Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wychowanek ŁKS nie żyje. Całe sportowe środowisko pogrążyło się w żałobie.

Dariusz Kuczmera
Leksykon Bohdana Tuszyńskiego
Kolejny raz w tym roku całe kolarskie środowisko pogrążyło się w żałobie. 25 stycznia br zmarł Jan Ścibiorek, jeden z najwybitniejszych kolarzy łódzkich. Wspomnienie o wybitnym kolarzu łódzkim Janie Ścibiorku przesłał nam były prezes Metalowca Łódź Bogdan Płusa

Urodzony w Łodzi 8.03.1937 r rozpoczął swą karierę w sekcji kolarskiej ŁKS (1957).

W trakcie służby wojskowej występował w barwach Odry Brzeg (1958-1960). Po powrocie z wojska był zawodnikiem Społem Łódź (1961-1963), przez pewien czas występował w barwach Polonii Warszawa (1964-65) a od 1966 do końca kariery sportowej był zawodnikiem Włókniarza Łódź.

Jego barwna kariera sportowa owocowała wieloma sukcesami sportowymi przede wszystkim na szosie.

Największym Jego sukcesem było zdobycie mistrzostwa Polski w wyścigu drużynowym na 100 km w 1962 (wspólnie z innymi znakomitościami kolarskimi Wacławem Latochą, Janem Kudrą i Edwardem Borysewiczem). Ponadto indywidualnie był trzeci w wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego w mistrzostwach Polski w roku 1962 (za Janem Kudrą i Kazimierzem Domańskim).

W roku 1961 jechał w reprezentacji Polski w wyścigu Dookoła Egiptu. Zwycięstwo indywidualne Andrzeja Piechaczka przy jednoczesnym trzecim miejscu drużyny Polski w składzie Piechaczek, Bujno, Kowalski Henryk, Wilczewski było dziełem w niemałej części aktywnego Jana Ścibiorka.

Przez wiele lat od 1958 do 1968 roku był znakomitym uczestnikiem Wyścigu Dookoła Polski a w roku 1961 zajął w nim zaszczytne szóste miejsce – wygrał wtedy Jego klubowy kolega Jan Kudra.

Jan Ścibiorek miał na swym koncie wiele zwycięstw w kryteriach ulicznych i w słynnych kryteriach MON w Warszawie (1965 - drugie miejsce), o Puchar Dowódcy Marynarki Wojennej w Gdyni (1961 – trzecie miejsce). W wyścigach szosowych m.in. pierwsze miejsce w wyścigu „Kroniki Beskidzkiej”.

Na swym koncie miał także sukcesy w wyścigach na torze, m.in. Mistrzostwo Polski w wyścigu drużynowym na 4000 m w roku 1962, trzecie miejsce w wyścigu długodystansowym na 50 km w 1961 r.

Startował także z powodzeniem w wyścigu przełajowym o randze Mistrzostw Polski w roku 1962 , gdzie zajął trzecie miejsce.

Był wspaniałym przykładem kolarza wszechstronnego dla łódzkiej młodzieży kolarskiej , co owocowało przez długie lata doskonałymi wynikami zawodników łódzkich w wielu konkurencjach kolarskich.

Wyrazy współczucia dla Rodziny Zmarłego od środowiska kolarskiego Łodzi.

Cześć Jego Pamięci

P.S. W sobotę 26 stycznia br w Głownie pochowany został Henryk Kosiorek – znakomity organizator, trener ,kolarz, wychowawca młodzieży kolarskiej z Głowna , Strykowa i okolic.

Cześć Jego Pamięci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki