MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wykastrują pedofila z Piotrkowa

Aleksandra Tyczyńska
Mariusz T., pedofil i morderca z Piotrkowa Trybunalskiego, który w Strzelcach Opolskich odsiaduje wyrok za zabójstwo czterech chłopców, będzie jednym z pierwszych przestępców skierowanych na przymusową tzw. chemiczną kastrację.

Postanowienie w tej sprawie, na wniosek kierownictwa zakładu karnego, wydał Sąd Okręgowy w Opolu. Jest już prawomocne.

- T. odwoływał się od tej decyzji powołując się na to, że przestępstwa seksualne, których się dopuścił, objęte zostały amnestią, ale Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał postanowienie sądu niższej instancji w mocy - mówi Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego SO w Opolu.

Zakład karny nr 2 w Strzelcach na temat Mariusza T. nie chce się wypowiadać, powołując się na... tajemnicę lekarską. Nie mówi nawet, kiedy zostanie wykonane postanowienie sądu. Ustawa umożliwiająca przymusowe leczenie przestępców seksualnych weszła w życie w ub. roku.

W tej chwili w całym kraju tylko dwa szpitale psychiatryczne mają zamknięte oddziały gotowe do przyjęcia skazanych i leczenia farmakologicznego polegającego na obniżeniu popędu płciowego - w Choroszczy i Starogardzie Gdańskim. Obydwa na razie świecą pustkami. Do tej pory ponadto dopiero dwóch lub trzech przestępców sądy w Polsce skazały na przymusowe leczenie, wśród nich właśnie Mariusza T.

Mariusz T. ma trafić do Starogardu Gdańskiego. Jego leczenie ma miesięcznie 1,5 tys. zł.

Morderca został skazany w 1988 r. na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców w wieku 11-13 lat, którego dopuścił się na przepustce (miał wyrok za wcześniejsze przestępstwa seksualne). Jednego z chłopców prawdopodobnie wykorzystał seksualnie.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki