MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2020 w dobie koronawirusa. Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w lokalach wyborczych podczas drugiej tury?

Sandra Rybińska
Sandra Rybińska
Wybory prezydenckie 2020 w dobie koronawirusa: Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w lokalach wyborczych?
Wybory prezydenckie 2020 w dobie koronawirusa: Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w lokalach wyborczych? Lukasz Gdak
Trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. Tegoroczne głosowanie jest zupełnie inne niż te w ubiegłych latach, m.in. z powodu epidemii koronawirusa. W związku z tym, w lokalach wyborczych będą obowiązywać specjalne zasady. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które tłumaczy ile osób może przebywać w lokalu oraz jak będzie wyglądała praca członków komisji wyborczej.

Wybory prezydenckie 2020: Zasady bezpieczeństwa w lokalach wyborczych

Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, w którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące tego, jakich zasad bezpieczeństwa sanitarnego w dobie epidemii koronawirusa należy przestrzegać w lokalu wyborczym w dniu głosowania. Z zapisu wynika m.in., że członkowie komisji wyborczych muszą być wyposażeni w:

  • jednorazowe rękawiczki ochronne,
  • płyn do dezynfekcji rąk,
  • maseczki oraz przyłbice.

Jeżeli członek obwodowej komisji wyborczej nie obsługuje wyborców, to w zakresie ochrony ust i nosa wyposaża się go wyłącznie w przyłbice. - czytamy w rozporządzeniu resortu zdrowia.

Dodatkowo, z zapisu wynika, że stanowiska członków obwodowej komisji wyborczej muszą być od siebie oddzielone o co najmniej 1,5 metra.

Wybory prezydenckie w dobie koronawirusa. Jakie zasady będą obowiązywać w lokalach wyborczych?

Rozporządzenie określa także ważne zasady dla wyborców. Jedną z istotniejszych wiadomości jest ta, że w lokalu wyborczym przebywa w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Na drugą turę wyborów prezydenckich pójdziesz w maseczce

Podobnie jak w przypadku pierwszej tury wyborów prezydenckich, tak i teraz, udając się do lokalu wyborczego należy zasłonić usta i nos. W niedzielę warto zatem pamiętać nie tylko o dowodzie tożsamości, ale także o maseczce, przyłbicy bądź chustce. Co równie ważne, podczas przebywania w lokalu wyborczym, należy zachować 2-metrowy odstęp od innych osób.

Wybory prezydenckie 2020: Lokale muszą być wietrzone, a urny wyborcze dezynfekowane

Udając się w niedzielę do lokalu wyborczego musimy także pamiętać o dezynfekcji rąk - płyny będą dostępne w widocznym miejscu. Poniżej znajdziecie kilka dodatkowych i równie istotnych zasad, które będą obowiązywały 12 lipca w lokalach wyborczych.

  • co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut, lokal musi być wietrzony,
  • przy wejściu, w widocznym miejscu, umieszcza się dla wyborców płyn do dezynfekcji rąk. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, dopuszczalne jest delegowanie osoby, która będzie stała przy dyspenserze ze środkiem do dezynfekcji i zalecała każdemu wyborcy możliwość skorzystania z dezynfekcji,
  • zaleca się, aby drzwi do sali, gdzie odbywa się głosowanie oraz inne drzwi do pomieszczeń, po których poruszają się wyborcy, były otwarte w miarę możliwości tak, aby nie trzeba było ich dotykać,
  • powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, są przemywane płynem do dezynfekcji,
  • stoły w lokalach wyborczych nie powinny być pokryte suknem, ani żadnym innym materiałem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki