Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydziały Uniwersytetu Łódzkiego decydują, jak będzie wyglądała nauka od października. Wydział Zarządzania, dla magistrantów, tylko zdalny

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Wydziały Uniwersytetu Łódzkiego właśnie informują studentów, w jakiej formie będą ich kształcić w nowym roku akademickim. Nie brakuje różnic pomiędzy nimi oraz kontrowersji... >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Wydziały Uniwersytetu Łódzkiego właśnie informują studentów, w jakiej formie będą ich kształcić w nowym roku akademickim. Nie brakuje różnic pomiędzy nimi oraz kontrowersji... >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Maciej Kałach
Wydziały Uniwersytetu Łódzkiego właśnie informują studentów, w jakiej formie będą ich kształcić w nowym roku akademickim. Nie brakuje różnic pomiędzy nimi oraz kontrowersji: np. ponad 350 osób podpisało się w internetowej petycji do dziekan Wydziału Filologicznego, aby ta wprowadziła w tej jednostce UŁ tylko zdalną edukację. Z kolei wyłącznie taka będzie na kierunkach drugiego stopnia Wydziału Zarządzania (czyli dla tych, którzy po uzyskaniu licencjatu dążą teraz do tytułu magistra).

Sposób informowania studentów UŁ o tym, jak będzie wyglądał najbliższy semestr, można określić jako "dynamiczny".

Przypomnijmy. Według komunikatów rektoratu z sierpnia, większość zajęć miała przybrać formę zdalną (z wyjątkiem tzw. laboratoriów i innych wymagających bezpośredniego spotkania).
Ale w piątek (18 września) władze UŁ ogłosiły nowe zarządzenie, określające w jakich warunkach studenci mogą spotkać się z wykładowcami w kampusie. Najpierw uczelnia przedstawiała to nowe zarządzenie jako preferujące tryb stacjonarny, potem doprecyzowała, że obowiązuje mieszany (hybrydowy) – czyli podobnie jak w Politechnice Łódzkiej oraz w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

O tym jak ta hybrydowość ma wyglądać w UŁ ostatecznie decydują wydziały. Ustaliliśmy, że w jej ramach ostatecznie przeważa nauka na odległość.

Wydział Zarządzania UŁ - częściowo stacjonarny tylko na studiach licencjackich

We wtorek (22 września) określił się Wydział Zarządzania. Większość zajęć będzie w trybie zdalnym. M.in. ze względu na "decyzje związane z zakwaterowaniem podczas zbliżającego się semestru" – jak poinformowało kolegium dziekańskie popularnej WuZetki. Wniosek z tego, iż tam studenci kierunków drugiego stopnia (zatem dążący do magistra) w ogóle nie "zaklepali" sobie kwater w Łodzi, bo ich zajęcia będą prowadzone tylko na odległość.

"Zajęcia w trybie stacjonarnym w budynku (w minimalnym wymiarze) będą organizowane jedynie dla studentów pierwszego semestru I-go stopnia – poinformowała we wtorek WuZetka.

W drodze wyjątku w gmachu zarządzania będą spotykać się także "erasmusi" i uczestnicy innych programów wymiany międzynarodowej.

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ - "znakomita większość" zdalnie

Jak do nowego semestru szykuje się największa jednostka UŁ, czyli Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny?

"Znakomita większość zajęć na naszym Wydziale będzie odbywać się zdalnie" – poinformował w poniedziałek (21 września) "Eksoc" – "Część zajęć będzie mogła być prowadzona stacjonarnie na Wydziale, będą to przede wszystkim zajęcia dla pierwszego roku (np. w ramach przedmiotu "Podstawy komunikacji społecznej"), niektóre laboratoria komputerowe oraz zajęcia wskazane przez Dyrektorów Instytutów".

Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ: jeden, maksymalnie dwa dni, na uczelni

Jak poradzą sobie mniejsze jednostki? Dla przykładu Wydział Filozoficzno-Historyczny przeprowadzi 70-85 proc. zajęć zdalnie, ale 15-30 proc. w gmachach tego wydziału. Plany będą tak ułożone, aby studenci przebywali w nich jeden albo maksymalnie dwa dni w tygodniu.

Wydział Filologiczny UŁ. Petycja do dziekana o całkowitą zdalność, bo...

Na jeden dzień "stacjonarny" stawia Wydział Filologiczny.

"Z myślą o studentach z województwa łódzkiego zgrupowaliśmy zajęcia stacjonarne dla każdego kierunku w jednym dniu. Pozwoli to osobom, które nie dojeżdżają z daleka, zrezygnować z zakwaterowania w Łodzi. Zajęcia w pozostałe dni tygodnia będą się odbywały online według ustalonego planu" – poinformowały we wtorek władze Wydziału Filologicznego.

Ale ten pomysł nie wszystkim studentom się spodobał...

Na środę (23 września) ponad 350 osób podpisało się pod petycją do prof. Joanny Jabłkowskiej, dziekan Wydziału Filologicznego, „z prośbą o przywrócenie zdalnego trybu prowadzenia zajęć w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021". Autorzy petycji wskazują, że zrezygnowali już z mieszkań w Łodzi, a cotygodniowe dojazdy do siedziby wydziału z innych miast niepotrzebnie narażą ich zdrowie w czasie pandemii.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki