Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory w czasie epidemii. Mieszkańcy gminy Wierzchlas wybierają wójta [ZDJĘCIA]

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Członkowie komisji w maseczkach, wyborcy oddający głosy w foliowych rękawiczkach i słabiutka frekwencja. Tak wyglądają dzisiejsze przedterminowe wybory wójta gminy Wierzchlas w powiecie wieluńskim. Podobnie jest w sąsiedniej gminie Pątnów, gdzie rozpisano wybory radnego. Głosowanie obsługuje naprędce skompletowana komisja, bo wcześniej w całości zrezygnowała.

„Zostań w domu” czy „Idź na wybory”. Przed takim dylematem stoją dzisiaj m.in. mieszkańcy gminy Wierzchlas w powiecie wieluńskim, gdzie odbywają się przedterminowe wybory wójta. A raczej plebiscyt, bo kandydat jest jeden. O stanowisko ubiega się Leszek Gierczyk, długoletni sekretarz gminy Wierzchlas, a od kilku miesięcy pełniący obowiązki wójta.

Na komisjach wyborczych spoczywa podwójna odpowiedzialność – sprawnej obsługi głosowania i zarazem stosowania podwyższonych rygorów sanitarnych, które zalecił sanepid. Jeden z członków komisji wykonuje swoje obowiązki przy wejściu do budynku.

- Stara się o to, aby do lokalu nie wchodziły więcej niż trzy osoby i żeby zachowały odpowiednią odległość między sobą, którą narzucił nam sanepid – wyjaśnia Agnieszka Kurpet, przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Wierzchlesie.

Członkowie komisji wyborczych pracują w maskach i lateksowych rękawicach. Wyborcy otrzymują foliowe rękawiczki, które można łatwiej założyć i zdjąć niż lateksowe. Dla każdego głosującego jest oddzielny długopis, który można wyrzucić albo zabrać na pamiątkę. Stoły, pozbawione zwyczajowych obrusów, są na bieżąco dezynfekowane.

Uprawnionych do głosowania w wyborach wójta jest 5,5 tys. osób. W samym Wierzchlesie, gdzie lokal mieści się w Urzędzie Gminy, do południa zagłosowało jedynie 50 osób.

- Frekwencja jest porażająca. Sądzę, że do wieczora niewiele się już zmieni. Na pierwszej mszy było w kościele 30 osób, z czego na głosowanie przyszły trzy. Wydaje mi się, że ludzie bardzo się boją - ocenia Jolanta Perdaszek, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej w Wierzchlesie.

Głosowanie odbywa się w siedmiu miejscach. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.

- Nie spodziewaliśmy się porywającej frekwencji ze względu na to, że jest tylko jeden kandydat na wójta. Dodatkowo warunki epidemiologiczne panujące w Polsce przyczyniły się do tego, że głosujących jest naprawdę mało – mówi Agnieszka Kurpet.

Wybory rozpisano w związku z odejściem na emeryturę Krzysztofa Bednarka, którą rządził gminą Wierzchlas nieprzerwania przez blisko 30 lat. Mieszkańcy zaznaczają na karcie do głosowania TAK lub NIE. Leszek Gierczyk zostanie wójtem, jeśli poprze go ponad połowa głosujących. W innym przypadku wybór gospodarza gminy spadnie na radnych.

Z pracy w komisjach wyborczych w gminie Wierzchlas zrezygnowały pojedyncze osoby. Wiele osób krytykuje organizowanie wyborów w czasie epidemii koronawirusa i czasami obrywa się też Bogu ducha winnym członkom komisji.

- Zdarza się, że ludzie nas hejtują. My do wyborów przygotowujemy się już od lutego, kiedy nie było jeszcze żadnego koronawirusa. Skoro wybory nie zostały odwołane, to nasza obecność tutaj jest spełnieniem obywatelskiego obowiązku – przekonuje Jolanta Perdaszek. - Oczywiście, że my też mamy obawy. To normalne ludzkie odruchy.

W obecnej sytuacji nie było możliwości odwołania wyborów. Musiałby obowiązywać stan nadzwyczajny: klęski żywiołowej, wyjątkowy lub wojenny. Żaden z nich nie jest dzisiaj uruchomiony.

Wybory w gminie Pątnów

Wybory odbywają się dzisiaj również w gminie Pątnów. Trzy osoby kandydują w wyborach uzupełniających do rady gminy w okręgu Grębień. Głosowanie obsługuje komisja powołana w trybie awaryjnym kilka dni temu. Poprzednia komisja nie zebrała się wskutek rezygnacji wszystkich siedmiu jej członków. W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego woleli nie ryzykować kontaktów z wyborcami.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Wybory w cieniu epidemii. W gminie Pątnów zrezygnowała cała komisja wyborcza

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki