Wyludniający się powiat łowicki straci dwóch członków rady

Rafał Klepczarek
Rada Powiatu Łowickiego
Rada Powiatu Łowickiego Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Powiat łowicki traci dwóch radnych. Wiąże się to z postępującym od kilkunastu lat spadkiem liczby mieszkańców.

Z zarządzenia wydanego kilka dni temu przez wojewodę łódzkiego Zbigniewa Rau wynika, że podczas tegorocznych wyborów samorządowych będzie wybierana 19-osobowa Radę Powiatu Łowickiego. Obecnie liczy ona 21 członków.

Ustawa o samorządzie powiatowym zakłada, że rady powiatów liczących do 40 tys. mieszkańców mają 15 członków oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 tys. wyborców, ale nie więcej niż 29 radnych.

Według danych z połowy ubiegłego roku powiat łowicki zamieszkuje 79.116 osób. Łatwo więc wyliczyć, że nowa rada będzie miała o dwóch członków mniej niż obecna.

Radni powiatowi w Łowickiem wybierani są w pięciu okręgach wyborczych: miasto Łowicz (8 osób), gminy Bielawy i Zduny (3 osoby), gminy Chąśno, Kocierzew Południowy i Kiernozia (3 osoby), gminy Łyszkowice i Niebrów (4 osoby) oraz gminy Łowicz i Domaniewice (3 osoby).

Który z okręgów wyborczych będzie miał mniejszą liczbę reprezentantów w Radzie Powiatu Łowickiego niż obecnie? Pewne jest, że jednego radnego mniej będzie miało miasto Łowicz. Teoretycznie według wyliczeń dotyczących liczby wyborców w przełożeniu na ich reprezentatywność w RPŁ o jednego mniej radnego powinien mieć okręg wyborczy składający się z Domaniewic i gminy Łowicz.

Nie jest to jednak przesądzone, gdyż kodeks wyborczy stanowi, iż w danym okręgu minimalnie może być trzech radnych.
Do końca tego roku RPŁ ma prawo zmieniać układ okręgów wyborczych. Od nowego roku kompetencje te przejmie komisarz wyborczy. Czas pokaże, jaką decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie