buda. Zdobył 15 tysięcy głosów.

Pojedynki na listy wyborcze. Kto ma zapracować na wynik?

Główni polityczni gracze jako pierwsi ustalili składy reprezentacji na jesienne wybory. Znani są liderzy poszczególnych list, a nawet więcej - w okręgu łódzkim do Sejmu znamy pierwsze „piątki” PiS i Koalicji Obywatelskiej (KO). W przypadku rządzącego ugrupowania są to dane nieoficjalne, ale nasze źródła nie mają wątpliwości, że tak ona będzie wyglądać. Która „piątka” jest mocniejsza?

PiS do walki w okręgu łódzkim (Łódź oraz powiaty brzeziński i łódzki wschodni) poprowadzi, co wiadomo już od połowy lipca, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. To zwycięzca wyborczego wyścigu sprzed czterech lat. W 2015 r. w centralnym okręgu Łódzkiego wygrała Platforma (31,3 proc. głosów), ale to Gliński osiągnął najlepszy wynik - ponad 41 tys. głosów. To prawie 12 proc. głosów oddanych na wszystkie listy w okręgu (cała lista PiS dostała 29,9 proc.). Najlepszy wynik z PO osiągnął wtedy drugi na liście Cezary Grabarczyk - o 15 tys. głosów mniej od Glińskiego. Jeszcze gorzej wypadł lider tamtej listy PO prof. Włodzimierz Nykiel, były rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Teraz czoła wicepremierowi ma stawić Tomasz Zimoch, komentator sportowy. To zupełnie zaskakujący lider listy Koalicji Obywatelskiej. Tak sensacyjne posunięcie Grzegorza Schetyny sprawiło, że z komitetu wyborczego największej opozycyjnej siły odeszła Hanna Zdanowska, przewodnicząca PO w woj. łódzkim i prezydent Łodzi.

Sportowa jest też „dwójka” KO. To była siatkarka, obecna łódzka posłanka Małgorzata Niemczyk. Da radę nienależącemu do żadnego politycznego zespołu Zbigniewowi Rauowi, wojewodzie łódzkiemu? To chyba największe niespodziewane posunięcie kierownictwa PiS.

Pewnie dla wielu bardziej oczywistą „dwójką” był poseł Waldemar Buda. To przecież jego PiS w zeszłym roku wystawiło do walki o prezydenturę Łodzi. Ale też trudno zapomnieć, że przegrał ze Zdanowską 70 do 24 (poparcie w procentach). Wtrąćmy, że już wtedy mówiło się, że to Rau może stanąć w szranki ze Zdanowską. Czy o braku nominacji zaważył wtedy fakt, że nie należy on do PiS? Odłóżmy te rozważania - wiadomo, że Buda cztery lata temu zdobył mandat posła, startując z piątego miejsca, to teraz powinien sobie dać radę z trzeciego.

„Trójką” po stronie KO też będzie polityk, który przegrał walkę o prezydenturę Łodzi - Dariusz Joński, kiedyś wpływowy polityk SLD, teraz Inicjatywa Polska, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego (KO). Z czwartych pozycji wystartują Piotr Adamczyk (PiS, radny wojewódzki) i Krzysztof Piątkowski (wiceprezydent Łodzi). „Piątki” to: Włodzimierz Fisiak (radny klubu PiS w sejmiku) i Antonina Majchrzak (łódzka radna KO).

Oczywiście, rywalizacja o mandaty nie odbywa się między kandydatami z poszczególnych miejsc, ale porównania - kto u nich jest „dwójką”, „trójką”, a kto u nas - zawsze się odbywają. O liczbie zdobytych mandatów przesądza poparcie dla całych list poszczególnych komitetów. A każda w okręgu łódzkim liczyć może nawet 20 nazwisk (dwa razy więcej od liczby mandatów). Pamiętajmy też, że wciąż nie wiadomo, ile komitetów wystartuje. Cztery lata temu było ich osiem, a posłami z okręgu łódzkiego zostali przedstawiciele czterech: PO (4 posłów), PiS (4), Nowoczesna (1), Kukiz’15 (1).

Przypomnijmy, że w po-zostałych dwóch sejmowych okręgach w woj. łódzkim liderami głównych sił politycznych są: w piotrkowskim - Antoni Macierewicz (PiS) i Cezary Grabarczyk (KO), a w sieradzkim - Joanna Lichocka (PiS) i Cezary Tomczyk (KO).

Głosowanie w wyborach parlamentarnych może się odbyć w jeden z dni wolnych od pracy między 13 października a 10 listopada. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza prezydent. Andrzej Duda ma do wyboru pięć niedziel: trzy w październiku (13, 20 i 27) i dwie w listopadzie (3 i 10). Po wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego na kato-wickim zjeździe PiS najczęściej wymienianą datą jest 13 października.

Współpraca Marcin Darda

ZOBACZ TEŻ:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki