Wydarzenia w Łodzi w weekend. Co będzie się działo 12-15...

  Wydarzenia w Łodzi w weekend. Co będzie się działo 12-15 sierpnia [IMPREZY, KONCERTY,WYDARZENIA]

  Matylda Witkowska

  , Alicja Zboińska, wp

  Dziennik Łódzki

  Wydarzenia w Łodzi w weekend. Co będzie się działo 12-15 sierpnia [IMPREZY, KONCERTY,WYDARZENIA]

  ©123RF

  Zastanawialiście się co robić w długi weekend w Łodzi? Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych wydarzeń, jakie odbędą się w mieście 12-15 sierpnia
  Wydarzenia w Łodzi w weekend. Co będzie się działo 12-15 sierpnia [IMPREZY, KONCERTY,WYDARZENIA]

  ©123RF

  Przed nami noc spadających gwiazd  W najbliższych dniach na niebie będzie można oglądać roje Perseidów, czyli spadających gwiazd. W weekend w Łodzi odbędzie się kilka imprez związanych z obserwacją tego zjawiska.

  Co to są Perseidy?

  Spadające gwiazdy to tak naprawdę meteoroidy - drobiny materii wpadające z wielką prędkością w ziemską atmosferę. Meteoroidy bywają maleńkie, często nie są większe od ziarenka piasku.
  Przemieszczają się z ogromną prędkością około 60 kilometrów na sekundę. Podczas kontaktu z atmosferą ziemską wytwarzają ciepło, które jonizuje górne warstwy atmosfery. Zjawisko to widoczne jest z ziemi jako świetlny ślad zwany meteorem. Ziemia wpada w rój meteoroidów regularnie, jednak najbardziej znane są sierpniowe Perseidy. To pozostałości materii pochodzące z komety 109P/ Swift Tuttle. Ziemia wchodzi w ten rój w połowie sierpnia. Apogeum zjawiska przewidziane jest w nocy z soboty na niedzielę, (12-13 sierpnia). Najwięcej gwiazd będzie widać po północy nad ranem. Spodziewać się można około 90 spadających gwiazd w ciągu godziny. Aby oglądać Perseidy niezbędne jest ciemne niebo. Dlatego najlepiej wyjechać za miasto lub na jego obrzeża. Porzucając duże miasto najlepiej wyjechać w jego wschodnią stronę. Jeśli musimy Perseidy oglądać w mieście powinniśmy wybrać teren z dala od źródeł światła, taki jak park czy duży zieleniec. Nie są potrzebne instrumenty optyczne - spadające gwiazdy najlepiej obserwuje się gołym okiem.Leżąc na plecach należy skierować wzrok na wschodnią część nieba. To stamtąd będzie widać najwięcej spadających gwiazd. Wychodzić będą z konstelacji Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Gwiazdy widać jednak na całej wschodniej stronie nieba. Perseidy nazywane są też łzami św. Wawrzyńca, bo to jego wspomnienie obchodzone jest 10 sierpnia. Zgodnie z ludową tradycją życzenia wypowiedziane podczas spadania gwiazdy na pewno się spełnią.Sobotnia noc nie jest jedyną, w której widać spadające gwiazdy. Jeśli ktoś nie będzie mógł wtedy patrzeć w niebo, może obejrzeć Perseidy w kolejne noce. Nie będzie ich już tak wiele, jednak można je obserwować aż do 26 sierpnia.

  Perseidy w parku
  Planetarium z EC1 zaprasza na wspólne oglądanie spadających gwiazd do parku Źródliska I. Obserwacje będą mieć miejsce wokół kawiarni Tubajka. Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci i dla dorosłych.Wieczór z gwiazdami rozpocznie się w sobotę o godzinie 19.30. Na początek odbędzie się wspólne czytanie bajki „Dzieci pana astronoma”. Przewidziano także konkursy dla dzieci.O godz. 21 w plenerowym kinie rozpocznie się pokaz filmu „Muminki w pogoni za kometą” w reżyserii Marii Lindberg, z muzyką Björk. W filmie Muminek i Ryjek wybierają się do obserwatorium, by poznać gwiazdy, wszechświat oraz sprawdzić, czy nie zbliża się koniec świata. O godz. 22 w parku rozpocznie się gra miejska pt. „W pogoni za kometą”.

  Właściwa obserwacja nieba rozpocznie się o godz. 22. Pod okiem pracowników Planetarium EC 1 będzie można oglądać rój meteorów. Pracownicy odpowiedzą na pytania i poradzą, gdzie najlepiej wypatrywać spadających gwiazd. Impreza zakończy się około godz. 1.30. W przerwach między kolejnymi punktami programu zaplanowano konkursy wiedzy astronomicznej z nagrodami. Wstęp na imprezę jest wolny. Warto wziąć swoją karimatę, koc lub leżak. W planach była też noc pod gwiazdami w ogrodzie botanicznym. Jednak z powodu zniszczeń spowodowanych w ogrodzie czwartkową burzą „Noc spadających gwiazd” została w tym roku odwołana.

  Na dachu Sukcesji
  Centrum handlowe Sukcesja zaprasza do oglądania gwiazd z jej dachu. Centrum handlowe przygotowało wygodne leżaki. Dodatkową atrakcją będą konkursy z nagrodami oraz promocje w barze. Dach będzie otwarty do godz. 2 w nocy. Wejście na dach znajduje się na poziomie IV za Kręgielnią Król Kul. Wstęp na oglądanie gwiazd jest bezpłatny. Sukcesja zaprasza też do spędzenia nocy pod rozgwieżdżonym niebem podczas tzw. silent disco. To impreza, na której uczestnicy bawią się słuchając muzyki w słuchawkach. Do wyboru będą trzy ścieżki muzyczne: z utworami z lat 80-tych i 90-tych, popularnymi przebojami radiowymi oraz muzyka disco polo. Uczestnicy będą mogli wybrać rodzaj muzyki za pomocą przełącznika w słuchawkach. Impreza rozpocznie się o godz. 21 i potrwa do godz. 2 w nocy. Wejście możliwe jest przez kręgielnię.

  Gwiazdy w Manufakturze

  Na wspólne podziwianie spadających gwiazd zaprasza Restauracja Bawełna w Manufakturze. Dziś i sobotę od godz. 20 będzie można wygodnie rozsiąść się na leżakach na trawniku przed restauracją i - dzięki wygaszeniu lamp w tej części rynku - podziwiać rozgwieżdżone niebo. Będzie też niespodzianka dla wszystkich spędzających wieczór w ogródku lokalu. Dla tych, którzy będą woleli posiedzieć wewnątrz przygotowano na piętrze restauracji transmisję ze spadających na niebie gwiazd.Dodatkowo na wszystkich gości Nocy pod spadającymi gwiazdami czekać będą koktajle-niespodzianki przygotowane przez najlepszych barmanów Bawełny.


  Poszukiwanie smoka na zamku i konstrukcje z piasku kinetycznego  W sobotę i niedzielę w Porcie Łódź Junior dzieci mogą wcielić się w rolę średniowiecznych rycerzy i współczesnych konstruktorów. W godz. 10 - 20 dzieci w wieku od trzech do dziesięciu lat zamienią się w średniowiecznych rycerzy. Zadaniem wojów będzie poszukiwanie smoka Teodora, który zamieszkał na zamku w sali zabaw. Mali rycerze będą musieli się zmierzyć z różnymi przeszkodami i konkurencjami, a także poszukają tajemniczego Miecza Mocy i Siły. Na patio Portu Łódź przygotowane zostaną atrakcje z myślą o małych konstruktorach. W godz. 12 - 20 dzieci stworzą różne konstrukcje z piasku kinetycznego. Zrobią to pod opieką animatorów.

  Także w sobotę i niedzielę na patio można bezpłatnie wypożyczyć i pojeździć na wrotkach. Atrakcja jest dostępna w godzinach 12 - 20, zarówno w sobotę jak i w niedzielę.Na gości patio w Porcie Łódź czekają także leżaki, kosze plażowe oraz hamaki. Znajdują się one w strefie relaksu, która powstała z myślą o tych, których nie interesuje wysiłek fizyczny.


  Długi weekend w parkach i w MOSiR


  W sobotę po dwutygodniowej przerwie znów odbędzie się Park Śniadaniowy. Od godz. 9 do 13 w parku Źródliska I będzie można kupić śniadaniowe potrawy, a także poćwiczyć tai chi. Jeszcze tylko do wtorku, 15 sierpnia, czynne będzie rolkowisko na lodowisku przy ul. Popiełuszki 13b. Kolejna jazda na rolkach będzie możliwa za rok. Przez cały długi weekend czynne będą przystanie wodne i kąpieliska odkryte na Stawach Stefańskiego i w Arturówku. Ratownicy są na miejscu w godz. 10-18. Ze względu na dużą ilość opadów przystań wodna na Stawach Jana została wczoraj zamknięta. Jeśli poziom wody ustabilizuje się, będzie w długi weekend już czynna. Codziennie czynny jest też Aquapark Fala. We wtorek, 15 sierpnia, obowiązywać będzie świąteczny cennik. W długi weekend skorzystamy też z basenu Wodny Raj. We wtorek część kryta będzie czynna od godz. 14 do 22, część otwarta od godz. 10 do 18. Pływalnia sezonowa Promienistych czynna będzie przez cały długi weekend w godz. 10-18. Normalnie odbywają się zajęcia w parkach. Na przykład w niedzielę o godz. 10 w parku Źródliska I można ćwiczyć jogę, o godz. 15 w parku Źródliska II tai chi.


  Festiwal rapu oraz sztuki ulicznej od piątku do niedzieli w podwórku przy ul. Piotrkowskiej 217


  Pod hasłem „ulice / kamienice” odbędzie się tu wydarzenie poświęcone kulturze miejskiej i kulturze hip-hopu. Zaproszeni są młodzi artyści, którzy pokażą swoją wizję kulturalnego oblicze miasta. W sobotę od godz. 19 wystąpią łódzki zespół hip-hopowy Afront oraz DJ Jerem i DJ Kuki Monstah. W niedzielę o godz. 20 rozpocznie się impreza muzyczno-kulinarna. Wystąpi DJ Ras, a Bartosz Snecz Dębski przedstawi menu uliczne. W sobotę i niedzielę Maciek Polak i Łukasz Małecki stworzą mural na centralnej ścianie podwórka.

  Wygraj Harleya na weekend


  W restauracji Whiskey in the Jar, która mieści się na rynku Manufaktury, odbędzie się w sobotę pierwsza impreza „dark custom”. Podczas wydarzenia można nie tylko zjeść danie z wołowiny i napić się drinków na bazie whiskey, które są serwowane w słoikach, ale także wygrać Harleya Davidsona na weekend. Szczegóły konkursu w restauracji. Można tutaj także posłuchać muzyki na żywo. W piątek wystąpi Bandaż Elastyczny, natomiast w sobotę Whiskey Power Band. Początek obu koncertów o godzinie 20.

  W sobotę oraz we wtorek w Manufakturze można także zrobić coś dobrego dla innych: oddać krew. Na rynku centrum, przy wejściu głównym do galerii handlowej, zaparkuje specjalny autobus należący do Regionalnej Stacji Krwiodawstwa oraz Krwiolecznictwa w Łodzi.Krew będzie można oddać w godzinach 14 - 17, zarówno w sobotę jak i we wtorek. W krwiobusie dyżuruje lekarz, bada chętnych do oddania krwi. Jednorazowo oddać można pół litra krwi. Przyjmowana jest krew każdej grupy, wszystkie są potrzebne. Krew trafi natychmiast do potrzebujących w szpitalach w Łodzi i regionie. Latem szczególnie rośnie zapotrzebowanie na krew. Honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a liczba poszkodowanych w wypadkach rośnie. Często krwi potrzebują najmłodsi.


  Szafing pieluchowo-chustowy


  W Łodzi odbędzie się nietypowy tzw. szafing, czyli wymiana i sprzedaż chust do noszenia dzieci. Dotyczy to także ubranek, z których pociechy już wyrosły, a nawet pieluszek wielorazowych. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, przed kawiarnią Tubajka, która mieści się w parku Źródliska. Początek wydarzenia o godz. 9, udział w nim jest bezpłatny.


  Dni otwarte w zajezdni


  W niedzielę oraz we wtorek będzie można wybrać się do zajezdni muzealnej na Brusie (przy ul. Konstantynowskiej 115). Organizowane są bowiem dni otwarte, w niedzielę w godz. 12 - 16, natomiast we wtorkowe święto w godz. 12 - 18. Zwiedzanie jest bezpłatne.


  Eliminacje mistrzostw


  W niedzielę w hufcu ZHP Łódź-Polesie odbędą się eliminacje mistrzostw Carcassonne. Rozgrywany będzie turniej, który ma wyłonić trzech kolejnych uczestników tegorocznych mistrzostw Polski. Organizatorzy zapewniają, że szansę na udział w turnieju i zwycięstwo ma każdy, impreza jest przygotowana zarówno z myślą o doświadczonych graczach jak i stawiających pierwsze kroki w tej grze. Osoby z trzech pierwszych miejsc nie tylko będą mogli wziąć udział w siódmej edycji mistrzostw kraju w tej dyscyplinie, ale i otrzymają gry od wydawnictwa Bard. Wydawnictwo jest wpółorganizatorem imprezy.


  Warsztat filmowy bezludna wyspa


  W sobotę o godz. 15 w Muzeum Animacji rozpoczną się warsztaty filmowe, podczas których uczestnicy nakręcą własne filmy o tajemniczym miejscu, jakim jest bezludna wyspa. Na wyspie ożywają przedmioty i wszystko wygląda jak z bajki. Dzieci wcielą się w rolę animatorów, filmy zostaną im wysłane na pamiątkę. Warsztaty dla dzieci w wieku od siedmiu lat. Obowiązują zapisy: telefoniczne pod numerem 512 011 071 lub mejlowe: muzeum @se-ma-for.com.


  Bazar pyszności


  W M1 w sobotę i niedzielę odbędzie się jarmark pyszności. Wezmą w nim udział rodzinne firmy, które od pokoleń trudnią się wyrobem produktów spożywczych i dbają o zachowanie najlepszych polskich tradycji kulinarnych.Na stoiskach można znaleźć całą gamę wędlin, miodów i produktów pszczelarskich, a także tradycyjnie wypiekane chleby, sękacze, ciasta i ciasteczka, wyroby garmażeryjne, pasztety, makarony, ryby. Amatorzy nabiału mogą zaopatrzyć się w sery, prawdziwe wiejskie jaja, masło. Można także spróbować chleba ze smalcem domowej roboty. Podczas bazaru nie może zabraknąć naturalnych soków, nalewek, czy kwasu chlebowego. Będzie można także kupić przetwory owocowe i warzywne, w tym ćwikły, chrzany, przyprawy. W sobotę bazar jest czynny w godz.9-21, w niedzielę natomiast w godz. 9-20.


  Sztuka uliczna w pasażu Schillera


  W sobotę w pasażu Schillera odbędzie się druga część letniej akcji Pasaż(e) Sztuki. Tym razem tematem przewodnim będzie street art. W pasażu staną przestrzenne konstrukcje na których przechodnie będą mogli malować swoje obrazy. Stelaże będą dostępne w godz. 12-20. Udział w tworzeniu street artu jest bezpłatny. Za tydzień, 19 sierpnia w ramach cyklu odbędzie się bitwa taneczna. Od godz. 16 uczestnicy będą walczyć w 30-sekundowych pojedynkach tanecznych. Zwycięzca otrzyma voucher na 500 zł. Uczestnicy mogą już zgłaszać się poprzez profil Centrum Artystycznego Paczka na portalu Facebook.


  Stand-upy w pubie Z Innej Beczki


  Na monologowe występy stand-uperów zaprasza w niedzielę pub Z Innej Beczki ( ul. Moniuszki 6). W kolejnym spotkaniu z cyklu „Żarty z innej beczki” pojawi się wielu charyzmatycznych wykonawców. Gościem specjalnym wieczoru będzie Piotr Splin - improwizator z grupy Stand Up Trójmiasto. Początek występów o godz.20, bilet kosztuje 10 zł.


  Songwriter Festiwal


  W sobotę w ramach festiwalu Songwriter Łódź Festiwal na scenie pod zegarem na woonerfie w ul. 6 Sierpnia wystąpi Daniel Spaleniak. Młody łódzki artysta od 16. roku życia tworzy szeroko pojętą muzykę alternatywną. Wydał dwie płyty „Dreamers” i „Back Home”. Początek koncertu o godz. 20. Wstęp wolny, dla widzów są leżaki.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  imprezy patriotyczne

  Kamil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  a gdzie imprezy patriotyczne?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  patriotyczny? weekend

  joa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  a gdzie są imprezy patriotyczne? przecież ten długi weekend jest tylko dlatego, że jest święto - rocznica Bitwy Warszawskiej, święto kościelne, święto wojskowe
  w Łodzi kompletnie brak patriotyzmu...rozwiń całość

  a gdzie są imprezy patriotyczne? przecież ten długi weekend jest tylko dlatego, że jest święto - rocznica Bitwy Warszawskiej, święto kościelne, święto wojskowe
  w Łodzi kompletnie brak patriotyzmu w kalendarzu władzzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe imprezy

  Jeziora w regionie łódzkim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Imprezy dotyczą głównie spadających gwiazd tylko tu musi pogoda na to pozwolić.
  Trochę krótko czynne są kąpieliska bo przydałoby się wydłużyć do godziny 20. Jeśli ktoś szuka dalszych jezior to...rozwiń całość

  Imprezy dotyczą głównie spadających gwiazd tylko tu musi pogoda na to pozwolić.
  Trochę krótko czynne są kąpieliska bo przydałoby się wydłużyć do godziny 20. Jeśli ktoś szuka dalszych jezior to warto zajrzeć na https://www.facebook.com/odkrywcyjezior/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ło matko, kup dostęp do wydarzeń w Łodzi i to jeszcze film trzeba oglądać?, a nie wystarczy tekst z

  rob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Ło matko, kup dostęp do wydarzeń w Łodzi i to jeszcze film trzeba oglądać?, a nie wystarczy tekst z imprezami i godzinami? powodzenia, są inne portale bardziej przyjazne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest taki wspaniały k...a

  Zwiedzanie Fabrycznego polecam. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko nie podczas deszzu bo na głowę kapie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo