Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Łodzi. Wykarczowano Górę Chachuły [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Grzegorz Gałasiński
Mieszkańcy Rokicia są wstrząśnięci wycinką drzew pod osiedle bloków. Magistrat przekonuje, że nie może powstrzymać planowanej inwestycji

Kilkadziesiąt drzew zostało wyciętych na Górze Chachuły na Rokiciu. Ma tam powstać osiedle bloków. Inwestor stara się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Pomimo protestów mieszkańców, którzy nie chcą blokowiska wśród zieleni, magistrat będzie musiał wydać decyzję o warunkach zabudowy, bo nie przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania tego terenu. Miejscy radni żądają od władz Łodzi, aby jak najszybciej przystąpić do sporządzenia tego planu. Komisja ochrony i kształtowania środowiska Rady Miejskiej zwróciła się do prezydent Łodzi, aby podjęła wszelkie możliwe działania, aby nie powstały tam bloki, a co najwyżej domki jednorodzinne.

Wycinka drzew na Górze Chachuły zaczęła się tydzień temu, co umożliwiła nowa ustawa. Straż Miejska i inspektorzy wydziału ochrony środowiska UMŁ zjawili się na miejscu, bo to teren pierwotnie przeznaczony na zieleń.

CZYTAJ TEŻ: Wycinka drzew w Łodzi i regionie. Prezes PiS wstrzyma wielką wycinkę drzew?

- Zostało wszczęte postępowanie za usunięcie drzew bez pozwolenia - powiedział Michał Baryła, dyrektor wydziału ochrony środowiska i rolnictwa UMŁ. - Sprawa budowy osiedla toczy się od ponad dwóch lat, gdy inwestor wystąpił o decyzję środowiskową dla zabudowy wielorodzinnej. UMŁ odmówił wydania decyzji i skarga inwestora trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Pierwsze podejście inwestora dotyczyło obszaru trzech hektarów, dla którego jest potrzebna ocena środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji. W połowie ubiegłego roku inwestor podzielił teren na dwie działki, bo obszary poniżej dwóch hektarów nie potrzebują takich decyzji środowiskowych.

- Nie ma przeszkód w staraniach o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na tym terenie, ponieważ radni nie podjęli uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego. Decyzję o warunkach zabudowy będziemy musieli wydać za 3-4 tygodnie - wyjaśnia Małgorzata Kasprowicz, dyrektor wydziału urbanistyki i architektury UMŁ.

**CZYTAJ TEŻ:

Wycinka drzew w Łodzi. W Łodzi tną drzewa na potęgę. Więcej niż w innych miastach

**

Mieszkańcy i radni są wściekli. Szukają sposobu na zablokowanie tej inwestycji, albo chociaż ograniczenie zabudowy do małych domków. Dla radnych to szczególny obszar, bo zbiegają się tam rzeki Jasień i Olechówka. To naturalne korytarze powietrzne, które wentylują miasto, gdy jest smog.

- Musimy walczyć o interes miasta. Niedawno podjęliśmy trzy uchwały dotyczące walki ze smogiem, ale jednocześnie urząd wydaje zgodę na zabudowę korytarzy rzecznych napowietrzających miasto. Musimy zabezpieczyć miasto przed taką urbanizacją - powiedziała Marta Wandzel, przewodnicząca komisji ochrony i kształtowania środowiska Rady Miejskiej. - Po licho przystępujemy do sporządzenia innych planów miejscowych, skoro nie uchwalamy priorytetowych.

Plan dla ul. Dubois, Reymonta i Hoffmanowej znalazł się na liście priorytetów do 2018 roku. Projekt przystąpienia do planu był przygotowany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną, ale Kolegium Prezydenta Miasta Łodzi skierowało go do ponownej analizy. Ale nawet gdyby tego nie zrobiło i tak byłoby za późno na powstrzymanie inwestora. Przystąpienie do sporządzenia planu oznacza wstrzymanie procedur na 9 miesięcy, ale liczonych od złożenia wniosku o warunki zabudowy. A taki wniosek trafił do magistratu w czerwcu ubiegłego roku.

**CZYTAJ TEŻ:

Będzie furtka do bezkarnej wycinki drzew w Łodzi?

**

ZOBACZ |"Szyszko się wsławia tym, że pozwala szaleć z siekierą". PO złoży wniosek o odwołanie ministra ochrony środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki