MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014. W Łódzkiem wygrało 118 bezpartyjnych wójtów, burmistrzów i prezydentów

Marcin Darda
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Po głosowaniu w drugiej turze wiadomo już, jak ułożyła się polityczna geografia województwa. Władzę w gminach wzięło aż 118 bezpartyjnych wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w regionie łódzkim aż 18 foteli prezydentów, burmistrzów miast oraz wójtów gmin. Miasta, w których po raz pierwszy pojawią się prezydenci z tej partii, to m.in. Bełchatów, Tomaszow Mazowiecki i Zgierz, PiS utrzymało też stanowisko prezydenta w Radomsku. Sześciu burmistrzów w regionie też wywodzi się z PiS, a partia zdobyła jeszcze osiem foteli wójtów gmin.

Platforma Obywatelska spośród 11 miast prezydenckich w regionie łódzkim ma już tylko Łódź, którą w pierwszej turze zdobyła prezydent Hanna Zdanowska, bo posadę w drugiej turze stracił Jacek Walczak, przez dwie kadencje prezydent Sieradza należący do PO. Prócz tego PO ma jeszcze burmistrzów w Aleksandrowie Łódzkim, Konstantynowie Łódzkim oraz Głownie, a także dwóch wójtów: w Zapolicach i Pęczniewie.

Aż 32 najważniejsze stanowiska w samorządach województwa łódzkiego zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Ludowcy posady wójtów zdobyli w 27 gminach województwa, mają także pięcioro burmistrzów miast: w Poddębicach, Rzgowie, Szadku, Zelowie oraz w Złoczewie.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, startujący w wyborach samorządowych jako SLD Lewica Razem, w wyborach do sejmiku wykręcił fatalny wynik, zdobywając tylko jeden mandat radnego. Nieco lepiej poszło w walce o kluczowe stanowiska w gminach. Kandydaci tego komitetu co prawda nie zdobyli ani jednego stanowiska prezydenta czy burmistrza miasta, ale doczekali się trzech stanowisk wójtów: w Kobielach Wielkich, Goszczanowie i Poświętnem.

Ale największą pulę zgarnęli w tych wyborach kandydaci bezpartyjni. Rządzą w sześciu na jedenaście miast prezydenckich w województwie łódzkim. Spośród bezpartyjnych prezydentów posady utrzymali dotychczasowi prezydenci Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego i Zduńskiej Woli. W trzech innych miastach, czyli Pabianicach, Sieradzu i Skierniewicach są nowi prezydenci, ale także, podobnie jak w minionej kadencji, bezpartyjni. Pabianicami rządził będzie Grzegorz Mackiewicz, Sieradzem Paweł Osiewała, a Skierniewicami Krzysztof Jażdżyk. Stanowisko prezydenta po trzech kadencjach stracił stracił bezpartyjny prezydent Bełchatowa Marek Chrzanowski.

Kandydaci bezpartyjni objęli też rządy w dziewiętnastu miastach "burmistrzowskich" regionu łódzkiego. Nowego, bezpartyjnego burmistrza ma na przykład Opoczno, gdzie po trzech kadencjach w roli burmistrza odszedł związany z PSL Jan Wieruszewski.

W kadencji 2014-2018 władzę w gminach regionu łódzkiego objęło również 93 wójtów, którzy deklarują, że nie należą do żadnej partii politycznej.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki