Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydawnictwo, wystawa, zabawa na stulecie Polski oraz komiksu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Trust, "Piekło"
Trust, "Piekło" materiały prasowe
„Niepodległa.kom - 100 lat polskiego komiksu” to nowy projekt realizowany przez EC1 Łódź. Efekt będzie można zobaczyć w grudniu.

W rozpostarty na kilka lat i świętowany na różnych płaszczyznach jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości dało się wpleść również komiks, który w rodzimej wersji z tej okazji także może obchodzić swoje stulecie. W EC1 Łódź opracowano projekt, który ma nie tylko przypomnieć dokonania polskiego komiksu, ale dzięki technologii XXI wieku umożliwić wejście w tę rzeczywistość i w intensywny sposób jej doświadczyć.

- W przedsięwzięciu wykorzystujemy karty z komiksów powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym, nawiązujących do dramatu okupacji, 40 lat Polski Ludowej, złotej ery polskiego komiksu i okresu Solidarności - wyjaśnia Adam Radoń z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. „Przygody bezrobotnego Froncka”, których autorem był Franciszek Struzik, otworzą zatem drzwi do opowieści na temat międzywojnia. Tytus, Romek i A’Tomek będą walczyć z okupantem, a ucieczkę od realiów PRL przypominają bohaterowie komiksów Tadeusza Baranowskiego z Profesorkiem Nerwosolkiem na czele.

Powstaną specjalne, jubileuszowe wydawnictwo, wystawa, a całość zostanie zwieńczona uroczystą prezentacją doświadczenia VR w EC1 w grudniu tego roku. Ma ono zabrać odbiorcę w świat obrazkowych historii, ukazując fazy ich rozwoju od narodzin komiksu polskiego do dnia obecnego.

- Sto lat narracji graficznej zaprezentowane zostanie z użyciem doświadczenia wizualnego VR - mówi Aleksandra Kaźmierczak, która z ramienia EC1 kieruje przedsięwzięciem. - Można powiedzieć, że będzie ono polegać na założeniu okularów VR oraz słuchawek i przeniesieniu odbiorcy w wykreowany na potrzeby doświadczenia świat komiksu. Będzie to ciekawa wizualizacja wzbogacona dźwiękiem w postaci muzycznej oraz głosem lektora oprowadzającego po świecie narracji graficznej. Będzie można czegoś dotknąć, coś złapać, obrócić, przemieścić się. Zatem mówiąc najprościej, po założeniu okularów odbiorca będzie mógł wejść w świat komiksu.

Projekt EC1 Łodź - Miasto Kultury współfinansowany jest z funduszy ministra kultury i dziedzictwa narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu „Niepodległa” na lata 2017-2022. Całkowita wartość projektu to 312 tys. zł, w tym ze środków ministerstwa pozyskano 280 tys. zł.

- Program Wieloletni „Niepodległa” w założeniu ma wzmacniać poczucie wspólnoty obywatelskiej w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości - podkreśla Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. - Chcemy w ciekawy, nie zawsze tradycyjny sposób opowiadać o dokonaniach naszych przodków, którzy odbudowywali Polskę. Projekt „Niepodległa.kom - 100 lat polskiego komiksu” jest właśnie taką opowieścią. Sto lat historii polskiego komiksu, ale jednocześnie opowieść o historii kraju przez pryzmat komiksu jest projektem, który mam nadzieję dotrze do różnych grup wiekowych. Przeniesienie narracji do wirtualnej rzeczywistości pozwoli na jeszcze ciekawszą prezentację naszego dziedzictwa.

W przyszłości ekspozycja ma wzbogacić program Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1, którego otwarcie planowane jest na przełom 2020 i 2021 roku.

- Bardzo się cieszymy, że zrealizujemy ten projekt - dodaje Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź - Miasto Kultury. - Dla odbiorcy będzie to bowiem nie tylko zabawa, ale i element edukacyjny.

Przypomnijmy, że o świecie komiksu będzie mówić również ekspozycja „Sztuka DC. Świt superbohaterów”, której otwarcie w EC1 zaplanowano na 27 września, podczas inauguracji kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Pokazywana po raz pierwszy w tej części Europy ekspozycja celebruje bogatą historię DC, jej mitologię oraz takie postaci jak Superman, Batman, Wonder Woman i Joker. Na wystawie znajdzie się blisko dwieście oryginalnych kart komiksów, około 300 wstępnych szkiców oraz grafik koncepcyjnych do filmów, jak też kuratorski wybór oryginalnych filmowych kostiumów i rekwizytów.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki